Tartışma:The Last of Us

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Seçkin madde The Last of Us bir seçkin maddedir. Madde (veya onun eski bir sürümü) Vikipedi topluğunun ürettiği en iyi maddelerden biri olduğuna karar verilmiştir. Buna rağmen, bu maddeyi güncelleyebilir veya geliştirebilirseniz, lütfen çekinmeyin.
Ana Sayfa ödül Bu madde 47. Hafta 2014 tarihinde Vikipedi ana sayfasında Haftanın seçkin maddesi olarak yayınlanmıştır.
Ana Sayfa ödül Bu madde 4. Hafta 2018 tarihinde Vikipedi ana sayfasında Haftanın seçkin maddesi olarak yayınlanmıştır.
11 Kasım 2014 Seçkin madde adayı Başarılı
Vikiproje Video oyunları (SM-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Video oyunları maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Video oyunları kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz. İş birliğine katılarak da projeye katkıda bulunabilirsiniz.
 SM  Bu madde SM-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

PC[kaynağı değiştir]

Maddede oyunun gayriresmî PC uyarlamasına dair bilgi yok.[1] 2 FPS ile çalışır hâli bile Türkçe basında fazlaca yer edinmişken sözünün edilmesi gerekli.[2] --Cobija (mesaj) 10.23, 28 Ağustos 2018 (UTC)

@Cobija, her PS oyunu gayrıresmî olarak PC platformuna uyarlanabilir değil mi zaten?--RapsarEfendim? 15.59, 28 Ağustos 2018 (UTC)

Uyarlanabilir, uyarlanırsa ve oyun medyasında yeterince yer bulursa da Vikipedi'de bahsedilebilir. Seçkin düzeydeki bir maddede bahsedilmeli en azından. --Cobija (mesaj) 16.10, 28 Ağustos 2018 (UTC)

Her oyun maddesinde bahsedilecek mi? Atari oyunları da PC'de oynanabilir mesela, PS serisinin tüm oyunları da, Xbox serisi de aynı şekilde vs.--RapsarEfendim? 19.40, 28 Ağustos 2018 (UTC)

Oyun medyasında yeterince yer bulursa, evet. --Cobija (mesaj) 20.16, 28 Ağustos 2018 (UTC)

Medyada yer bulan her olayı Vikipedi'ye eklememekteyiz ki. Ansiklopedik değer taşıyıp taşımadığını incelemek lazım ki her oyun için var olan bir şey olduğundan her oyun maddesine eklenmesi gereken bir şey olduğundan (kaynak bir şekilde bulunur) uygunsuz bulmaktayım.--RapsarEfendim? 20.26, 28 Ağustos 2018 (UTC)

Kotaku, VG247 ve Merlin gibi önde gelen sektöre dair haber sitelerinde kendisine yer bulmuş bu olay. Exclusive bir oyunun yarım yamalak da olsa PC'de oynanabiliyor olması önemli bir nokta. Eğer dediğin gibi bir şekilde her oyun maddesi için kaynak bulunuyorsa her oyuna da eklenebilir. Her oyun için aynı içerikte -kayda değer olması kaydıyla- kaynak bulunabilir olması olayın kendisini değersizleştirmez. Kaldı ki bizim olayımız kayda değer kayda kaynakları derleyip madde yazmak. Verdiğim üç kaynak da bir iki cümlelik bilgi eklemek için yeterli. Tarayabildiğim kadarıyla RPCS3'nin kendisi de (PCSX4 de var) kayda değer bu arada. Son kertede bakacak olursak madde içeriğinde yalnızca PS platformunda oynanabilir yazıyor ancak ne kadar oynanabilir olduğu tartışmalı da olsa PC'de de öyle ya da böyle oynanabiliyor. Seçkin maddede bilgi eksik. --Cobija (mesaj) 21.35, 28 Ağustos 2018 (UTC)

Emülatör ile her oyun oynanabilir, oyunun "PS exclusive" olması (yalnızca PS için yayımlanmış) ile bir bağlantısı olmayan husus. Neyse, başka kullanıcılar da fikir belirtebilir ama bu tip şeyleri ansiklopedik bulmadığımı belirteyim.--RapsarEfendim? 21.53, 28 Ağustos 2018 (UTC)

Anlatıyorum ama görmezden mi geliyorsun orasını anlamadım. Önce şunu açıklığa kavuşturayım. Hayır efendim her oyun emülator ile oynanamaz. God of War'un son oyununu PC'de emülatör ile oynayabilen varsa anlatsın ben de oynayayım. (Buggy intro sürümünü saymam baştan söyleyeyim.) 2013'te çıkan bu oyun da birkaç ay öncesine kadar oynanamıyordu zaten. Ama konu o değil. Ha, diyelim ki her oyun oynanabilir, konuya dair yeterince kaynak varsa buraya da bilgisi eklenebilir. İkinci olarak kayda değer kaynaklarca sözü edildiği vakit o bilgi Vikipedi'ye konu olabilir bilgidir, bencesi olmaz. Ek olarak bilginin neden eklenmesi gerektiğini ben açıkladım, sen de ansiklopedik olup olmadığına nasıl kanaat getirdin onu açıklığa kavuşturabilir misin? --Cobija (mesaj) 22.04, 28 Ağustos 2018 (UTC)

Birincisi, "konuya dair yeterince kaynak varsa buraya da bilgisi eklenebilir" olsaydı, kaynaklarda geçen her ifadeyi ansiklopedik değer taşıyıp taşımama süzgecinden geçirmeden eklememiz gerekmekteydi. Bu doğru değil. İkincisi, Vikipedi bir oyun rehberi gibi " şu emülatörü kullanarak PC'de oynanabilir" tarzı ifadelerin eklenebileceği bir yer değil. Başka kullanıcılar da fikirlerini belirtebilir her zaman.--RapsarEfendim? 02.38, 29 Ağustos 2018 (UTC)