Oyuncuya karşı çevre

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Oyuncuya karşı çevre ya da sıkça kullanılan İngilizce kısaltma tabirle PvE, uluslararası kabul edilmiş bir oyun terimidir. Devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunlarında sıkça kullanılır ve zaman zaman oyuncuya karşı canavar (PvM) olarak da anılır. Oyuncunun, bilgisayarın yapay zekâsına karşı savaşması anlamına gelir.[1] Bu terime zıt olarak oyuncuya karşı oyuncu terimi kullanılır.[2]

Genellikle oyuncu bir PvE modunda tek başına savaşır. Fakat eşli oynanış denilen diğer kişiler ile birlikte bilgisayarın yapay zekasına karşı savaşma şekli de vardır. Çevrimiçi rol yapma oyunlarında karakterin gelişimi için verilen görevlerde bilgisayarın yapay zekasına karşı savaşılması istenir. Bu görevler sonrasında belirli bir ödül ve tecrübe puanı verilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bartle, Richard (2003). Designing Virtual Worlds. New Riders. s. 406. ISBN 0-13-101816-7. Player versus Environment (PvE). Players are opposed by the environment—that is, the virtual world. In a combat situation, this means player characters (PCs) fight monsters. 
  2. ^ "PvP and PvE in MMO Games – What's the Difference?". plarium.com (İngilizce). 1 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Haziran 2020.