Tartışma:Çerkesya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Eski kaliteli madde adayları Çerkesya bir kaliteli madde adayıydı ama kaliteli madde kıstaslarını karşılayamadı. Aşağıda maddenin iyileştirilmesi için öneriler bulunmaktadır. Bu sorunlar halledildikten sonra madde tekrar aday gösterilebilir. Kullanıcılar ayrıca bir hata olduğuna inanıyorlarsa bir inceleme isteyebilirler.
13 Kasım 2020 Kaliteli madde adayı Başarısız

Türkçe yazım[kaynağı değiştir]

Tüm yazım/imla kılavuzlarına göre doğru yazım Çerkez ve Çerkezyadır. Maddenin silinmesi ya da yönlendirilmesi gerekiyor. -94.54.234.162 16:59, 14 Ekim 2010 (UTC)

maddedeki bazı içerikler[kaynağı değiştir]

Maddeden az evvel şu kısımları çıkarttım. Burada çıkarttığım içerik tamamen Çerkesler maddesinde mevcut. Şu anki kararlı sürümde anlamadığım ve bilmediğim (bilmemekle beraber şu an için hakkında bağımsız ve tarafsız kaynaklarda ulaşamadığım) bilgiler de mevcut. Misal Kanjal savaşı diye bir madde açılmış, ben ilk defa duyuyorum bunu. Bu maddede o savaş da şu cümleler ile bahsedilmiş: Osmanlılar, Kabardeylere karşı kolay bir zafer bekliyordu, ancak Çerkesler Kazanıko Jabağı'nın kurduğu strateji sayesindee galip geldi. Türk-Kırım ordusu bir gecede tamamen imha edildi. Kırım Hanı Kaplan-Giray, ağabeyini, bir oğlunu, tarla aletlerini, çadırlarını ve kişisel eşyalarını bırakarak canını kurtarmak için Çerkes ordusundan kaçtı. Türk-Kırım ordusu tamamen imha edilmiş. Kanjal Savaşı sayfasına göre bu sayı 11.000 kişi. Bu olay nedir, benim en ufak bilgim yok - böyle bir savaş olmuş olabilir tabiki de ama bir gecede Türk-Kırım ordusu tamamen yok edildi filan denmiş, bunların doğruluğundan şüphem var - çünkü bağımsız kaynak bulamıyorum. Üslup ve içerik konusunda başka yerlerde de sorun olduğunu düşünüyorum. Bu maddede var olan birçok içerik (misal olarak dil ve din) aynı şekilde Çerkesler maddesinde de mevcut (keza bir başka örnek olarak; Çerkes tarihi de her iki maddede birbirinin kopyası olarak aynen var). Hangi bilgiler, hangi maddede durmalı? Buna bir karar vermek gerekiyor bence. Konu hakkında ilgisi ve bilgisi olan kullanıcıların el atmasının uygun olacağına inanıyorum, yardım etmekten de memnuniyet duyarım (Ayrıca özellikle Kanjal savaşı gibi madde içerisinde bahsedilen bir takım bilgilerin de konu hakkında bilgisi olan kişiler tarafından kontrol edilmesi bence yerinde olacaktır). İyi çalışmalar.--Dakmor Tojira 02.45, 24 Ekim 2020 (UTC)

