İçeriğe atla

Uğur Dikmen

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Uğur Dikmen, (d. 1947, İstanbul) Türk müzisyen; klavyeci, organist, besteci, aranjör ve orkestra şefidir. Birçok ünlü sanatçının grubunda klavyeli çalgıları çalıp, bestecilik ve aranjörlük yaptı. Bu sanatçılar arasında Durul Gence, Cem Karaca, Yasemin Kumral, Yeşim, Erol Duygulu, Osman İşmen, Edip Akbayram, Coşkun Demir, Nil Burak, Neco, İbo (İbrahim Sesigüzel), Grup Piramit, Grup 88, Feridun Hürel, Selda Bağcan, Serpil Barlas, Özdemir Erdoğan vardır.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk yıllar, Haramiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dikmen müzik yapmaya 6 yaşında başladı. Hem Avusturya Lisesini hem de konservatuvarı bitirdi. İlk grubunu 1961-62'de Cahit Berkay ve Seyhan Karabay ile "Siyah İnciler" adıyla kurdu. Profesyonel müzik hayatına ise "Genç Aslanlar" grubu ile başladı. Daha sonra "4 Haramiler" adını alan grup 1966'da Ali Atasagun'un arkasında müzik yapmaya başladı. Atasagun'a org çalan Dikmen ve arkadaşları James Brown gibi isimleri yorumluyorlardı. 1967'de Atasagun'dan ayrılıp Haramiler olarak solo olarak çalmaya başladılar. Dikmen, 1968'de İngiltere'ye gitti ve Türkiye'ye yeni müzik aletleri getirdi. 1968 Altın Mikrofon yarışmasına grupça katılıp 2. oldular. Uğur Dikmen ise yarışmanın en iyi organisti ödülünü kazandı. Bir 45'likte Erkin Koray'a eşlik etti. Bir sene sonra ise Haramiler dağıldı, Dikmen de bir süre eski vokalistleri Koray Oktay ile çalmaya başladı. Ağustos 1969'da Dikmen, Özdemir Erdoğan ile çalışmaya başladı. Bu birliktelik de 1 sene sürdü. 1970'te kısa bir süre Haramiler'i tekrar diriltti.

70'ler ve Dervişan[değiştir | kaynağı değiştir]

1971'de Durul Gence yedilisine geçti. Uzun süre bu grupla çalıştı. Bu grupta Doğan Canku, Atilla Özdemiroğlu gibi ünlü bestecilerle çalıştı. Bir süre Norveç'te kaldı. Bu dönemde "Asia Minor Mission" adıyla çalıştılar. 73'te grup Türkiye'ye döndü. 1974'te Cem Karaca kendine Dervişan grubunu kurdu. Dikmen de bu kurucu kadroda yer aldı. 1975'te yayınlanan "Tamirci Çırağı" şarkısı ile Dervişan büyük bir ün kazandı ancak Dikmen, grupla devam etmedi. Bir süre Yasemin Kumral ve Erol Duygulu Orkestrası ile çalıştı. 1976'da ikinci Dervişan dönemi başladı. Bu sefer daha politik bir müzik yapıyorlardı. Karaca'nın gerçek anlamda ilk uzun çaları olan Yoksulluk Kader Olamaz'ı kaydettiler. Bu dönemde Yeşim ve Ünol Büyükgönenç'e de eşlik etti. Ancak 1 Mayıs plağından sonra politizasyonu artan müzik tarzı sonucu Dervişan dağıldı. Ancak Dikmen, Karaca ile çalışmayı bırakmadı. Hasret albümünün kayıtlarını ve prodüksiyonunu yaptı.

