Uyumun Dönüşü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"The Return of Harmony"
My Little Pony: Arkadaşlık Sihirlidir bölümü
Twilight Sparkle (önde), Rainbow Dash, Fluttershy (uçan, soldan sağa), Pinkie Pie, Applejack ve Rarity (arka plan, soldan sağa) Uyum Elementleri ile Discord'u yenmek için toplandılar.
Bölüm no.2. sezon
1. ve 2. bölüm
YönetmenJayson Thiessen
SenaristM.A. Larson
Merkezî karakterMane 6
Discord
YapımcıSarah Wall
Chris Bartleman
Stephen Davis
Lauren Faust
Kirsten Newlands
Blair Peters
Yayın tarihi17 Eylül 2011 (Birinci bölüm)
24 Eylül 2011 (İkinci bölüm)
Süresi44 dakika (toplam)
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"The Best Night Ever"
Sonraki →
"Lesson Zero"
My Little Pony (2. sezon)

"Uyumun Dönüşü" (Orijinal adı: The Return of Harmony), Kanada-Amerika yapımı animasyon televizyon dizisi olan My Little Pony: Arkadaşlık Sihirlidir'in ikinci sezonunun birinci ve ikinci bölümleri, tüm serinin ise yirmi yedinci ve yirmi sekizinci bölümlerinin ortak adıdır. Jayson Thiessen'ın yönettiği bölümlerin senaryosu M.A. Larson tarafından yazıldı, yapımcılığını ise Sarah Wall, Chris Bartleman, Stephen Davis, Lauren Faust, Kirsten Newlands ve Blair Peters üstlendi.

İlk bölümde Discord adında bir draconequus'un taş hapsinden kaçtığını ve Uyum Elementlerinin çalındığını fark eden Twilight Sparkle ve arkadaşları, Equestria'yı sonsuz kaostan kurtarmak için onları geri getirmeleri gerektiğini anlarlar, fakat önce Discord'un akıl oyunlarıyla mücadele etmeleri gerekir. İkinci bölümde ise arkadaşları Discord tarafından hipnotize edildikten sonra Twilight, elementleri tüm Equestria kargaşaya düştüğü sırada kendi başına bulmak zorunda kalır.

Birinci bölüm 17 Eylül 2011'de Amerika Birleşik Devletlerinde The Hub'da gösterime girerken ikinci bölüm ise ertesi hafta 24 Eylül'de yayımlandı. Bölüm, Nielsen reytinglerinde 0.2 puan aldı ve 339,000'den fazla kişi tarafından izlendi. O zamanın The Hub tarafından yayımlanan en yüksek puanlı bölümü oldu.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci bölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Ejderha ve daha birçok yaratığın birleşimi olan Discord, Twilight ile konuşuyor.

Cheerilee, öğrencilerini Canterlot'un heykel bahçesinde gezdirirken onlara draconequus olarak bilinen ejderha benzeri, uyumsuzluğu ve uyumun eksikliğini temsil eden bir yaratığın heykelini gösteriyor. Sevimli İşaret Klübü'nün üyeleri, heykelin neyi temsil ettiği konusunda kavgaya tutuşur. Grup heykelden uzaklaştıkça heykel çatlamaya başlar ve şeytani bir kahkaha duyulur.

Daha sonra, Twilight Sparkle ve arkadaşları, pamuk şeker bulutlarından çikolatalı süt yağması ve Applejack'in elmalarının normalden çok daha büyümesi gibi Ponyville çevresinde meydana gelen garip fenomenleri gözlemlerler. Twilght'ın sihiri, bunları durdurmak için yeterli değildir. Kısa bir süre sonra Spike, Prenses Celestia'dan Twilight ve arkadaşlarını Canterlot'ta ona görmeye çağıran bir mektup çıkartır. Celestia onları Uyum Elementlerinin tutulduğu kasaya götürür. Onlara fark ettikleri garip fenomenlerin, kaos ve uyumsuzluğun ruhu olan Discord adlı eski bir düşmanından kaynaklandığını söyler. Celestia, kendisi ve Luna'nın onu taş bir heykele dönüştürerek yenmeden önce, Discord'un bir zamanlar Equestria'yı sonsuz bir kaos halinde yönettiğini, fakat Discord'un kısa bir süre önce bu hapsinden kaçtığını anlatır. Twilight ve arkadaşlarının Uyum Elementlerini kullanarak Discord'u yeniden hapsetmelerini ister, ancak normalde elementlerin içinde bulunduğu kutu, açıldığında tamamen boştur.