Dakmor Tojira: Mesaj sayfamda dediğim gibi, Kafkas tarihinin tamamında olduğu gibi, burada da kaynak eksikliği söz konusu ve çoğunlukla Rus kaynaklar var. İyice bakacağım, zaten benim de aklımda vardı bir süredir. Bir şey bulunca haberdar edeceğim. İkinci olarak, Çerkes maddeleri ile ilgili tek başına yazmanın yükü, bilgi eksikliği ve tek bir kişi tarafından yazılırsa sağlıklı ve objektif olmayacağı sebebiyle geçen günlerde tanıdığım bir kaç başka Çerkesle bir ekip kurduk. Genel olarak maddelere el atacağız sizden de gelebilecek yönlendirmelerde. Ayrıca şunu da diyeyim, Kanjal maddesi büyük çoğunlukla Rusça maddesinden çeviri idi. Çok özen gösteremedim, çünkü dediğim gibi, kaynak eksikliği söz konusu ve büyük yorum olmasını istemiyorum. ~𝓐𝓭𝓲𝓰𝓪𝓫𝓻𝓮𝓴~ (Ары?) 10.28, 24 Ekim 2020 (UTC)
Maddenin İngilizce sayfasındaki dispozisyon daha uygun gibi. Sonuçta madde "bölge ve tarihsel bir ülkeyi" anlatıyor olmalı. Çerkeslerin atası ya da ataları ile ilgili teorilerin burada olması gereksiz diye düşünüyorum ama maddeye bakınca o kadar bu madde için gerekli olmayan bilgi varki. Çerkes boyları anlatılmış, Çerkes sürgünü anlatılmış, savaşlar anlatılmış, günümüzde çerkeslere uygulanan baskı anlatılmış, Türkiyede sınıflandırma anlatılmış, din anlatılmış yani anlatılmışta anlatılmış ama sadece girişte ve bir kaç satıra sahip bir paragraflık coğrafya bilgisi var o kadar. Mesela Çerkes sürgünü, yaşananlar sonunda Çerkesya durumuyla ilişkilendirilerek anlatılabilir ancak olayın detayı olarak olaylara tanıklık edenlerin anlatılarını burada yazmaya gerek yok ki. Zaten Çerkes Sürgünü maddesinde bunlar anlatılıyor. Kanjal Savaşı değilde Kanjal Muharebesi olması gereken maddeyle ilgili biraz baktım. buradaki habere baktım. sonra hep rusça verilen çerkes kaynaklarında bu savaşın gerçekten yaşandığı ortaya konulmaya çalışılmış hatta Rusya Bilimler Akademisi Rus Tarihi Enstitüsünün 2013 yılında savaşın yaşandığını kabul ettiği belirtilmiş. Türkçe kaynaklar sadece Çerkes sitelerinde bu muharebeden bahsediliyor. Rusça dışında yabancı kaynak olarak Kinjal Battle sadece Bu makalede geçiyor. Battle of Kanzhal olarakta baktığımızda Çerkes yayınlarda sıklıkla geçmiş birde yaşanan tatsız olaylar nedeniyle geçmiş. Neyse böyle savaş olabilir ama gene maddede bilgi fazlalığı var. 1708 yılında yaşanan bir muharebe anlatılırken "Önemli olaylar" başlığı altında "1521 Moskova seferinde Kırım Han ordusu Rus ordusunu bozguna uğrattı, Moskova'yı kuşattı, çok sayıda insanı öldürdü ve 60 binden fazla insanı esir aldı." ve 16. yüzyılda yaşanmış olaylar niye anlatılır anlayamıyorum.--Muratero 19.16, 24 Ekim 2020 (UTC)
Sayfanın rusçasını yazana iletebilirsiniz. İyi günler muratero bey. ~𝓐𝓭𝓲𝓰𝓪𝓫𝓻𝓮𝓴~ (Ары?) 20.50, 24 Ekim 2020 (UTC)
Söylersem çıkamayacağım bir deliğe gireceğim bir sebepten dolayı (bir kaç gün önce temelli çekip gitmemle aynı sebep) Çerkes sürgünü sayfasından çekildiğim gibi buradan da çekiliyorum. Aranızda halledersiniz artık. ~𝓐𝓭𝓲𝓰𝓪𝓫𝓻𝓮𝓴~ (Ары?) 20.50, 24 Ekim 2020 (UTC)
