İçeriğe atla

Teşkilat (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Teşkilat
Dizinin 4. sezon afişi
FormatTelevizyon dizisi
Türİstihbarat
Aksiyon
Dram
SenaristTeşkilat Senaryo Ekibi
YönetmenYağız Alp Akaydın (1-4)
Hakan Kırvavaç (5-14)
Burak Arlıel (15-)
BaşrolAybüke Pusat
Yunus Emre Yıldırımer
Sarp Levendoğlu
Serdar Yeğin
Eski başroller
Murat Yıldırım
Deniz Baysal Yurtcu
Çağlar Ertuğrul
Mesut Akusta
Gürkan Uygun
Turgut Tunçalp
Tuncer Salman
Ezgi Şenler
Nihat Altınkaya
Ezgi Eyüboğlu
Levent Can
Mehmet Usta
Ahmet Uğur Say
Ceyhun Mengiroğlu
Cengiz Bozkurt
Tuğçe Açıkgöz
Açılış müziğiTeşkilat Jenerik
Bitiş müziğiTeşkilat Jenerik
BesteciAtakan Ilgazdağ
Ülke Türkiye
DiliTürkçe
Sezon sayısı4
Bölüm sayısı111 (bölümleri listesi)
Yapım
YapımcıTimur Savcı
Burak Sağyaşar
MekânAnkara
İstanbul
Tokat
Görüntü yönetmeniAras Demiray
Gösterim süresi135 dakika
Yapım şirketiTims&B Productions
Yayın bilgileri
KanalTRT 1
Görüntü formatı16:9
1080p
Ses formatıStereo
Yayın tarihi7 Mart 2021 - günümüz
DurumuSezon arası

Teşkilat, Tims&B Productions imzalı, ilk bölümü 7 Mart 2021 tarihinde yayınlanan, Milli İstihbarat Teşkilatı'nda çalışan özel bir ekibin iş hayatı ile birlikte özel hayatını da konu edinen aksiyon, istihbarat ve dram türündeki Türk televizyon dizisidir.

Teşkilat dizisi, ülkesi için kendi hayatlarından vazgeçip kalabalıkların içinde görünmez olmaları gereken bir görevi kabul ederek, "yer altına” inen yedi vatan sevdalısının hikâyesini ele almaktadır.

Sezon özetleri

[değiştir | kaynağı değiştir]

1. sezon (2021)

[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara'da SİHA mühendislerine silahlı terör saldırısı düzenlenir. Saldırının sonucunda Türk mühendisler ölür ve SİHA'nın bilgileri çalınır. Saldırının yabancı istihbarat servisleri tarafından organize edildiği tespit edilir. Bunun üzerine Milli İstihbarat Teşkilatı'nın içinde gizli bir tim kurulur ve bu timin başına Mete Başkan (Mesut Akusta) getirilir. Bu timin üyeleri ise MİT'in en iyileri olan Serdar Kılıçarslan (Çağlar Ertuğrul), Zehra Balaban (Deniz Baysal Yurtcu), Hakkı Dayı (Tuncer Salman), Pınar Gümüş (Ezgi Şenler), Hulki Gürbüzoğlu (Nihat Altınkaya), Uzay Çelenkli (Serdar Yeğin) ve ekipten olmayan Mete Başkan'ın oğlu Gürcan Yücesoy (Ahmet Uğur Say) seçilir. Bu timin amacı, saldırının arkasındaki güçleri tespit etmek ve ortadan kaldırmaktır. Birbirinden değişik operasyonlarla dünyadaki bütün ülkelerde faaliyet gösteren Şirket adlı terör örgütüne karşı savaş verilir. Şirket, Doğu Akdeniz ve Orta Doğu ile ilgilenmesi için Filistinli Zayed Fadi'yi (Mehmet Usta) seçer.

