Tartışma:Şehir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Vikiproje GM (Taslak-sınıf, NA-önem)
VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki GM maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje GM kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Taslak  Bu madde Taslak-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje 10K (Taslak-sınıf, NA-önem)
VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Taslak  Bu madde Taslak-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 

Tanımda hatalar var.[kaynağı değiştir]

Örneğin sonunda denmiş ki nüfusu 500 binden az yerler için kullanılması yerindedir.Oysa bunu yazan arkadaşım Büyükşehir kavramını biliyor olmalıydı.Neden böyle bir kavram türetilmiş ve kullanılıyor acaba demekten kendimi alamadım.Sözkonusu tanımı çıkartıyorum.--Yürekli 14:56, 7 Ağustos 2008 (UTC)

Madde adı[kaynağı değiştir]

Neden bu madde şehir maddesine yönlendirilmiş? Mantıklı bir açıklaması var mı acaba? Bir yerleşim birimine şehir denilebilmesi için, topyekün tüm yerleşimin en azından planlama açısından, toplumsal ve ekonomik açılardan bir bütünlük taşıması gerekmektedir. Oysa günümüzün büyük yerleşim birimleri, üretim ilişkileri, planlama, tarihsel arka plan, toplumsal ayrışma, göç, yönetsel tabakalaşma gibi çok parçalıkla bir anlam ifade etmektedir. Şehir, bu anlamda Farsça'daki semantik karşılığını günümüzde verememektedir. Bu nedenle kent sözcüğünün kullanımı tercih edilmelidir.--a[.]med»»ileti 12:34, 6 Mart 2010 (UTC)

Gayrıciddi metin[kaynağı değiştir]

Özellikle ikinci paragraf kahve sohbeti havasında. Vikipedide yapılacak çok ansiklopedi var. Bir an önce zaman yitirici işlerden vakit ayırıp görev güçleri vb kurarak bunun gibi sorunlu maddelerin ele alınması gerek. Biliyorum, bu önerinin yeri burası olmayabilir ama maddeyi okuyunca dertleşme ihtiyacı hissettim. --E4024 (mesaj) 11:12, 20 Haziran 2012 (UTC)