İçeriğe atla

Hashimoto tiroiditi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Hashimoto tiroiditi vücudun kendi koruma sisteminin tiroid hücrelerine saldırdığı bir bağışıklık sistemi sorunudur: Kandaki anti-TSH reseptör antikorlarının neden olduğu otoimmun bir hastalıktır.[1][2]

Kadınlarda görülme sıklığı erkeklerden kat kat fazladır (10:1 ile 20:1) ve genellikle 45 ila 65 yaşı arasında rastlanır. CTLA4 gen polimorfizmi ile genetik yatkınlık görülür.

Bu hastalık Kuzey Amerika da hipotiroidin başlıca sebebidir ancak Avrupa ülkelerinde bir diğer bağışıklık sistemine dayalı tiroid bozukluğu olan Ord tiroditi daha sık görülür.

Belirtiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Hashimoto tiroiditi'nin belirtileri hipotiroid ve guatr belirtilerine benzer. Hastalık başlangıcında hiçbir belirti olmayabilir. Ancak TSH 3 den fazla olunca yani tiroid yetmezliği gelişmeye başlayınca kilo alma, halsizlik, yorgunluk, elde ve yüzde şişme, adet bozukluğu, kabızlık, saç dökülmesi olabilir.

Tedavi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tedavi günlük olarak tiroksin alımı ile yapılır. Dolaşım sistemindeki thyroxine seviyelerini acil olarak artırmak için hastaya thryoxine liothronine'in sodyum tuzu verilir. Hashimoto hastalığı tedavisinde TSH düzeyine bakılarak levotiroksin doz ayarlaması yapılır. İyotsuz tuz yemek gerekir. Tedavi için bir endokrin uzmanına başvurmalıdır. Kanda selenyum düzeyi ölçülmeli ve eger düşükse yani 80 altında ise selenyum doktorunuzun önerisine göre alınmalıdır İlaç dozaşımına maruz kalmamak için 4 haftalık periyotlarda kan testi yapılmalıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kumar V, Abbas AK, Aster JC. Robbins and Cotran Pathologic Basis of Disease. 9th edt., Elsevier Saunders, Philadelphia, 2015
  2. ^ Goljan EF. Rapid Review Pathology. 5th edt., Elsevier, Philadelphia, 2019

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]