2. sezon (2021-2022)

[değiştir | kaynağı değiştir]

Uçak saldırısını önleyip havaalanına indiren Serdar kaçırılmış ve labovatuvarda hafızasını kaybettirilmiştir. Bunun üzerine ekip Polonya'ya gidip Serdar'ı bularak Türkiye'ye getirmiştir. Ayrıca Mete Başkan'ın başka bir göreve atanması sebebiyle ekibin başkanlığından ayrılmak zorunda kalmış ve yerine Halit Başkan (Turgut Tunçalp) gelmiştir. Şirket'te ise Zayed Fadi'nin ölümü üzerine Orta Doğu ve Akdeniz'in başına, Mete ve Halit Başkan ile Tövbekar'dan (Hakan Boyav) 30 yıldır intikam almak isteyen Yıldırım Koral'ı (Gürkan Uygun) getirmiştir. Yıldırım, Doğu Akdeniz'de petrol arayan "Mavi Vatan 1" isimli bir sondaj gemisine saldırı düzenlemiştir. Bu saldırıda Zehra'nın eski kocası Kemal hayatını kaybetmiştir. Tövbekar ise, gerçek adı Sadık olan, geçmişte devlet için çalışmış ve bir sürü insanı öldürmüş bir ajandır. Daha sonra ise yaptıklarına pişman olmuş ve tövbe edip MİT'i bırakmıştır.

3. sezon (2022-2023)

[değiştir | kaynağı değiştir]

Şirket'in üst düzey yöneticilerine karşı yapılan saldırıda Serdar, Hulki ve Pınar'ın ölmesi ve şirket'in çökmesi sonucu Zehra, Teşkilat'tan ayrıldıktan sonra, ekibe yeni üye olarak Ömer Atmaca (Murat Yıldırım) gelir. Ömer, kendi babasını küçük yaşta annesini terk etti olarak bilmektedir. Ama babası kendisiyle aynı mahallede yaşayan Efkar'dır (Gürkan Uygun). Efkar, Ömer'den babası olduğunu düşmanlarından korumak için saklamaktadır. Ayrıca Zehra; Serdar, Hulki ve Pınar'ın deşifre olmasını sağlayarak ölmesine sebep olan Francis'in (Yunus Narin) peşine düşer. Şirket'ten sonra küresel güçler tarafından Orta Doğu'dan sorumlu olacak kişi olan David Hartley (Levent Can), Özgür Halklar Komitesi'nin başına Mazlum Kendal'ı seçer. David Hartley'in abisi, geçmişte Efkar tarafından öldürülmüştür. Daha sonra Özgür Halklar Komitesi'ne bağlı teröristler tarafından arabadan açılan ateş sonucu Ömer'in kardeşi SAT komandosu Halim, şehit edilir. Halim'in katillerine Demirci İbrahim (Arif Selçuk) destek sağlamıştır. Demirci ise sonradan Korkut tarafından öldürülür. Daha sonra Ömer, keskin nişancı tüfeği ile canlı yayın esnasında Mazlum Kendal'ı öldürür.

4. sezon (2023-2024)

[değiştir | kaynağı değiştir]

Örgüte yapılan operasyon sonrasında Ömer ve Zehra kaybolmuştur. Aynı zamanda ekip dağılmıştır. Ömer ise Bosta'da Zehra'yı aramaktadır. 1 yıl önce eski ekibin yaptığı operasyon ile geri çekilen şirket yeniden ortaya çıkmıştır. Ömer yakaladığı şirket ajanını sorgulamıştır. Sorguda ajan Zehra'yı öldürdüğünü söylemiştir. Ömer ise o adamı köprünün altına asmıştır. Ömer bosnadayken Dışişleri bakanlığına bağlı diplomat Neslihan Erdemsoy (Aybüke Pusat) uluslararası bir görüşme yapmış ardından yapılan saldırıda başkanı şehit edilmiş kendisini ise Ömer tarafından kurtarılır. Ömer daha sonrasından Türkiye'ye geri dönmüştür. Sonrasında ise Ömer ve Neslihan eski ekip gibi bir ekip kurma kararı almışlardır. Eski ekipten Halit başkan yurtdışı görevine gitmiş Gürcan ise Ömer ve Zehra'nın öldüğünü düşünüp bir kasabada tek başına yaşamaya başlamıştır. Ekibin üyeleri: Korkut Sönmezay, (Yunus Emre Yıldırımer), İbrahim Karahoca (Sarp Levendoğlu), Gizem Kırcalı (Tuğçe Açıkgöz), Cihangir Erdemsoy (Ceyhun Mengiroğlu) Nazlı Hisarca (Melisa Akman) ve Uzay Çelenkli dir. Horus kod adlı Şirket görevlisi Gökhan Kargı (İlker Kızmaz) Neslihan'a sevgilisi olarak yaklaşmıştır.

