Hashimoto tiroiditi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Hashimoto tiroiditi vücudun kendi koruma sisteminin tiroid hücrelerine saldırdığı bir bağışıklık sistemi hastalığıdır.

Kadınlarda görülme sıklığı erkeklerden kat kat fazladır (10:1 ila 20:1) ve genellikle 45 ila 65 yaşı arasında rastlanır.CTLA4 gen polimorfizmi ile genetik yatkınlık görülür.

Bu hastalık Kuzey Amerika da hipotiroidin başlıca sebebidir ancak Avrupa ülkelerinde bir diğer bağışıklık sistemine dayalı tiroid bozukluğu olan Ord tiroditi daha sık görülür.

Belirtiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Hashimoto tiroiditi'nin belirtileri hipotiroid ve guatr belirtilerine benzer. Hastalık başlangıcında hiçbir belirti olmayabilir. Ancak TSH 3 den fazla olunca yani tiroid yetmezliği gelişmeye başlayınca kilo alma, halsizlik, yorgunluk, elde ve yüzde şişme, adet bozukluğu, kabızlık, saç dökülmesi olabilir.

Tedavi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tedavi günlük olarak tiroksin alımı ile yapılır. Dolaşım sistemindeki thyroxine seviyelerini acil olarak artırmak için hastaya thryoxine liothronine'in sodyum tuzu verilir. Hashimoto hastalığı tedavisinde TSH düzeyine bakılarak levotiroksin doz ayarlaması yapılır. İyotsuz tuz yemek gerekir. Tedavi için bir endokrin uzmanına başvurmalıdır. Kanda selenyum düzeyi ölçülmeli ve eger düşükse yani 80 altında ise selenyum doktorunuzun önerisine göre alınmalıdır

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]