Tecrübe puanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Final Fantasy adlı oyundan Contar Stoneskull karakteri gözükmektedir. Özellikle bu tür MMORPG tarzı XP sistemine dayanan oyunlar bir zamanlar oldukça popülerdi.
Bir XP bölmesi(Exp ve Next Lvl)

Deneyim puanı (kısaltma olarak XP veya EXP), uluslararası kabul görmüş bir oyun terimidir.[1] Genellikle Devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunlarında kullanılan karakterin gelişmesi ve seviye atlaması için gerekli olan kazanılmış puan anlamına gelir.[2] Kazanılması için verilen görevlerin yerine getirilmesi veya oyunda bulunan yapay zeka yaratıkların öldürümesi (PvE) gerekir. Çevrimiçi ve çevrimdışı olarak oynanan birçok oyunda kullanılan bir ödüllendirme sistemidir. Bu sistem dahilinde karakter gelişimini sağlar ve seviye atlar. Her seviye atlamak için belirli bir deneyim puanı ister. İstenilen deneyim puanına erişildikten sonra seviye atlanır ve deneyim puanı sıfırlanır. Her seviyede istenilen puan sayısı da artar. Karakterin seviyesi ile öldürülen yaratığın seviyesinin oranına göre gelen deneyim puanı da değişir. Böylece daha zorlu yaratık öldürünce daha kolay seviye atlanmasına olanak tanır. Bu puanlar çeşitli geliştirmelerin yapılmasına olanak tanımakla beraber eğer oyunda sosyal etkinlikler önemli ise bu ilişkilerinize yansır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". www.websitearaclari.com. 18 Kasım 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2022. 
  2. ^ "XP ne demek? Oyunda XP kazanmak anlamı nedir?". ErkeklerSoruyor.com. 18 Kasım 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2022.