Oyuncu kadrosu ve karakterler

[değiştir | kaynağı değiştir]
Oyuncu Karakter Sezon
1 2 3 4
Aybüke Pusat Neslihan Erdemsoy Kadroda
Yunus Emre Yıldırımer Korkut Sönmezay Kadroda
Serdar Yeğin Uzay Çelenkli Kadroda
Sarp Levendoğlu İbrahim Karahoca Kadroda
Melisa Akman Nazlı Hisarca Kadroda
Eski başroller ve oyuncu kadrosu
Deniz Baysal Yurtcu Zehra Balaban Kadroda
Çağlar Ertuğrul Serdar Kılıçarslan Kadroda
Murat Yıldırım Ömer Atmaca Kadroda
Mesut Akusta Mete Yücesoy Kadroda
Ezgi Eyüboğlu Ceren Özdoğa
(Ayşe Gür)
Kadroda
Tuncer Salman Hakkı Dayı Kadroda
Ezgi Şenler Pınar Gümüş Kadroda
Nihat Altınkaya Hulki Gürbüzoğlu Kadroda
Yavuz Bingöl Adem Seyhan Kadroda
Mehmet Usta Zayed Fadi Kadroda
Ahmet Uğur Say Gürcan Yücesoy Kadroda
Atılay Uluışık Sermet Kadroda
Gürkan Uygun Yıldırım Koral /
Efkar (Hasan Atmaca)
Kadroda
Turgut Tunçalp Halit Gür Kadroda
Hakan Boyav Tövbekar
(Sadık Özmertli)
Kadroda
Levent Can David Hartley Kadroda
Yunus Narin Francis Hoffmanner Kadroda
Zeynep Tuğçe Bayat Siyah İnci (Suzen) Kadroda
Ceyhun Mengiroğlu Cihangir Erdemsoy Kadroda
Emir Benderlioğlu Anton Kadroda
Ebru Şam Scarlet / İsis Kadroda
İlker Kızmaz Gökhan Kargı / Horus Kadroda
Burak Demir Kaptan Kadroda
Ali Burak Ceylan Nedim Kadroda
İlker Aksum Kambur Kadroda
Selin Genç Sena Kadroda
Tuğçe Açıkgöz Gizem Kırcalı Kadroda
Cengiz Bozkurt Çetin Erdemsoy Kadroda
Sezon Yayın günü
ve saati
Sezon başlangıcı Sezon finali Çekilen
bölüm
sayısı
Bölüm
aralığı
Yayın yılı TV
kanalı
1. sezon Pazar 20.00 7 Mart 2021 6 Haziran 2021 14 1-14 2021 TRT 1
2. sezon 26 Eylül 2021 29 Mayıs 2022 34 15-48 2021-2022
3. sezon 2 Ekim 2022 25 Haziran 2023 31 49-79 2022-2023
4. sezon 22 Ekim 2023 9 Haziran 2024 32 80-111 2023-2024
5. sezon Yakında - - 112- 2024-

Bölümler ve yayınlandığı yerler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Teşkilat dizisi, Türkiye’de 7 Mart 2021’de TRT 1’de yayımlanmaya başlamış ve ilk sezonunda 14 bölüm yayınlanmıştır. 2. sezonu ise, 15. bölümü ile 26 Eylül 2021’de yayınlanmaya başlamıştır.

Dizinin uluslararası dağıtımını MISTCO üstlenmektedir ve dizi, “The Shadow Team“ ismiyle anılmaktadır.[1] Yurt dışında, İsrail’de, CHAI gruba özel bir yayın platformunda Eylül 2021’de yayına girmiştir.[2]

İzlenme oranları

[değiştir | kaynağı değiştir]

Teşkilat, yayın hayatına başladığı 7 Mart 2021 tarihinde, yayınlandığı gün olan Pazar gününün en çok izlenen dizisi olmakla birlikte o hafta Türkiye’de yayınlanan 34 dizi arasında en çok izlenen dördüncü diziydi.[3] Daha sonraki haftalarda ise haftanın en çok izlenen dizisi oldu.[4]

İkinci sezonuna yayınlandığı Pazar gününün lideri olarak başlayan dizi, haftalık sıralamada Sadakatsiz dizisinin ardından en çok izlenen ikinci diziydi.[5] Sezonun beşinci bölümünde Yargı dizisi, AB ve ABC1 gruplarında geçtiği için Pazar gününde en çok izlenen ikinci dizi oldu.[6]

