Tekbir

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Tekbir, Arapça Allahu ekber (الله أكبر) şeklinde ifade edilen İslamî kavram. Allah'ın her şeyden üstün, yüce ve ulu olduğunu ifade eder.[1]

Kullanıldığı yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir müslüman namazın başında, ellerini başının iki yanına kaldırıp Allahu ekber cümlesini söyleyerek tekbir alırken (iftitah tekbiri)

Tekbir İslam dininde şu ibadetlerde ve eylemlerde kullanılır:

Teşrik tekbiri[değiştir | kaynağı değiştir]

Teşrik tekbiri, Kurban Bayramı Arefe günü sabah namazından, dördüncü günün ikindi namazının sonuna kadar farz namazların ardından söylenir. Teşrik tekbiri sesli olarak yapılır ve segah tekbirdir. Cemaatle kılınan namazlarda müezzin yüksek sesle, yalnız kılınan namazlarda ise kişi kendi duyabilceği alçak ses ile bu tekbiri getirir. Segâh makamındaki tekbiri Buhurizade Mustafa Çelebi (Itri) bestelemiştir:

Allahu ekber, Allahu ekber
La ilahe illallahu vallahu ekber
Allahu ekber ve lillahil hamd

Sanat[değiştir | kaynağı değiştir]

Sancaklar Camii minaresi (2023).

Tekbir İslami sanatlarda, özellikle kaligrafik yazımlarda sıkça yer bulur.[kaynak belirtilmeli] Sancaklar Camii minaresi buna bir örnek olarak gösterilebilir.[2]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "TEKBİR". TDV İslâm Ansiklopedisi. 24 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2023. 
  2. ^ "Cami mimarisine çağdaş ve alışılmadık bir yorum: Sancaklar Camii". 7 Eylül 2020. 30 Haziran 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2023.