İçeriğe atla

Dub

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Dub köklerini reggae müzikten alan bir Jamaika müziği olarak 1960'larda doğmuştur. En basit tanımla müzikten vokallerin çıkarılması (belirli bölümlerin tekrarları hariç) ve reverb, yankı (echo) efektlerinin eklenmesiyle oluşturulan bir çeşitleme olarak yapılır.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dub müzik var olan parçaların 45'lik plakların arka yüzlerinde, genelde enstrümantal çeşitlemeler olarak sunulur. İngilizce karşılığı version ile anılan bu çeşitlemelerin karakteristik özellikleri parçanın bas ve davul bölümlerinin ön plana çıkarılmasıdır. Enstrümantal parçalarda çoğunlukla echo, reverb gibi ses efektleri kullanılarak yeni vurmalı bölümler eklenir ve vokallerin büyük bölümü ya da ana enstrümanlar kullanılmaz. Canlı performanslarda kullanılan şimşek, gökgürültüsü, kuş, su sesleri gibi efektlerle zenginleştirilen, yoğun biçimde bas frekansların kullanıldığı mixler üretilir.

Bu parçalar hiphop gibi müziklerde MC olarak bilinen ve ritim üzerine uyaklı vokaller yapan solistler tarafından kullanılır, bu şekilde parçaları kullanarak yapılan vokal İngilizcede toasting olarak, Reggea/Dub müzikte bu yöntemi kullananlar "DeeJay (DJ)" olarak adlandırılır. Plakları çalanlar diğer müziklerde olduğu gibi DJ olarak değil, selector (seçici) olarak adlandırılır. İngilizce/Afrika dili karışımı bir lehçe olarak kabul edilen Jamaikaca (İngilizce Patois'i olarak da bilinir) söylenişinde "selekta" olarak okunur.

Dub müzisyenleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'den Dub[değiştir | kaynağı değiştir]