Aniden, vitray pencerelerde Discord'un bir görüntüsü canlanır ve ponylerle alay etmeye başlar. Discord, elementleri aldığını iddia edip, nerede bulunabileceklerini ima ediyor. Twilight, Discord'un kalenin yakınındaki çit labirentinden bahsettiğine inandığını söyledikten sonra altılı çabucak oraya gider. Discord, ponyleri bir oyuna davet eder, onlara tek kuralın uçmalarına veya sihir kullanmalarına izin verilmediğini ve herhangi biri oyundan ayrılırsa otomatik olarak kazanacağını söyler.

Bu engele rağmen ponyler labirente girerler, ancak kısa sürede Discord'un büyüsüyle ayrılıp kapana kısılırlar. Applejack, Pinkie Pie, Rarity ve Fluttershy'ı elementlerine karşı ayrı ayrı test ederek, onların bir anlığına hipnotize olmalarını, renklerinin bir kısmını kaybetmelerini ve elementlerinin karşıtı olmalarını sağlar. Twilight, bundan sonra her biriyle karşılaşır. Arkadaşlarının kişilik değişimlerinin farkındadır, ancak Discord ile karşılaşmalarından habersizdir. Kısa bir süre sonra Rainbow Dash'i kanatlarını yeniden kazanmış, labirentten uçarak ve kendi Sadakat Elementine ihanet etmekle kalmayıp, aynı zamanda ayrılarak oyunu kaybederken bulurlar. Discord, labirenti etraflarına düşürür ve zaferiyle övünerek yaklaşan bir kaos fırtınasını uyarır. Discord, labirenti üstlerine düşürür ve yaklaşan bir kaos fırtınasının uyarısı olarak zaferiyle övünmeye başlar.

İkinci bölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Altı arkadaşın yokluğunda Discord, Ponyville'i "Kaos'un Başkenti"ne çevirir.

Twilight, Discord'u hile yapmak ile suçlayarak ona karşı koymaya çalışır. Ancak Discord, ona Elementlerin nerede olduğunu ima etmesine rağmen, labirentte oldukları hakkında hiçbir şey söylemediğini hatırlatarak buna karşı çıkıyor. Twilight, Discord'un bilmecesindeki bir cümlenin aslında Ponyville'i anlattığını fark eder. Bunun üzerine Twilight, arkadaşlarını Discord'un kaotik bir şekilde değiştirdiği Ponyville'e götürür. Discord, arkadaşlarının kişiliklerini daha da çarpıklaşmaya devam edip, tamamen tek renkli olana kadar renklerini daha da kaybettirirken, onu yenmenin bir yolunu bulmak için şehirdeki kütüphaneye geri dönmeye kararlı olan Twilight ile alay etmeye devam eder. Hepsini kütüphaneye getirmeyi başaran Twilight ve Spike, Uyum Elementleri hakkındaki kitabı bulur ve aslında elementlerin kitabın içinde olduğunu öğrenir. Twilight, arkadaşlarını elementleri takmaya zorlar ve Rainbow Dash olmadığı için Sadakat Elementini geçici olarak Spike'a atar. Discord'la yüzleşmeye giderler, ancak elementleri etkinleştiremedikleri için diğer dört ponyler ve Spike hızla elementleri bırakıp ayrılırlar. Twilight ise umutsuz kalıp, sonunda kendi rengini kaybetmeye başlar.

