Tartışma:Şapka Devrimi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje Türkiye (Başlangıç-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Siyaset (Başlangıç-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Siyaset maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Siyaset kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Hukuk (Başlangıç-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Hukuk maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Hukuk kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Konuya ilgi duyanların okuması açısından yakın tarihli bir gezi haberi:

Saygılarımla.--LandSCape 04:40, 29 Nisan 2006 (UTC)

Bu foruma bakıldığında tarihi 04-02-2006, 23:03. Bu madde başından beri telifli değil mi acaba? Takabeg ileti 01:54, 25 Kasım 2008 (UTC)

Bire bir alıntı göremedim. Webde buradan kopyalandığı belli birkaç sayfa var ama o forum farklı gibi? Gözden kaçırdığım bir şeyler varsa, gerekli bölümleri ya da toptan maddeyi silebiliriz. İyivikiler... ho? ni! 19:28, 31 Mart 2009 (UTC)

Madde adı[kaynağı değiştir]

Maddede, farklı tarihlerde yasalaşan iki farklı kanundan bahsediliyor. Ama bu iki düzenleme birleşerek bizim Şapka ve Kıyafet Devrimi olarak bildiğimiz devrimi oluşturuyor. O sebeple madde adının Şapka ve Kıyafet Devrimi gibi bir şey olması gerektiğini düşünüyorum. İyivikiler... ho? ni! 19:30, 31 Mart 2009 (UTC)

Mantıklı AlicanC 18:45, 6 Temmuz 2010 (UTC)


Kesinlikle, devrim kelimesi kullanılmalı. --Ail Subway (mesaj) 13:31, 23 Aralık 2012 (UTC)

Evet, yürürlükte. Savaş Aşık 22:07, 30 Haziran 2013 (UTC)


  • Yukarıda, iki farklı kanundan bahsedildiği için madde adının taşınması önerilmiş ve taşınmış da. Ben bu iki maddeyi ayırdım ve şu anki isimlerine de sadık kalarak bunu Şapka İnkılâbı, diğer maddeyi ise Kıyafet İnkılâbı olarak bıraktım. Ancak ben bu adın uygun olmadığını düşünüyorum. Çıkarıldığı zaman "şapka iktisası hakkında kanun" adıyla çıkarılmış, resmî olarak da bu ad kullanılıyor. Diğer yandan genel olarak kısaca "Şapka Kanunu" kullanılması, bu ada taşıyabileceğimiz anlamına mı gelir tam emin değilim.--RapsarEfendim? 14:39, 15 Ağustos 2013 (UTC)