Garbage

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Garbage
Garbage, Kopenhag'da sahnede (1 Haziran 2005).
Genel bilgiler
Başladığı yer Madison, Wisconsin, ABD
Tarzlar Alternatif rock, elektronik müzik, trip hop
Etkin yıllar 1994-günümüz
Müzik şirketi A&E, Geffen, Formerly Mushroom UK, Almo Sounds
Resmî site www.garbage.com
Üyeler Shirley Manson
Duke Erikson
Steve Marker
Butch Vig

Garbage, 1994'te Kuzey Amerika'nın Wisconsin eyaletinin başkenti Madison'da kurulan Duke Erikson, Shirley Manson, Steve Marker ve Butch Vig'den oluşan İskoç-Amerikalı rock müzik grubudur.

İlk albümleri Garbage beklenmeyen bir başarı yakalayarak ve 4 milyonun üzerinde satış grafiğine ulaşmıştır ve 1995-1996 yılları arasında albümden çıkan single'lar da aynı şekilde birbiri ardına yükselen bir başarı yakalamışlardır. İkinci albümleri olan Version 2.0 albümleri üzerinde iki yıl bir süren bir çalışma yapmışlardır ve bu albüm yılın en iyi albümü ve en iyi rock albümü kategorilerinde iki Grammy Ödülüne aday gösterilir. 1999'da James Bond filmi The World is not Enough'ın tema müziklerini yaparlar.

Üçüncü albüm olan Beautiful Garbage'ı 2001'de piyasaya sürerler, ancak bu albüm önceki albümlerdeki başarıyı yakalayamaz. Bleed Like Me albümü ile geri dönmelerinden önce grup dağılma aşamasına kadar gelir. Geri dönüş albümü olan "Bleed Like Me" Amerika'da büyük başarı kazanır.

Grup dünya turunu kısa keserek süresi belli olmayan bir ara verdiklerini açıklamıştır, ancak bunun bir dağılma olmadığının da altını çizmişlerdir. 2005'te çıkarttıkları "Run Baby Run"Adlı şarkılarının klibinin bir kısmını Istanbul'da çekmişlerdir. Klipte Galata Köprüsü, Türk Hamamı, Haydarpaşa gibi temsili yerleri görmek mümkündür.

Grup 2011'de tekrar bir araya gelmiştir ve 2012 için dünyanın dört bir yanında konserler ayarlamaya başlamışlardır. Beşinci albümleri Not Your Kind of People, 14 Mayıs 2012'de çıkmıştır. Albümleri kapsamında geniş bir turneleri olmuştur ancak bu turnede Türkiye'ye yer verilmemiştir.

Not Your Kind of People albümündeki Blood For Poppies ve Big Bright World şarkılarına klip çekmişlerdir.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo albümleri

Üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Şimdiki üyeler
Touring members