Twilight kütüphaneye döner, toparlanmaya ve Ponyville'den ayrılmaya hazırlanırken Spike'ın mektup ardına mektup çıkardığını görür. Twilight bunların daha önce Celestia'ya gönderdiği arkadaşlık raporu mektupları olduğunu görür ve Ponyville'deki arkadaşlıklarının anıları, onun rengini geri kazanmasını sağlar. Bundan esinlenen Twilight, diğer dört arkadaşına geri döner ve onlara arkadaşlıklarını hatırlatmak için bir hafıza büyüsü kullanır. Bu, Discord'un büyüsünü kaldırır ve onları normale döndürür. Rainbow Dash hala gruptan ayrıdır ve o olmadan elementler etkinleşemeyecektir. Rainbow Dash'i, evi Cloudsdale sandığı bir bulutu korurken bulurlar ve ona yetişmek için Fluttershy tarafından çekilen bir sıcak hava balonunu kullanırlar. Ponyler sonunda Rainbow'u yakalar ve Twilight'ın hafıza büyüsünü yapması için onu yeterince uzun süre bağlamayı başarırlar.

Altılı yeniden Discord'a gelir, fakat Discord onları kaale almaz. Ama altı arkadaş normale döndüğü için elementler etkinleşerek Discord ve Ponyville'i içine alan bir gökkuşağı ışık huzmesi ateşler. Ponyville normale, Discord ise bir kez daha taşa döner. Ponylerin zaferi, kahramanlıklarını ve dostluklarının gücünü öven Celestia liderliğinde Canterlot'taki büyük bir törenle kutlanır ve Discord'u yenen altı arkadaşın yeni bir vitray penceresi ortaya çıkar.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

John de Lancie, bu bölümde konuk oyuncu olarak kendisinin canlandırdığı Q'dan esinlenen Discord'u seslendirdi.

İkinci sezonun ilk bölümü "The Return of Harmony" James Wootton tarafından yönetildi, Jayson Thiessen süpervizör yönetmen olarak görev yaptı ve M.A. Larson tarafından yazıldı. John de Lancie, konuk oyuncu olarak Discord'u seslendirdi. Thiessen, Lauren Faust'un birkaç Uzay Yolu: Yeni Nesil bölümlerini izlerken, de Lancie tarafından canlandırılan Q'dan esinlenerek Discord'u tasarladığını söyledi. Rol için bir seslendirme sanatçısını bulmaya gelindiğinde, yapım ekibi ilk başta de Lancie'nin sesine benzer birini aramaya başlamıştı, fakat de Lancie'nin kendisinin seslendirmeyi yapabileceğini öğrendiklerinde ekip şaşırmıştır. Bunun üzerine ekip, Discord'un ortaya çıktığı veya kaybolduğu sırada görülen ışık parlaması gibi, önceki rolüne daha fazla ima sağlamak için bölümün bazı unsurlarını değiştirdi.[1] de Lancie, dizinin yetişkin hayranlarından gelen büyük olumlu tepkilere şaşırdı. Bu onun hayran kitlesi hakkında daha fazla bilgi edinmesine ve bu kitle hakkında olan Bronies: The Extremely Unexpected Adult Fans of My Little Pony adlı belgeselin baş yönetmenliği yapmasına yol açtı.[2][3] de Lancie, dizinin sonraki bölümleri ve The Hub'daki promosyonları için Discord'u daha sonra yeniden seslendirdi.

Lauren Faust, bu bölümlerde son kez baş yapımcı olarak yer aldı. İlk sezonun sonlarına doğru Faust diziden ayrıldığını açıkladı ve ikinci sezon için baş yapımcı olarak görevinden ayrılarak danışman yapımcı oldu. İkinci sezonda çoğu zaman sadece hikâye fikirleri üretip, senaryolar yazan Faust, kendi katılımının azalmasına rağmen "bıraktığım boşluklar, birinci sezonu size getiren aynı harika sanatçılar, yazarlar ve yönetmenler tarafından dolduruluyor. Gösterinin her zamanki gibi eğlenceli olacağına eminim" diyerek, personel için büyük umutları olduğunu ifade etti.[4] Ek olarak, Jim Miller adında yeni bir storyboard editörü ikinci sezon için işe alındı ve animasyonun çoğu animasyon şirketi Top Draw'dan alındı. Thiessen'e göre bu, sezon iki bölümleri için daha büyük bir ön prodüksiyon sürecini sağladı.[5]

