Ağır Roman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ağır Roman
YönetmenMustafa Altıoklar
YapımcıMüjde Ar
Sabahattin Çetin
Mehmet Soyarslan
SenaristMetin Kaçan
Mustafa Altıoklar
OyuncularMüjde Ar
Okan Bayülgen
Mustafa Uğurlu
Burak Sergen
MüzikAtilla Özdemiroğlu
Balık Ayhan
Görüntü yönetmeniErtunç Şenkay
Sanat yönetmeniMustafa Ziya Ülkenciler
StüdyoÖzen Film
Belge Film
Sis Film
DağıtıcıÖzen Film
TürüDram, Suç ve Romantik
RenkRenkli
Çıkış tarih(ler)i28 Kasım 1997 (Türkiye)[1]
Süre2 saat, 1 dakika
ÜlkeTürkiye, Macaristan ve Fransa
DilTürkçe
Diğer adlarıCholera Street

Ağır Roman, 1996 yapımı bir Mustafa Altıoklar filmidir. Filmin senaryosu Metin Kaçan ve Mustafa Altıoklar'a aittir. Başrollerde Müjde Ar, Okan Bayülgen, Mustafa Uğurlu, Burak Sergen, Savaş Dinçel ve Küçük İskender oynamıştır. Film Metin Kaçan'ın aynı adlı romanından uyarlanmıştır ve Türk sinemasının en ses getiren filmlerinden biridir. Eser adını ağır bir Roman oyun havasından alır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, 70'li yıllarda, İstanbul'da, yoğun olarak Romanların yaşadığı Kolera Sokağı'nda geçer. Salih (Okan Bayülgen), mahallenin saygı duyulan berberi Ali'nin (Savaş Dinçel) en küçük oğludur ve araba tamirciliği yapmaktadır. Mahallenin sevilen kabadayısı ve koruyucusu Arap Sado (Burak Sergen) mahalledeki kötü niyetli kabadayılarla hakimiyet mücadelesi esnasında öldürülünce Salih mahallenin yeni koruyucusu rolüne soyunur, ancak bu zor görev için henüz hazır ya da uygun değildir. Arka planda Kolera Canavarı denen bir katil rastgele cinayetler işlemekte ve mahalleye dehşet salmaktadır. Salih'in en yakın arkadaşı Orhan (Küçük İskender) eşcinseldir ve Salih'e aşıktır. Bu karmaşada Salih, babasının evine kiracı olarak taşınan Hristiyan kızı Tina'ya (Müjde Ar) aşık olur. Mahalleyi haraca bağlayan yeni kabadayı Reis (Mustafa Uğurlu) hayat kadını olan Tina'ya da haraç vermesi ve kendisiyle birlikte olması için baskı yapmaktadır.

Tina ile aşk yaşamaya başlayan Salih, hayat kadınlığını bırakmasını ister. Bir süreliğine işi bırakan Tina, parasızlık nedeniyle yeniden işe dönmek zorunda kalır. Tina işi bırakınca kazancından olan Tina'nın eski pezevengi ve Reis'in yeni adamı Nihat, Tina'nın yanağını, ceza olarak, jiletle çizer. Salih Nihat'ı öldürür ve firar eder. Semtin ülkücü polis şefi ile yakın ilişki içinde olan Reis, Salih'in bulunması için babası Berber Ali'ye işkence yaptırır. Salih yakalanır ve hapse atılır. Reis Tina'yı Salih'in serbest bırakılması karşılığında birlikte olmaya ikna eder. Eve döndüğünde Tina ile Reis'i aynı yatakta bulan Salih bileğini Arap Sado'dan yadigar sustalısı ile keserek intihar eder. Tina, elinde Salih'in yanında bulduğu tiner tenekesi olduğu hâlde Reis'in arabasına biner ve her ikisi de arabada iken tineri ateşe vererek arabayı havaya uçurur.

Oyuncu kadrosu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Rolü
Okan Bayülgen Salih
Müjde Ar Tina
Mustafa Uğurlu Reis
Savaş Dinçel Berber Ali
Burak Sergen Arap Sado
Küçük İskender Orhan
Aysel Gürel Puma Zehra
Serra Yılmaz Mahalleli
Levent Erim Fil Hamit
Zafer Algöz Gaftici Fethi
Nilüfer Aydan Eleni
Sevda Ferdağ Emine
Zühtü Erkan Tıbi
Oyuncu Rolü
Mert Gür Torpil
Ülkü Ülker Mahalleli
Naci Taşdöğen Nihat
Emrah Kolukısa Reco
Yeşim Tan Leyla
Osman Çağlar Poğaçacı Piyale
Fatih Akyol Mahallenin Şoparı
İlhan Kilimci Tornacı
Hülya Karakaş Malbuşçu
Bennu Gerede Fotoğrafçı
Kader Demir Pazar Müşterisi
Şahin Aktaş Tinerci

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Geçmiş gösterim tarihleri". Sadibey.com. 5 Kasım 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Şubat 2023. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]