Teşkilat (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Teşkilat
Teskilat.jpg
Dizinin 2. sezon afişi
Format Televizyon dizisi
Tür İstihbarat
Aksiyon
Dram
Senarist Teşkilat Senaryo Ekibi
Yönetmen Yağız Alp Akaydın (1-4)
Hakan Kırvavaç (5-14)
Burak Arlıel (15-)
Başrol Çağlar Ertuğrul
Deniz Baysal Yurtcu
Açılış müziği Teşkilat Jenerik
Bitiş müziği Teşkilat Jenerik
Besteci Atakan Ilgazdağ
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 2
Bölüm sayısı 48 (bölümleri listesi)
Yapım
Yapımcı Timur Savcı
Burak Sağyaşar
Mekân Ankara
Görüntü yönetmeni Aras Demiray
Gösterim süresi 135 dakika
Yapım şirketi Tims&B Productions
Yayın bilgileri
Kanal TRT 1
Resim formatı 16:9
1080p
Yayın tarihi 7 Mart 2021 - günümüz
Durumu Sezon arası

Teşkilat, Tims&B Productions imzalı, ilk bölümü 7 Mart 2021 tarihinde yayınlanan, Milli İstihbarat Teşkilatı'nda çalışan özel bir ekibin iş hayatı ile birlikte özel hayatını da konu edinen aksiyon, istihbarat ve dram türündeki Türk televizyon dizisidir. Dizinin başrollerini Çağlar Ertuğrul ve Deniz Baysal Yurtcu paylaşmaktadır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Teşkilat dizisi, ülkesi için kendi hayatlarından vazgeçip kalabalıkların içinde görünmez olmaları gereken bir görevi kabul ederek, "yer altına” inen yedi vatan sevdalısının hikâyesini ele almaktadır.

Sezon özetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

1. sezon (2021)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara'da SİHA mühendislerine silahlı terör saldırısı düzenlenir. Saldırının sonucunda Türk mühendisler ölür ve SİHA'nın bilgileri çalınır. Saldırının yabancı istihbarat servisleri tarafından organize edildiği tespit edilir. Bunun üzerine Milli İstihbarat Teşkilatı'nın içinde gizli bir tim kurulur ve bu timin başına Mete Başkan (Mesut Akusta) getirilir. Bu timin üyeleri ise MİT'in en iyileri olan Serdar Kılıçarslan (Çağlar Ertuğrul), Zehra Balaban (Deniz Baysal Yurtcu), Hakkı Dayı (Tuncer Salman), Pınar Gümüş (Ezgi Şenler), Hulki Gürbüzoğlu (Nihat Altınkaya), Uzay Çelenkli (Serdar Yeğin) ve ekipten olmayan Mete Başkan'ın oğlu Gürcan Yücesoy (Ahmet Uğur Say) seçilir. Bu timin amacı, saldırının arkasındaki güçleri tespit etmek ve ortadan kaldırmaktır. Birbirinden değişik operasyonlarla dünyadaki bütün ülkelerde faaliyet gösteren Şirket adlı terör örgütüne karşı savaş verilir. Şirket, Doğu Akdeniz ve Orta Doğu ile ilgilenmesi için Filistinli Zayed Fadi'yi (Mehmet Usta) seçer.

2. sezon (2021-2022)[değiştir | kaynağı değiştir]

Uçak saldırısını önleyip havaalanına indiren Serdar kaçırılmış ve labovatuvarda hafızasını kaybettirilmiştir. Bunun üzerine ekip Polonya'ya gidip Serdar'ı bularak Türkiye'ye getirmiştir. Ayrıca Mete Başkan'ın başka bir göreve atanması sebebiyle ekibin başkanlığından ayrılmak zorunda kalmış ve yerine Halit Başkan (Turgut Tunçalp) gelmiştir. Şirket'te ise Zayed Fadi'nin ölümü üzerine Orta Doğu ve Akdeniz'in başına, Mete ve Halit Başkan ile Tövbekar'dan (Hakan Boyav) 30 yıldır intikam almak isteyen Yıldırım Koral'ı (Gürkan Uygun) getirmiştir. Yıldırım, Doğu Akdeniz'de petrol arayan "Mavi Vatan 1" isimli bir sondaj gemisine saldırı düzenlemiştir. Bu saldırıda Zehra'nın eski kocası Kemal hayatını kaybetmiştir. Tövbekar ise, gerçek adı Sadık olan, geçmişte devlet için çalışmış ve bir sürü masum insanı öldürmüş bir ajandır. Daha sonra ise yaptıklarına pişman olmuş ve tövbe edip MİT'i bırakmıştır.

