Twilight Sparkle

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Twilight Sparkle
My Little Pony: Arkadaşlık Sihirlidir karakteri
İlk görünüm"Friendship is Magic" (2010)
Son görünüm"The Last Problem" (2019)
YaratanLauren Faust
SeslendirenTara Strong
Rebecca Shoichet (şarkı)
Bilgileri
Takma ad(lar)ıTwily/Twylie/Twilie
Sparks/Sparky
Queen Twilight Sparkle
Egghead (Rainbow Dash)
Twily-Nanas (Shining Armor)
Twilightlicious (Tara Strong)
TürUnicorn (Sezon 1-3)
Alicorn (Sezon 3 sonrası)
MeslekEquestria Prensesi
Arkadaşlık Prensesi
AileNight Light (Baba)
Twilight Velvet (Anne)
Prens Shining Armour (Abi)
Prenses Cadance (Baldız)
Prenses Flurry Heart (Yeğen)

Prenses Twilight Sparkle, yaygın olarak bilinen adıyla Twilight Sparkle, My Little Pony: Arkadaşlık Sihirlidir, My Little Pony: Equestria Girls ve My Little Pony: Pony Life televizyon dizilerinde olan bir kurgusal karakterdir. Serinin başında normal bir Unicorn olan Twilight, 3. sezonda bir kanatlı tekboynuza, yani alicorn'a dönüşür. Büyü elementini temsil etmektedir. Seslendirmesi Tara Strong tarafından yapılırken şarkı sesinin sahibi Rebecca Shoichet'dir. Türkçe bölümlerdeki seslendirmesi Suzan Acun, filmlerdeki seslendirmesi ise Berna Başer tarafından yapılmaktadır.

Twilight Sparkle, Lauren Faust tarafından tasarlanıp, 1. jenerasyon (G1) ponysi Twilight'tan uyarlanmıştır.[1]

Twilight, serinin son bölümü olan The Last Problem'dan itibaren Equestria'nın yöneticisidir.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Tasarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Twilight'ı tasarlamak için Lauren Faust aynı ismi taşıyan G1 ponysinden ilham aldı. En erken tasarım, G1 Twilight'a yakın renkler içeriyordu, ama sonradan 3. jenerasyon (G3) pony'si olan Twilight Twinkle'ın renk şeması ve adı kullanıldı.[2] Orijinal Twilight Sparkle'ın koyu mavi saçı ve açık mavi çizgileri vardı.[3] Sezon 3'te alicorn'a dönüşen Twilight'ın bununla beraber boyu ve boynuzu uzamıştır. Ayrıca boynu biraz daha eğimli olmuştur. Serinin son bölümünde geleceğe gidildiğinde Prenses Twilight'ın boyu uzamıştır.

Seslendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

2010 yılında serinin yazarı Lauren Faust Tara Strong'a proje hakkında bilgi verdi. İkili önceden farklı projelerdede birlikte çalışmışlardı.[4] Tara Strong, Twilight dışında Pinkie Pie ve Applejack'inde seslendirmesini yapmıştır.[4][5] Seslendirenlerin çoğu seslendirmeyi Vancouver'da yapsa da, Strong seslendirmesini Los Angeles'taki kendi stüdyosunda yapmıştır.[4]

Rebecca Shoichet seri ile şarkı yazarı Daniel Ingram vasıtası ile tanıştı. Sesi Tara Strong'a benzediği için Twilight'ın şarkı seslendiricisi olmuştur.[6]

Seride gösterim[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Twilight, Prenses Celestia tarafından Ponyville'e gönderilmeden önce Canterlot'ta yaşamaktaydı. Burada Spike ile birlikte Yaz Güneşi Kutlamaları için yapılan hazırlıkları inceler ve diğer ana karakterler ile tanışır. Seri boyunca Twilight, arkadaşlığın önemini öğrenir. Bazen diğer ana karakterler ile beraber kötüleri yenerler.

Kişilik[değiştir | kaynağı değiştir]

Twilight ilk olarak asosyal olarak tanıtılır. Arkadaşlarının verdiği partiye zamanı olmadığı için katılmaz. Celestia tarafından arkadaş bulmak için Ponyville'e gönderdiğinde pek mutlu olmaz. Fakat seri boyunca arkadaşlığın önemini anlayınca eski arkadaşları olan Minuette, Twinkleshine ve Lemon Hearts'tan onlara haber vermeden gittiği için özür diler. Twilight'ın seri boyunca kitaplara, düzene ve tarihe ilgisi devam eder.

Aile[değiştir | kaynağı değiştir]

Ebeveynleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Twilight'ın annesi Twilight Velvet, G1 ponysi Twilight'tan, babası Night Light ise G1 ponysi Nightlight'tan ilham alınmıştır.

Shining Armour[değiştir | kaynağı değiştir]

2. sezonda Twilight, Shining Armour adında bir abisinin olduğunu açıklar. Bölümde abisini ne kadar özlediği hakkında bir şarkı söyler. Abisi Kristal İmparatorluk ile meşgul olsa da, Twily olarak adlandırdığı kız kardeşi için hala zaman ayırmaktadır.

Prenses Cadance[değiştir | kaynağı değiştir]

Cadance, Twilight daha küçükken ona bebek bakıcılığı yapmıştır. Abisi Shining Armour onunla evlenince artık bir aile olurlar.

Flurry Heart[değiştir | kaynağı değiştir]

6. sezonda Prenses Cadance ve Shining Armour'un Flurry Heart adında bir kızı olur. Flurry Heart doğuştan alicorndur. Twilight yeğeni ile çok iyi anlaşır ve bazen ona bebek bakıcılığı bile yapar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Lauren Faust (29 Kasım 2013). "Twilight became Twilight". Twitter. 15 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Aralık 2013. 
  2. ^ "Interview with M.A. Larson". Midwestria 2012. 22 Eylül 2012. 8 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2012. 
  3. ^ "Twitter'da Lauren Faust". 26 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mart 2013. 
  4. ^ a b c Everfree Network (5 Haziran 2012). "Interview: Tara Strong". YouTube. 16 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Şubat 2014. 
  5. ^ "Post by Nayuki on an Allspark thread". 19 Haziran 2012. Erişim tarihi: 22 Haziran 2012. 
  6. ^ Ponyville Live! (9 Nisan 2015). "BABSCon 2015 - Rebecca Shoichet Interview". YouTube. 1 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2015.