Aranjörlük ve Sahne Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Uğur Dikmen'in aranjörlük dönemi 70'li yılların ikinci yarısından itibaren başlar. 1978'de Yeşim'in ilk albümü "Doğuş" LP'sinin aranjörlüğünü yapmıştır. Ünol Büyükgönenç'in "Dışarıda Kar Yağıyor" 45'liği ile 1979'da Edip Akbayram & Dostlar'ın "Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz / Gidenlerin Türküsü" 45'liğinde aranjör olarak katkıda bulunmuş aynı zamanda klavyeli çalgıları da çalmıştır. Bu dönemde Osman İşmen Orkestrası'nın "Diskomatik Katibim", "Disko Madımak", "Disko Türkü" LP'leri ile Selda Bağcan'ın "Vurulduk Ey Halkım" albümünde klavyeli çalgıları çalmıştır. 1980 yılında Cem Karaca'nın "Hasret" LP'sinin aranjörlüğünü yaptı. Cem Karaca'nın 1980 yılında Almanya'ya gitmesi üzerine Dikmen, Türk Pop müzik piyasasının değişik isimleri ile birlikte çalışmaya başladı. 1982'de Füsun Önal'ın orkestrasında yer aldı. Yine aynı yıllarda Feridun Hürel'in o dönem hazırlanıp piyasaya çıkmayan solo albümünün düzenlemelerini yaptı. 80'lerin ortalarında ise uzun süre beraber çalışacağı Nil Burak ile çalışmaya başladı. Nil Burak'ın 1984'te Benim Sevdam, 1988'de Zurna Kazım, 1989'da Oldu Olacak, 1992'de İşte Banko albümünlerinin aranjörlüğünü üstlendi. Aynı zamanda Nil Burak'a sahnede eşlik etti. 1990 yılında Selda Bağcan'ın "Koçero" albümünün aranjörlüğünü yaptı. 90'lı yıllarda Cem Karaca ile birlikte çalışmalarını sürdürürken aynı zamanda yaklaşık 5 yıl boyunca Selda Bağcan'ın konser grubunda şef ve klavyeci olarak yer aldı.

Eurovision[değiştir | kaynağı değiştir]

1984-1988 yılları arası Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finallerinde yarışmış olan Selmi Andak bestelerinin aranjörü ve orkestra şefi olarak görev yaptı. 1995 yılında ise kendi bestesi ile yarıştı. Eurovision'da yıllara göre şu şarkılarda besteci, aranjör ve orkestra şefliği yaptı.

Yıl Şarkı Şarkıcı Söz Müzik Düzenleme & Orkestra Şefi Derece
1984 Sanki Dün Gibi Coşkun Demir Hulki Aktunç Selmi Andak Uğur Dikmen
1984 O Şarkıyı Henüz Yazmadım Neco Aysel Gürel Selmi Andak Uğur Dikmen 3.
1985 Güneş Bir Kere Doğdu [1] Nil Burak Aysel Gürel Selmi Andak Uğur Dikmen 3.
1986 Yaşa Yaşa Nil Burak ve İbo (İbrahim Sesigüzel) Aysel Gürel Selmi Andak Uğur Dikmen 3.
1987 Hayat Pencerenin Dışında Seden Kutlubay (Seden Gürel), Vedat Sakman & Grup Piramit Nezih Topuzlu Selmi Andak Uğur Dikmen
1988 Fazla Vaktim Yok Grup 88 (Adnan Ergil, Batuhan Şenyücel, Yonca Evcimik) Nezih Topuzlu Selmi Andak Uğur Dikmen
1995 İkibinbir [2] Serpil Barlas & Orient Express Selma Çuhacı Uğur Dikmen Uğur Dikmen 2.

"Güneş Bir Kere Doğdu" Türkiye Eurovision elemelerini kazanamasa da 1985 Akdeniz Şarkı Festivali birincisi oldu. Finalde orkestrayı Uğur Dikmen yönetti. 1986'da da yine aranjesini yaptığı Nil Burak şarkısı "I Still Love You", 1989 yılında İrlanda Cavan'da yapılan müzik festivalinde 3. oldu.

