Ağır Roman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ağır Roman
Yönetmen Mustafa Altıoklar
Yapımcı Müjde Ar
Sabahattin Çetin
Mehmet Soyarslan
Senarist Mustafa Altıoklar
Metin Kaçan
Oyuncular Okan Bayülgen
Müjde Ar
Mustafa Uğurlu
Burak Sergen
Savaş Dinçel
Küçük İskender
Aysel Gürel
Serra Yılmaz
Zafer Algöz
Müzik Atilla Özdemiroğlu
Balık Ayhan
Görüntü yönetmeni Ertunç Şenkay
Sanat yönetmeni Mustafa Ziya Ülkenciler
Stüdyo Özen Film
Ses Film
Belge Film
Dağıtıcı Özen Film
Türü Dram, Suç ve Romantik
Renk Renkli
Çıkış tarih(ler)i 19 Kasım 1996
Süre 115 dk
Ülke Türkiye, Macaristan, Fransa
Dil Türkçe
Diğer adları Cholera Street

Ağır Roman, 1996 yapımı bir Türk filmidir. Dram türündeki filmin yönetmeni Mustafa Altıoklar, görüntü yönetmeni de Ertunç Şenkay'dır. Başrollerde Okan Bayülgen, Müjde Ar, Mustafa Uğurlu, Burak Sergen, Savaş Dinçel, ve Küçük İskender oynamıştır. Film Metin Kaçan'ın aynı adlı romanından uyarlanmıştır ve dönemin en çok ses getiren filmlerinden biri olmuştur. Eser adını ağır bir Roman oyun havasından alır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, 70'li yıllarda, İstanbul'da, yoğun olarak Romanların yaşadığı Kolera Sokağı'nda geçer. Salih (Okan Bayülgen), mahallenin saygı duyulan berberi Ali'nin (Savaş Dinçel) en küçük oğludur ve araba tamirciliği yapmaktadır. Mahallenin sevilen kabadayısı ve koruyucusu Arap Sado (Burak Sergen) mahalledeki kötü niyetli kabadayılarla hakimiyet mücadelesi esnasında öldürülünce Salih mahallenin yeni koruyucusu rolüne soyunur, ancak bu zor görev için henüz hazır ya da uygun değildir. Arka planda Kolera Canavarı denen bir katil rastgele cinayetler işlemekte ve mahalleye dehşet salmaktadır. Salih'in en yakın arkadaşı Orhan (Küçük İskender) eşcinseldir ve Salih'e aşıktır. Bu karmaşada Salih, babasının evine kiracı olarak taşınan Hristiyan kızı Tina'ya (Müjde Ar) aşık olur. Mahalleyi haraca bağlayan yeni kabadayı Reis (Mustafa Uğurlu) hayat kadını olan Tina'ya da haraç vermesi ve kendisiyle birlikte olması için baskı yapmaktadır.

Tina ile aşk yaşamaya başlayan Salih, hayat kadınlığını bırakmasını ister. Bir süreliğine işi bırakan Tina, parasızlık nedeniyle yeniden işe dönmek zorunda kalır. Tina işi bırakınca kazancından olan Tina'nın eski pezevengi ve Reis'in yeni adamı Nihat, Tina'nın yanağını, ceza olarak, jiletle çizer. Salih Nihat'ı öldürür ve firar eder. Semtin ülkücü polis şefi ile yakın ilişki içinde olan Reis, Salih'in bulunması için babası Berber Ali'ye işkence yaptırır. Salih yakalanır ve hapse atılır. Reis Tina'yı Salih'in serbest bırakılması karşılığında birlikte olmaya ikna eder. Eve döndüğünde Tina ile Reis'i aynı yatakta bulan Salih bileğini Arap Sado'dan yadigar sustalısı ile keserek intihar eder. Tina, elinde Salih'in yanında bulduğu tiner tenekesi olduğu hâlde Reis'in arabasına biner ve her ikisi de arabada iken tineri ateşe vererek arabayı havaya uçurur.

Oyuncu kadrosu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Rol
Okan Bayülgen Salih
Müjde Ar Tina
Mustafa Uğurlu Reis
Burak Sergen Arap Sado
Savaş Dinçel Berber Ali
Küçük İskender Orhan
Zafer Algöz Fethi

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Metin Kaçan'ın kitabı Ağır Roman 2003 yılında Almancaya çevrildi. Actes Sud Yayınevi tarafından Fransızcaya da çevrilen Ağır Roman 2010 yılında Fransa'da yayınlandı.
  • Filmin devamı niteliğinde olan Ağır Roman Yeni Dünya dizisi 27 Eylül 2012'de Star TV'de yayınlanmaya başladı ve düşük reytingler nedeniyle 10. bölümde bitirildi.
  • Eser, İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından dans tiyatrosuna çevrildi ve 2006 yılında East Side Story (Doğu Yakasının Öyküsü) adıyla Hollywood'da sahnelendi.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]