Ugliç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ugliç
Uglich (İngilizce)
Углич (Rusça)
Ugliç'te kış
Ugliç bayrağı
Bayrak
Ugliç arması
Arma
Rusya'da Yaroslavl Oblast'ın konumu
Rusya'da Yaroslavl Oblast'ın konumu
Ülke Rusya Rusya
Bölge Yaroslavl Oblast
Nüfus
 • Toplam 34,507
Zaman dilimi UTC+03.00 (MZD)
Alan kodu +7 48532
Resmî site
Resmi Web Sitesi

Ugliç (Rusça: Углич, Rusça Telaffuz: [ˈuɡlʲɪtɕ]) Rusya'nın Yaroslavl Oblastı'nda olan tarihi bir şehirdir. İdil Nehri'nde yer almaktadır. Nüfus: 34,507 (2010 Nüfus sayımı); 38,260 (2002 Nüfus sayımı); 39,975 (1989 Nüfus sayımı).

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerel bir gelenek, kentin 937 kökenine dayandığını vurguluyor. İlk Ugliç 1148'de Kutup olarak belgelenmiştir.

Korkunç İvan saltanatı[değiştir | kaynağı değiştir]

IV. İvan döneminde, kasabanın sahipliğini kardeşi Yuri üstlenmiştir. Yerel sakinleri, Çar tarafından taşıttırılan ahşap bir kale inşa ederek Kazan'a benzetilmeye çalışılmıştır.

Çareviç Dimitri'nin öldürülüşü[değiştir | kaynağı değiştir]

Korkunç İvan'ın ölümünden sonra Çareviç Dimitri İvanoviç 1584'te Ugliç'te öldürtülmüştür. Bu cinayeti tarihçiler ve o zamanın insanları Boris Godunov'u sorumlu tutmuştur. Polonya'dan Rusya'ya gelen bir keşiş olan Düzmece Dmitriy kendini öldürtülen Çareviç ve Ruriklerden olduğunu iddia ederek Boris Godunov'un tahta çıkışını geçersiz saymıştır. Halkın desteğini ve III. Zygmunt Waza'nın desteğiyle Moskova'ya gelmiştir. Boris Godunov, Çareviç'i öldürttüğünden dolayı duyduğu pişmanlık üzüntüsüyle ölmüştür. Yerine oğlu II. Fyodor geçmeye hazırlanırken Rus boyarlar Düzmece Dmitriy'nin yanında yer almış ve annesiyle beraber II. Fyodor'u tahttan indirerek öldürmüşlerdir. 10 ay süren I. Dimitri saltanatından sonra ülkenin her yerinden kendini Ugliç'te öldürtülen Çareviç Dimitri İvanoviç olduğunu öne sürmüştür. Bunlardan en önemlileri; II. Düzmece Dimitri ve III. Düzmece Dimitri'dir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]