Thiessen, The Hub ve Hasbro'nun birinci sezon bitmeden ikinci sezonun yapımını onayladıklarını ve ellerinde iyi bir şey olduğunu bildiklerini söyledi. "Dizinin [başarısını] erkenden gördüler, ki bu […] nadirdir çünkü genellikle bir sezon yapılır ve [izlenme] sayıların[ın] ne olduğunu bilmek istedikleri için, ağ onu yenilemeden önce bütün sezonu yayımlar, sanırım onlar adına biraz risk ama yaptıklarına sevindim" dedi.[5] Bölümün son sahnesi, 1977 yapımı Yıldız Savaşları: Bölüm IV - Yeni Bir Umut filminin sonunun bir parodisidir. Thiessen, şakanın "sonradan düşünülmüş" olduğunu ifade etti; ilk başta daha ayrıntılı bir son olacaktı, ancak zaman kısıtlaması nedeniyle yeni bir sahne oluşturuldu.[6] Animasyon aşamasında yönetmenlerden biri, sahnenin "Yeni Bir Umut'un sonu gibi" olduğunu belirtti ve bu nedenle, orijinalin "sahne sahne" parodisinin yaratılmasına karar verildi.[6]

Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Reytingler[değiştir | kaynağı değiştir]

"The Return of Harmony"nin ilk bölümü 17 Eylül 2011'de, ikinci bölümü ise 24 Eylül'de yayımlandı.[7] İlk bölüm 339.000'den fazla kişi tarafından izlendi ve The Hub tarafından yayımlanan en yüksek puanlı bölümlerden biri oldu.[7] Bu bölüm Amerika Birleşik Devletleri'nde 0.2 Nielsen puanı aldı, yani yayın sırasında televizyon izleyenlerin %0.2'si tarafından izlendi.[7] Ek olarak bölüm, 18 ila 49 yaşındakilerin %0.1'i tarafından izlendi.[7] Bölümü daha sonra, toplamda 483.000 ve 475.000 izleyici alan "A Canterlot Wedding" geçti.[8]

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci bölümü inceleyen We Got This Covered'dan Carina Belles, diziyi "sadece harika" olarak nitelendirdi ve "temelde Yüzüklerin Efendisi, sadece ponylerle" olduğunu söyledi.[9] Belles, ifade eden animasyonu övdü ve "zaten inanılmaz olan sanat da daha geniş bir stil çeşitliliğinin kullanılmasıyla gelişti" dedi.[9] Republibot tarafından yapılan ilk bölümün incelemesi, konunun "dizinin ilk bölümüne ilginç bir yeniden ziyareti" olarak nitelendirdi. Ayrıca, incelemede John de Lancie'nin performansını "mükemmel" olarak yorumlandı ve bölümün animasyonu övüldü.[10] İkinci bölüm için yapılan yorumlar da olumluydu. Republibot bölümü yine büyük ölçüde olumlu olarak yorumladı, fakat site, bölümün "iki parçalı olmasına rağmen biraz aceleye geldiğini" ve "özellikle Fluttershy ve Rarity'nin normale dönüştüğü sahnelerin aceleye getirilmiş gibi gözüktüğü ve istemeden Siyah Giyen Adamlar filminde[ki zihin silme sahnelerinde] olanları" yankıladığı not edildi.[11]

Birçok inceleme, dizinin popüler kültür referanslarını övdü. Carina Belles, örnek olarak Pinkie Pie'ın internet fenomeni "Çikolata Yağmuru"ndan bahsetmesini göstererek, dizinin yaptığı bu tür referansları övdü.[9] Pek çok eleştirmen orijinal Star Wars'ın kapanış sahnelerinin bir parodisini içeren bölümün sonu hakkında olumlu yorumlar yaptı. io9'dan Cyriaque Lamar, sahne hakkında "beni tamamen şaşırtsa da, dürüst olmak gerekirse, modern My Little Pony hayran kitlesi, yaşadığım ve yaşattığım şeylerden biri. Dizinin bu sabahki bölümü Yeni Bir Umut'a atıfta bulundu" diyerek olumlu konuştu.[12] i09 daha sonra sahneyi "2011'in En İyi Televizyon Anları"ndan biri olarak seçti.[13] Neatorama'dan John Farrier, "bronyler için bazı çevrelerden saygı görmek zor, ancak [Star Wars parodi] sahnesi tek başına dizinin lehinde çok şey söylüyor" dedi.[14] CollegeHumor'a bağlı eğlence sitesi Dorkly, "sevimlilik sizinle olsun" yazısıyla iki sahneyi karşılaştıran bir video yayımladı.[15] Topless Robot yazarı Anne Mathews Star Wars parodisinin, My Little Pony: Arkadaşlık Sihirlidir'deki "En İnek Sürpriz Yumurta" olarak adlandırdı ve "bu sahne, hayranlara doğrudan bir haykırma ve dizinin yaratıcısı Lauren Faust'un inek inancını tamamen pekiştirdiğini" dile getirdi. Eksik olan tek şeyin, "en sonda bir Wookiee bağırması" olduğunu söyledi.[16]

