Alınca, Altınordu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Alınca
Ülke  Türkiye
İl Ordu
İlçe Altınordu
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2012)
 • Toplam 446
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0452
İl plaka kodu 52
Posta kodu 52000

Alınca, Ordu ilinin Altınordu ilçesine bağlı bir mahalledir.

Ordu ili Altınordu İlçesi Alınca Mahallesi üç mevkiiden oluşmaktadır. Bunlar Alınca, Sevkök ve Kireççik mevkiileridir. Mahalleye ilk olarak 1800'lü yıllarda Sarıoğulları ve Lazoğulları gelerek yerleşmişlerdir. Kireççik Mahallesi'nde 1700'lü yıllarda Rumlar yerleşmişlerdir. Cumhuriyetin ilanından sonra Rumlar mahallesi terk etmişlerdir. Sonrasında Ordu'nun değişik köylerinden Kayışoğulları, Sarıkocukluoğulları, Bektaşoğulları, Eminoğulları, Gürcü Osmanoğulları ve Haliloğulları yerleşmişlerdir. Alınca mevkiinde yerleşik bulunan Kürtoğuları Malatya Pötürge'den 1870'li yıllarda köye geldiği sanılmaktadır. Köy nüfusu yaklaşık 700 kişidir. Komşu köyleri Alisayvan, Gökömer, Zafer Köyü, Osmaniye Köyü ve Hürriyet Köyü'dür. Mahallenin en güzel yerleri Gündoğmuş Yaylası, Evelek Düzü, Turnasuyu Irmağı, Kireççik Gıranı'dır. Ayrıca köy sınırları içinde bulunan Küpürük Şelalaeside görülmeye değer doğal güzellikleri arasındadır. Gündoğmuş yaylası bu adı mahalleden daha fazla güneş alması ve köye güneşin buradan doğması dolayısıyla almıştır. Alınca Mahallesi son 20 yıl içinde aşırı derecede göç veren mahallelerimiz arasındadır. Son yapılan araştırmaya göre bu mahalleli olup da mahallede ikamet etmeyen kişi sayısı 2500 - 5000 kadardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ordu merkezine 30 Km. uzaklıktadır. Alisayvan güzergahından gelinirse 34 Km. dir.

Dört bir tarafı ormanlarla çevrili olup dört mevsimin bir arada yaşandığı, doğal güzelliklerinin yanında, muhteşem manzarası ile gerçekten görülmeye değer bir yerdir. Arazisi çok engebeli olduğu için fındık dışında tarım yapılamamaktadır. Yüksek rakımlı olması dolayısı ile tertemiz bir hava eşliginde binbir çeşit çiçek kokuları ile eski kalmışlığın insana verdiği duygularla güzel bir dinlenme diyarı olmaya aday küçük bir mahalledir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2011 479
2010 532
2009 549
2007 382
2000 627
1997 483

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi Fındık, hayvancılık ve tarıma dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]