Tiroid kanseri

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Tiroid kanseri tiroid bezinde oluşan kanser türüdür.

Belirtiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tiroid kanseri günümüzde başarılı yöntemler ile teşhis edilip, tedavi edilebilmektedir. Tiroid kanseri hastalarda belirtiler ile açığa çıkarmaktadır.

Genellikle tiroid kanserinin ilk belirtisi boynun tiroid bölgesinde oluşan bir yumrudur ancak sadece bunların çok azı (%5 kadar) kötü huyludur. Bazen ilk işaret büyümüş bir lenf düğümüdür. Varolan bazı diğer belirtiler ise ağrı, seste değişme ve hipertiroid ya da hipotiroiddir.

Diğer belirtiler ;

  • Boyun bölgesindeki cilt yapısının değişkenlik göstermesi
  • Yutma ve yutkunma sırasında güçlük çekme
  • Boyun ağrısı – Boğaz ağrısı
  • Boyun bölgesinde bulunan lenf bezlerinin şişmesi, Lenf düğümleri oluşumu
  • Nefes almada zorluk, sinirlilik, kronik yorgunluk, kilo artışı, saçlarda zayıflık ve cilt kuruluğu vb.

Tiroid kanserlerinin %80’i, papiller (mikro tiroid kanseri) tiptir. Bu tipteki kanserler genellikle 20-50 yaş arasında teşhis edilmektedir. Kadınlarda, erkeklere oranla 3 kat daha fazla görülür. 14 yaş altı çocuklarda en sık görülen tiroid kanseri türüdür. Hastaların genelinde belirti vermeden uzun yıllar (bazen 30 yıl) hiç büyümeden 1 cm’nin altında kalabilir. Guatr veya hipertiroidi nedeniyle tiroid bezinin ameliyatla çıkarıldığı durumlarda tesadüfen fark edilme oranları çok yüksektir.

Teşhis[değiştir | kaynağı değiştir]

Fiziki muayene sırasında bir yumru bulunduktan sonra bir endokrinoloji ya da tiroidoloji uzmanına başvurmak en doğru yaklaşımdır. Bu uzmanlar yumruların varlığının taahhüt edilmesi için öncelikle bir ultrason kontrolü uygulayacak ve tiroid bezinin durumunu inceleyeceklerdir. TSH ve diğer antitiroidlerin varlığı tiroid kanserinin Hashimoto tiroditi gibi diğer tiroid bozukluklarından ayırt edilmesini sağlayacaktır.

Yumruların kötü huylu olup olmadığının tespitinde en hassas etkin ve ucuz yöntem tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi(TİİAB - fine needle aspiration biopsy)dir. Bu yöntemde ultrason yardımı ile ince bir iğne ile yumruya ulaşılarak doku örneği alınır. Bu biyopsi örneğinin histopatolojik olarak incelenmesiyle papiller tiroid karsinomu, medüller tiroid karsinomu, anaplastik karsinom gibi sınıflandırmalar yapılabilir.

Tedavi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tiroid kanserinin türüne göre ameliyat uygulanır ve kanserli doku alınır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]