1987 Sonrası Cem Karaca ile Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Nil Burak ile çalışmalarına devam ederken, 1987'de eski dostu Cem Karaca, Türkiye'ye geri döndü. Döndüğü zaman onun konserlerinde yer almaya başladı. 1990'da ise Cahit Berkay'ı aralarına alıp, üçlü olarak 1990'da Yiyin Efendiler albümünü çıkardılar. Aynı yıl Altın Güvercin yarışmasının birincisi olan Karaca-Berkay bestesi "Kahya Yahya"'nın düzenlemesini Dikmen yapmıştı. Üçlü 1992'de Nerde Kalmıştık? albümünü de çıkardı. Uğur Dikmen, 1990-1993 yılları arası Cem Karaca'nın konserlerinde yer almak üzere Cahit Berkay'la birlikte Cem Karaca, Uğur Dikmen, Cahit Berkay ve Yol Arkadaşları (2002 yılında kurulan Yol Arkadaşları'ndan tamamen farklı bir gruptu) grubunu kurdu. 1993 sonlarında Uğur Dikmen, Cem Karaca ile çalışmayı bırakarak bu grubu dağıttı. 1995 yılı sonlarına doğru Cem Karaca ile Uğur Dikmen yeniden birlikte çalışmaya başladılar ancak bu sefer bir grupla değil 1996'dan 1999 yılı sonuna kadar ikili olarak sahne çalışmalarını sürdürdüler. "Cem Karaca & Uğur Dikmen Resitali" adıyla çeşitli konser ve bar programlarında yer aldılar. 1999'da yine ayrıldılar ve tekrar bir araya gelmediler.

1998'de, 60'larda Dikmen'in grubundan bağımsız bir rock grubu olan Haramiler kuruldu. Dikmen, isim için izin isteyen genç müzisyenlere izin verdi. 1999'de Cem Karaca ile Bindik Bir Alamete... albümünü yayınladı. Bu dönemde o zamanlar beraber olduğu Serpil Barlas'la da çalıştı ve "Efkarım Tarumar" albümünü düzenledi. Son yıllarda eski müzik partneri Nil Burak ile Sen de Başını Alıp Gitme şarkısının bestesi konusunda tartışmaya girdiler. İkisi de bestenin kendilerine ait olduğunu iddia etti. 2005-2009 arası eski grubu Dervişan'ı tekrar diriltse de daha sonra gruptan ayrılıp yerini İskender Paydaş'a bıraktı.

Film Müzikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk film müziği çalışmalarını Cahit Berkay'ın 1975'te oluşturduğu film müzikleri grubunda yaptı. Cahit Berkay'ın 1975-1980 arası müziklerini yaptığı birçok filmde klavyeli çalgıları Uğur Dikmen çaldı, aynı zamanda düzenlemelere de katkıda bulundu. Ayrıca film müzikleri de besteledi. Kendine ait ilk film müziği çalışmasını 1985'te Ömer Kavur'un Amansız Yol filminin müziklerini besteleyerek yaptı. 1997'de Ağır Roman filminin müziklerine Atilla Özdemiroğlu ve Balık Ayhan ile imza attı. 1998'de Eski Fotoğraflar filmine yaptığı müzik ile Altın Portakal ödülü kazandı. 2000'de yayınlanan Kahpe Bizans filminin müziklerini Serpil Barlas ile besteledi ve düzenledi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2012. 
 2. ^ http://www.youtube.com/watch?v=kfwUNUjym4E&mode=related&search= [yalın URL]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Haramiler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 1967: Çamlıca Yolunda / Adanalı
 • 1967: Gimme Some Lovin / I Got You / Friendship / I'm Looking for a Saxophonist
 • 1968: Aya Bak Yıldıza Bak / Arpa Buğday Daneler

Cem Karaca & Dervişan[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 1974: Beyaz Atlı / Yiğitler
 • 1975: Tamirci Çırağı / Nerdesin?
 • 1975: Nem Kaldı (Bu albümde Nem Kaldı ve Unutamadığım şarkıları Dervişan'ın 1974'te kaydedilmiş olan ilk stüdyo kayıtlarıdır ancak 1975'teki "Nem Kaldı" adlı toplama LP'de yer almıştır.)
 • 1975: Beni Siz Delirttiniz / Niyazi
 • 1976: Parka
 • 1977: Mor Perşembe / Bir Mirasyediye Ağıt
 • 1977: Yoksulluk Kader Olamaz
 • 1978: 1 Mayıs / Durduramayacaklar Halkın Çoşkun Akan Selini

Nil Burak[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer[değiştir | kaynağı değiştir]