Ev sürümü[değiştir | kaynağı değiştir]

İki bölüm, Shout! Factory tarafından 14 Mayıs 2013'te yayımlanan 2. Sezon DVD setinin bir parçasıydı.[17] 30 Haziran 2015'te piyasaya sürülen, "The Show Stoppers" ve "Cutie Markless" olarak adlandırılan, iki bölümden oluşan beşinci sezon prömiyeri bölümü "The Cutie Map"in de bulunduğu "Cutie Mark Quests" DVD'sinin de bir parçası olarak yayımlandı.[18]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Cereal Velocity (25 Eylül 2011). "Massive Jayson Thiessen Q&A From Bronycon". Equestria Daily. 19 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Eylül 2011. 
 2. ^ Stewart, Alasdair (2 Ekim 2012). "Star Trek's John de Lancie Interviewed". SFX. 4 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ekim 2012. 
 3. ^ Miller, Michael (12 Şubat 2013). "New film examines the adult fans of 'My Little Pony'". Toledo Free Press. 15 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Şubat 2013. 
 4. ^ Faust, Lauren (8 Mayıs 2011). "Thank you". deviantART. 22 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2011. 
 5. ^ a b Thiessen, Jayson (2011). "Exclusive Season 2 Audio Interview with Jayson Thiessen". Equestria Daily. 26 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Eylül 2011. 
 6. ^ a b Thiessen, Jayson (2011). "BroNYcon Jayson Thiessen Q&A". 9 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 7. ^ a b c d "Saturday, September 17, 2011 Broadcast & Cable Final Ratings". The Voice of TV. 21 Eylül 2011. 30 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 8. ^ "Hub TV Network Scores Record High Audience With Outstanding Performance of Special Royal Wedding of the Year on 'My Little Pony Friendship is Magic'" (Basın açıklaması). Los Angeles, CA: Hasbro. 24 Nisan 2012. 22 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mart 2020. 
 9. ^ a b c Belle, Carina (19 Eylül 2011). "My Little Pony: Friendship Is Magic Season 2-01 'The Return Of Harmony Part 1' Recap". We Got This Covered. 22 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2012. 
 10. ^ "Episode review: Friendship is Magic: The Return of Harmony, Part One". Republibot. 17 Eylül 2011. 22 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2012. 
 11. ^ "Episode review: Friendship is Magic: The Return of Harmony, Part Two". Republibot. 25 Eylül 2011. 22 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2012. 
 12. ^ Lamar, Cyriaque (24 Eylül 2011). "My Little Pony recreates the ending of Star Wars". i09. 4 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2012. 
 13. ^ Woerner, Meredith (29 Aralık 2011). "The Best and Worst Television Moments of 2011". i09. 4 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2012. 
 14. ^ Farrier, John (24 Eylül 2011). "My Little Pony Recreates the Ending of Star Wars". Neatorma. 26 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2012. 
 15. ^ "My Little Pony Parodies Star Wars Ending". Dorkly. 27 Eylül 2011. 30 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 16. ^ Mathews, Anne (15 Mayıs 2012). "The 10 Nerdiest Easter Eggs in My Little Pony: Friendship Is Magic". Topless Robot. 22 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2012. 
 17. ^ "My Little Pony Friendship Is Magic: Season 2". 27 Şubat 2013. 4 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2013. 
 18. ^ "My Little Pony Friendship Is Magic: Cutie Mark Quests". Shout! Factory. 2 Mart 2015. 7 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]