Oyuncu kadrosu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Not: Aşağıda yer alan ana karakterlerin detaylı açıklamaları, yardımcı karakterler ile bitirilen karakterler hakkında detaylı bilgiler ve bölüm numaralarıyla ilgili bilgi edinmek için karakter listesine bakınız.

 • Serdar Kılıçarslan (Çağlar Ertuğrul): MİT ajanıdır. Sevgilisi Ceren'in ihaneti sonrası Kurulan ekibe katılır. (1-)
 • MİT Ajanı (Gürkan Uygun): Yıldırım'ın ikizidir. Mit ajanıdır. (48-)
 • Zehra Balaban (Deniz Baysal Yurtcu): Görev yöneticisidir. Kurulan ekibin üyesidir. (1-)
 • Uzay Çelenkli (Serdar Yeğin): Analiz konusunda uzman bir ajandır. Kurulan ekibin üyesidir. (1-)
 • Gürcan Yücesoy (Ahmet Uğur Say): Bilgisayarlar konusunda uzman biridir. Ekibe sonradan katılmıştır. Mete Başkan’ın oğludur. Kurulan ekibin üyesidir. (2-)
 • Halit Gür (Başkan) (Turgut Tunçalp): İstihbaratçıdır. Mete Başkan'ın yerine gelmiştir. (15-)

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Yayın günü
ve saati
Sezon başlangıcı Sezon finali Çekilen
bölüm sayısı
Bölüm
aralığı
Yayın yılı TV
kanalı
1. sezon Pazar 20.00 7 Mart 2021 6 Haziran 2021 14 1-14 2021 TRT 1
2. sezon 26 Eylül 2021 29 Mayıs 2022 34 15-48 2021-2022
3. sezon 49- 2022-2023

Bölümler ve yayınlandığı yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Teşkilat dizisi, Türkiye’de 7 Mart 2021’de TRT 1’de yayın hayatına başlamış ve ilk sezonunda 14 bölüm yayınlanmıştır. 2. sezonu ise, 15. bölüm ile 26 Eylül 2021’de yayınlanmaya başlamıştır.

Dizinin uluslararası dağıtımını MISTCO üstlenmektedir ve dizi, “The Shadow Team“ ismiyle anılmaktadır.[1] Yurt dışında, İsrail’de, CHAI gruba özel bir yayın platformunda Eylül 2021’de yayına girmiştir.[2]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Ödül Kategori Aday Sonuç Ref.
2021 47. Altın Kelebek Ödülleri En İyi Dizi Teşkilat Adaylık [3]
En İyi Erkek Oyuncu Çağlar Ertuğrul Kazandı
En İyi Yönetmen Ketche (Hakan Kırvavaç) Adaylık
25. Altın Objektif Ödülleri Yılın Aksiyon Drama Dizisi Teşkilat Kazandı [4]
Yılın Aksiyon Dram Dizisi Oyuncusu Erkek Çağlar Ertuğrul Kazandı
Yılın Aksiyon Dram Dizisi Oyuncusu Kadın Deniz Baysal Kazandı
2022 7. Türkiye Gençlik Ödülleri En İyi Yardımcı Kadın Dizi Oyuncusu Ezgi Eyüboğlu Kazandı [5]
En İyi Erkek Dizi Oyuncusu Çağlar Ertuğrul Adaylık
En İyi Kadın Dizi Oyuncusu Deniz Baysal Adaylık
En İyi Dizi Çifti Deniz Baysal & Çağlar Ertuğrul Adaylık
En İyi Dizi Film Teşkilat Adaylık

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Teşkilat dizisi MIPTV 2021'de Fresh TV'ye seçildi!". ranini.tv. 15 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2021. 
 2. ^ "Teşkilat, İsrail'de!". Habertürk. 16 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2021. 
 3. ^ a b 47. Altın Kelebek adayları kimler? İşte adaylar, haberturk.com.tr, 25 Ekim 2021, 28 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 28 Ekim 2021 
 4. ^ 25. Altın Objektif Ödülleri sahiplerini buldu, Hürriyet gazetesi - hurriyet.com.tr, 28 Eylül 2021, 30 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 29 Ekim 2021 
 5. ^ "Türkiye Gençlik Ödülleri". Türkiye Gençlik Ödülleri. 1 Mart 2022. 1 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mayıs 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]