Tartışma:Kâzım Karabekir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Türkiye (C-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Siyaset (C-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Siyaset maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Siyaset kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Anti Komünist?[kaynağı değiştir]

Neden anti komünist? Takabeg ileti 14:11, 26 Ocak 2009 (UTC)

  • Arkadaşım,Karabekir'in anti-komünist olduğunu söylemek imkansızdır.Mustafa Suphi ve ya Enver Paşa ile olan görüşmelerinden bu sonuç çıkmaz.Ayrıca bugünün bakış açısıyla; yirmili yılları değerlendirmek doğru sonucu vermeyecektir.Komünizm-Faşizm vb. o yıllarda;şu anda bize ifade ettiklerinden farklı değerlendiriliyordu****

Selam. Neden Karabekir'i anti komünist? Sağlam kaynaklar var mı? Takabeg ileti 14:15, 26 Ocak 2009 (UTC)

Maddeye bir kaynak ekledim: http://www.taraf.com.tr/makale/3716.htm Zaten kendisi de "İstiklal Harbimiz" adlı kitabında bu olayı kendi açısından detaylı olarak anlatır.--78.184.24.3 14:31, 26 Ocak 2009 (UTC)

Ayrıca Moskova'ya sefir olarak atandığından yolda olan Ali Fuat Paşa da Mustafa Kemal Paşa'nın tavsiyesiyle Erzurum'da Mustafa Suphi ile görüşmüş ve Ankara'ya raporunu göndermiştir. Lenin ve Stalin'in de anladığı gibi, İstiklal Harbimizi başlatan bu üç "Osmanlı Paşa"sı da, bolşeviklerin deyimiyle "burjuva milliyetçisi" idiler. Neticede bir müddet ortak düşmana karşı işbirliği yaptılar ama Türkiye Sovyetler Birliği'ne katılıp komünist olmadı. Türkiye Batum'u ve Azerbeycan'ı terketti ama karşılığında Sovyetlerden silah, altın aldı; bir de tabii 93 Harbinde kaybettiğimiz Kars, Ardahan, Artvin'i.--78.184.24.3 14:41, 26 Ocak 2009 (UTC)


Mustafa Suphi Olayı'ndaki davranış ve hakkında yazılanlar Karabekir'in antikomünist olup olmadığı anlaşılmıyor. Karabekir komünizm'e mi karşı yoksa Anadolu'da tehdit oluşturabilecek gruba mı karşı hareket etmiş? Gazete yazısında bu nokta belli olmuyor. Şimdi İstiklâl Harbimiz elinizde varsa kaçıncı cildin kaçıncı sayfasında Karabekir kendisinin antikomünist olduğunu yazıyor? Bolşevikler'in onu burjuva milliyetçisi olarak algılamış olması onun antikomünist olduğunu kanıtlayamaz. Sırf yorumlarınızla kategori yapıştıramazsınız. Nihal Atsız gibi makalelerde gayet net bir şekilde komünizmin düşman olduğunu yazanlara antikomünist diyebiliriz. Karabekir? Takabeg ileti 14:53, 26 Ocak 2009 (UTC)

İstiklal Harbimiz kitabı şu anda yanımda değil, ama komünizm hakkındaki fikirlerini beyan ettiği sayfaları burada yazarım. Bu arada kendisinin lideri olduğu Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası adlı siyasi partinin programını okursanız, hedefledikleri siyasi yapının liberal demokrat ve anti-komünist olduğunu görürsünüz. Bir de tabii herkes Nihal Atsız gibi makale yazıp ya da Süleyman Demirel gibi siyasi konuşma yapıp anti-komünist olduğunu beyan etme fırsatını bulamayıp da eğer komünistlere karşı savaşa girdiyse ( örnek: Enver Paşa, Tahsin Yazıcı, Faik Türün ) bunlara da anti-komünist diyemeyecek miyiz ?

Kendisi Kürt'tür[kaynağı değiştir]

Kürt olduğu konusunda çokça kaynak varken, neden Avşarlarında Kürt olduğunda çokça kaynak varken, neden? Türk olduğu savunuluyor. http://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrkiye_T%C3%BCrkleri

Sayın tatabeg tam kaynakları incelemeden silmeniz doğru değildir.Bu imzasız yazı 88.228.11.63 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Hayatım adlı kitabın 65. sayfasına baktım. Kürdün K'si bile yok. Mekke'ye gittiğini anlatıyor. Diğer kaynaklara da bakacağım. Yine de güvenemediğimi söyleyim. Ayrıca kaynakların sadece yazarı, adı ve sayfası değil, Yayınevi, ISBN v.s. ayrıntılı bilgiler de eklenmelidir. Takabeg ileti 19:06, 5 Ağustos 2009 (UTC)

Sarıkamış-Kars ve Ötesi - Kazım Karabekir s.65 diye yazılıyor ama tam olarak Birinci Cihan Harbini Nasıl İdare Ettik ? 4: Sarıkamış, Kars ve Ötesi dir. Ve bunun 65. sayfasında sadece 22/3/1334 - 23/3/1334 tarihleri arasındaki askerî harekât anlatılıyor ve Kürdün K'si bile yok. Takabeg ileti 19:16, 5 Ağustos 2009 (UTC)

doğum yeri Karamanın karabekir ilçesidir.

Musa Kâzım Karabekir Selçuklular gibi Kınık boyundandır. İlginize

unvan[kaynağı değiştir]

  • 'ekselansları' genel bir hitap.. ve yabancılar için kullanılıyor daha çok. karabekir paşa için de kullanılmış olsa bile, unvanı olarak yazılması için özel bir neden yok sanırım. --ki bl 16:42, 14 Mayıs 2010 (UTC)

atatürkün sigara içen resmi[kaynağı değiştir]

dosyanın ismi musti is smoking dikkat ettiyseniz, burada taraflılık olduğunu düşünüyorum.Bu imzasız yazı Mr Swift (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Düzelttim.--RapsarEfendim? 16:16, 22 Ağustos 2013 (UTC)

Ansiklopedik dil[kaynağı değiştir]

“Baba olma sevincini yasatan...”Bu imzasız yazı 80.123.196.102 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Düzelttim.--RapsarEfendim? 16:18, 22 Ağustos 2013 (UTC)