Teşkilat : Türkiye (AB grubu) bölüm başı izleyicileri (milyon)
Kaynak: AB grubu izlenme oranlarıdır. (TRT, Teşkilat resmî hesap)

Dizi, Magazin Gazetecileri Derneği tarafından dağıtılan 25. Altın Objektif Ödülleri’nde üç ödül kazanmıştır. 47. Altın Kelebek Ödülleri’nde En İyi Dizi, En İyi Erkek Oyuncu (Çağlar Ertuğrul) ve En İyi Yönetmen (Ketche (Hakan Kırvavaç)) kategorilerinde ödüle aday gösterilmiştir.[7] Çağlar Ertuğrul, En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanmıştır.[8] Ezgi Eyüboğlu, 7. Türkiye Gençlik Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanmıştır.[9]

Yıl Ödül Kategori Aday Sonuç Ref.
2021 47. Altın Kelebek Ödülleri En İyi Dizi Teşkilat Adaylık [7]
En İyi Erkek Oyuncu Çağlar Ertuğrul Kazandı
En İyi Yönetmen Ketche (Hakan Kırvavaç) Adaylık
25. Altın Objektif Ödülleri Yılın Aksiyon Drama Dizisi Teşkilat Kazandı [10]
Yılın Aksiyon Dram Dizisi Oyuncusu Erkek Çağlar Ertuğrul Kazandı
Yılın Aksiyon Dram Dizisi Oyuncusu Kadın Deniz Baysal Yurtcu Kazandı
2022 7. Türkiye Gençlik Ödülleri En İyi Yardımcı Kadın Dizi Oyuncusu Ezgi Eyüboğlu Kazandı [9][11]
En İyi Erkek Dizi Oyuncusu Çağlar Ertuğrul Adaylık
En İyi Kadın Dizi Oyuncusu Deniz Baysal Yurtcu Adaylık
En İyi Dizi Çifti Deniz Baysal Yurtcu & Çağlar Ertuğrul Adaylık
En İyi Dizi Film Teşkilat Adaylık
48. Altın Kelebek Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Çağlar Ertuğrul Adaylık [12]
En İyi Kadın Oyuncu Deniz Baysal Yurtcu Adaylık
En İyi Yönetmen Burak Arlıel Adaylık
En İyi Dizi Çifti Deniz Baysal Yurtcu & Çağlar Ertuğrul Adaylık
En İyi Dizi Teşkilat Adaylık
 1. ^ "Teşkilat dizisi MIPTV 2021'de Fresh TV'ye seçildi!". ranini.tv. 15 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2021. 
 2. ^ "Teşkilat, İsrail'de!". Habertürk. 16 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2021. 
 3. ^ Haftanın en çok izlenen dizileri - Top 10 (07-13 Mart 2021), Box Office Türkiye, 25 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 25 Ağustos 2021 
 4. ^ Haftanın en çok izlenen dizileri - Top 10 (28 Mart - 3 Nisan 2021), Box Office Türkiye, 25 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 25 Ağustos 2021 
 5. ^ Yeni Başlayanlar, Geçen Sezonun Devleri, Bitti Bitecekler: Eylül Ayında En Çok İzlenen 20 Dizi, Onedio, 2 Ekim 2021, 25 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 25 Ekim 2021 
 6. ^ 24 Ekim reyting sonuçları açıklandı:, cumhuriyet.com.tr, 25 Ekim 2021, 25 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 25 Ekim 2021 
 7. ^ a b 47. Altın Kelebek adayları kimler? İşte adaylar, haberturk.com.tr, 25 Ekim 2021, 28 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 28 Ekim 2021 
 8. ^ "İşte 47. Pantene Altın Kelebek Ödülleri Töreni'nin yıldızları". Hürriyet. 7 Aralık 2021. 7 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Aralık 2021. 
 9. ^ a b "Turkey Youth Awards (2022)". imdb. 12 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Temmuz 2022. 
 10. ^ 25. Altın Objektif Ödülleri sahiplerini buldu, Hürriyet gazetesi - hurriyet.com.tr, 28 Eylül 2021, 30 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 29 Ekim 2021 
 11. ^ "Türkiye Gençlik Ödülleri". Türkiye Gençlik Ödülleri. 1 Mart 2022. 1 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mayıs 2022. 
 12. ^ "Final Oylaması". 28 Ekim 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2022. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]