Top Pop Catalog Albums

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Top Pop Catalog Albums ya da En İyi Pop Katalog Albümleri, türüne bakılmaksızın Amerika Birleşik Devletleri'nde en çok satan katalog albümlerini sıralayan Billboard Magazine tarafından derlenen 50 numaralı haftalık albüm listesidir. Billboard, bir katalog başlığını 18 aylıktan daha eski ve Billboard 200'de 100'ün altına düşen bir başlık olarak tanımlar. Bu kriterleri karşılayan albümler Billboard Current Albums sıralamasından çıkarılır ve En Popüler Katalog Albümleri tablosunda yeni bir listede yer alır.[1] Etkili bir şekilde, Billboard Current Albums katalog başlıkları Billboard 200'e eşdeğerdir.

En İyi Pop Katalog Albümleri ayrıca eski albümlerin yeniden sürümlerini de içerir. Bir albümün En İyi Pop Katalog Albümleri listesine hak kazanması için Billboard 200'de hafta harcamış olması gerekmez.

"18 aylık" kuralının tek istisnası Noel albümleri ile ilgilidir. Bir "tatil" sürümü, Billboard 200 için yalnızca piyasaya sürüldüğü ilk yıl boyunca listelenir. İlk yılından sonra, tatille ilgili bir albüm En İyi Pop Katalog Albümlerinde görünür. Birçok tutarlı satıcı, her Kasım'dan Ocak'a kadar En Popüler Katalog Albümleri listesine geri dönüşler yapar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Peters (8 Ocak 2008). "New Chart Parameters for Billboard, Nielsen SoundScan". Billboard. 4 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ocak 2008. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]