Alternatif dans

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alternatif dans
Müzikal kökenleriAlternatif rock, EDM, bağımsız rock, dans-rock, New Wave, EBM, synthpop, tekno
Kültürel kökenleri1980'lerin ortası Birleşik Krallık
Önemli çalgılarElektro gitar - Bas gitar - Bateri - Klavye - Perküsyon - Laptop - Sampler - Drum machine
Alt tarzlar
Madchester - Electroclash - New Rave
Karışım tarzları
Trip hop - Rave


Alternatif dans ya da indie dans (aynı zamanda ABD'de underground dance olarak isimlendirilmektedir)[1] rock alttürleri ile elektronik dans müziğinin bir karışımıdır. Her ne kadar belli bir süreye kadar bu müzik türü sadece British Isles'ta barınmış olsa da, 1980'lerde New Order ve 1990'larda The Prodigy ile Amerika ve dünyanın geri kalanında üne kavuşmuştur.

Allmusic, alternatif dansı "alternatif ve bağımsız rock'ın melodik şarkı alt yapısı ile elektronik ritimler, synthler ve/veya sampleların post-disco dans müziği yöneliminde bir karışımı"[2] olarak tanımlamıştır. The Sacramento Bee bu müzik türünü "postmodernEurosynthtechnopopnew wave karışımı" olarak tanımlamıştır.[3] Kültür tarihçisi Piero Scaruffi EBM'in ilk Belçika'da ve daha sonra Kanada'da 1980 ile 1984 yılları arasında ortaya çıktığını ve 1990'lardaki alternatif dans için bir zemin hazırladığını öne sürmektedir.[4]

Tür çoğunlukla "club" kültüründen esinlenmiş olsa da, synthpop, acid house ve trip hop gibi türlerden de etkilenmiştir. Alternatif dans müzisyenleri ve şarkıcıları daha çok özgün stilleri, yapıları ve farklı türleri karıştırmaları ile kendilerini belli eder.[2] Bu tarzı icra eden sanatçılar genellikle bağımsız plak şirketlerine bağlıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kot, Greg (25 Temmuz 1996). "Picking Up The Beat: Underground Dance Music Steps Into The Spotlight With Chicago Summit". Chicago Tribune (Tempo). s. 1. 
  2. ^ a b "Alternative Dance: Genre". Allmusic. 22 Nisan 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2009. 
  3. ^ "Hot To Trot: A Guide Attitude Included To Sacramento's Alternative Dance Scene". The Sacramento Bee. 12 Ekim 1990. s. TK14. 
  4. ^ Scaruffi, Piero (2003). A History of Rock Music: 1951–2000. iUniverse. s. 210. ISBN 0-595-29565-7.