Telafer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Telafer Kalesi
Ninevehdistricts.jpg

Telafer (تل عفر, Tal' Afar), Irak'ta Musul iline bağlı ilçe. Musul'un 60 km kadar batısında yer alır, 220.000 civarındaki nüfusun 75%'i Sünni ve 25% ise Şii Irak Türkmenleri Genelde Türkmenlerin (Oğuzların) Avşar boyundandırlar.Türkiye Türkleri de Türkmendirler. Bölgeye yerleşim, Osmanlı zamanında kurulan ve bugün hâlâ kalıntıları bulunan ileri karakol ile başlamıştır. Şehirde Azeri Türkçesine çok yakın bir Türkçe konuşmaktadırlar.Örnek: Ben=Men, Nasılsın=Necesen, Nereye=Haraya, iyiyim=iyiyem.

Bölgede Baas Partisi zamanında 'Araplaştırma' çabaları olmuştur, bunun için her bir aşirete önemli Arap zatlarının soyundan geldikleri söylenerek 'Araplaştırılmaya' çalışılmıştır. Çevresinde 70 -100 kadar Türk köyu bulunur.

Saddam yönetimi devrildikten sonra, Amerika; El-Kaide örgütünün burada bulunduğunu öne sürerek şehire 8 büyük saldırı düzenlemiştir. Halen 7 bin Telafer li ırak hapisanelerinde tutulmaktadır. 450 bin olan şehir nüfusu peşmerge baskısı ile amerikan askerlerinin ortak saldırıları sonucu 170 bin dolayına inmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]