Therizinosaurus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Therizinosaurus
Therizinosaurus arms.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Takım: Saurischia
Alt takım: Theropoda
Cins: Therizinosaurus
Tür: T. cheloniformis

Therizinosaurus (Tırpan kertenkelesi), Geç Kretase Dönemi'nde bugünkü Moğolistan'da Gobi Çölü'nde yaşamış (70 milyon yıl önce) otçul Teropod dinozor cinsidir. Yaklaşık 3 ton ağırlığa ve 8 metre uzunluğa sahiptir.[1] Boyun ve ön kol çevresinde tüy benzeri yapılar olduğu fosillere bakılarak söylenebilir. Bu cinsin tek türü (Therizinosaurus cheloniformis) vardır ve 1950'li yılların ortalarından beri bilinmektedir. Bir ara geçiş türü olduğu açık olan bu dinozor cinsinin evrimi (etçilden otçula) erken dönemlerde gerçekleşmiş olmalıydı. Bulunduğu dinozor ailesine göre oldukça muğlak bir konumdaydı zira oldukça farklı vücut yapılarına sahipti. Uzun ve sağlam pençeleri, etçil bir dinozora nazaran geniş kalça bölgesi, küçük kafatası ve yapraksı dişleri onun oldukça karakteristik vücut yapılarıydı; ancak bunun yanında pubis kemiği ve arka bacaklarıysa etçil atalarına benzemekteydi. Son bulgulara göre therizinosaurusların etçil atalarına benzer özelliklerinin embriyolojik gelişim aşamasında bulunduğu; ancak yetişkinlikle kaybolduğu anlaşılmıştır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Schomp, Virginia. "Therizinosaurus: And Other Colossal-clawed Plant-eaters". google. google. 22 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mart 2020. 
  2. ^ Werning, Sarah. "Therizinosaur". Encyclopædia Britannica. Encyclopædia Britannica. 4 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mart 2020.