Tartışma:Ayran

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje Azerbaycan (Bilinmeyen-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Azerbaycan maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Azerbaycan kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 Bilinmeyen  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 
Vikiproje Türkiye (Başlangıç-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Mutfak (Başlangıç-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Mutfak maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Mutfak kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Bulgaristan (Başlangıç-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Bulgaristan maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Bulgaristan kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Duyduk duymayın demeyin[kaynağı değiştir]

So called Iranian ayran in Turkey

Eskiden masallarda böyle ifadeler geçerdi. Ne güzeldir masallar. Oysa gerçek hayat acımasız. Biliyor musunuz, İngilizce WP'den ayran maddesi kaldırıldı! Yerini Acemlerin duğh (?) gibi bir şekilde telaffuz ettiği Doogh aldı. Kabaca yağsız ekşi yoğurda biraz su eklenip güneş altında bırakılarak -bana anlatan İranlıyı doğru anlayabildi isem- yapılan gazlı, ekşimtırak, yoğurdun öz yağını ve tuz içermeyen, sarımsak kokan tuhaf bir içecek. Ayran, hele de Susurluk veya yayık ayranı ile mukayesesi mümkün olmayan, Türk ağız tadına göre ilaç olsa içmesi zor acaip birşey. (Buna Ermeniler de tan diyor.) Yukarıda veya yanda Ankara'daki bir İran lokantasında denemek için isteyip ayıp olmasın diye birkaç yudum içmek zorunda kaldığım şeyin resmi var. (Lokantanın hakkını yemeyeyim, yemekler fena değildi, sadece içecek böyle idi.) Şimdi biz yayık ayranı maddemizi buttermilk denen birşeye kurban ettik. Neden değiniyorum? Zira Vikiveride ayran, yayık ayranı, buttermilk ve diğer ilgili verilerin yakın geçmişini bir inceleyin. Hepsinin altında bizim SAS'ı bolca işgal eden bir kullanıcı ismi (hayır, E4024 değil :) bulacaksınız. Acaba bilmediği bir dilde metinler üretmeye çalışırken neden hep başka yerlerde "bizim" (TR) denominasyonlar kaybetti? Ayrıca bkz Tartışma:Yayık ayranı please. E4024 (mesaj) 00.17, 11 Ocak 2020 (UTC)