ne vikipedi'den, ne de bu tartışmadan çekilip gitmenin ne sana, ne vikipedi'ye, ne de maddeye yararı yok. konu hakkında fikir sahibi değilim ama nezaket sınırları içerisinde yapılacak her türlü verimli tartışma maddeye ve projeye katkı sağlayacaktır. hele bazı konularda bilgisi olan aktif kullanıcı sayımızın azlığı göz önünde bulundurulduğunda her bir kullanıcı kaybı türkçe vikipedi için önemli bir kayıp olmakta. bunlardan ayrı olarak şunu da not düşeyim; rusça vikipedi'de tarafsızlık sorunları varsa (ki vardır, orası bence çok yönden fazlasıyla sorunlu bir proje) bunları türkçe vikipedi'ye getirmek, getirirken de "rusçasını yazana iletebilirsiniz" demek bence doğru bir seçenek olmayacaktır. türkçe vikipedi'de maddeler yazarken beş temel taş, özellikle de tarafsız bakış açısı ve doğrulanabilirlik önem göstermemiz gereken şeyler. konuyla (b)ilgili olmadığımdan tartışmaya sanıyorum ki üçüncü bir görüş olarak dahil olamayacağım. ama ilgisini çekebileceğini düşündüğüm @Nanahuatl var, ona da bir ses etmiş olayım buradan.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 21.11, 24 Ekim 2020 (UTC)
Bana faydası olmasın. Zararı olmayı keser en azından. Konuştuğum an sansür geleceğinden bir şey demiyorum, ancak hobi olarak yaptığım şey resmen işkenceye döndü. Belirli bir [] geldikten sonra maddeden çekip gidiyorum. Kafam rahat kalıyor en azından. [] da maddeyi baştan yazsın hatta tamamen silsin yok etsin. İki taraf da mutlu. ~𝓐𝓭𝓲𝓰𝓪𝓫𝓻𝓮𝓴~ (Ары?) 21.15, 24 Ekim 2020 (UTC)
  • Çağrıda bulunulmuş, görüşümü belirteyim:
"Çerkeslerin Türk kökenli olduğu iddiası" başlığının kaldırılması: Yerinde olmuş, zira bu madde Çerkesleri değil, Çerkesya'yı konu alıyor. O maddede de bu içeriğin olduğu belirtilmiş zaten, o maddede olmasaydı oraya taşınabilirdi. Burada bir sorun göremiyorum.
"Kanjal savaşı": Öncelikle "savaş" değil, muharebe gibi gözüküyor. Kullanılan kaynaklar Rusça, maddedeki içeriğin kaynaklarla uyumu ve kaynakların güvenilir olup olmadığının incelenmesi, detaylı bir çalışma sonucu mümkün. Ben Rusça bilmediğimden bu konularda yorum yapamıyorum, ancak şöyle İngilizce bir arama yapınca bu muharebenin gerçek olduğunu görebiliyorum. Rusça ve Ukraynaca Vikipedilerde de madde varmış, dil bağlantılarını ekledim şimdi. Madde de, yine yanlışım yoksa Rusça Vikipedi'deki maddeden çevrilmiş, dediğim gibi kaynakların güvenilirliğini ve bilgi-kaynak uyumunu bilemem, oturup detaylıca bakmak lazım.
Üslup: Maddedeki üslup, kullanılan dil sorunlu, taraflı. Bunların düzeltilmesi lazım kesinlikle, tek tek örnek isteyen olursa onları da verebilirim ama taraflı işte :)
Hangi içeriğin maddede olması konusu: Bu madde, en başta da dediğim gibi "Çerkesya"yı konu alıyor, Çerkesleri ya da Çerkes tarihini değil. Maddenin içeriği, konusunun dışına taşmış, bir temizlik şart kesinlikle. Halkla ilgili içerik Çerkesler maddesine ya da başka alt maddeler varsa onlara aktarılırsa problem kalmaz.
"Birkaç Çerkesle bir ekip kurmak" konusu. Bu konu kuklacılığa kadar gidebilir, "ekip kurmak" ile ne kastedilmekte? Organize bir şekilde katkı girilmesin seri, aman diyeyim :) Bu ekibin niteliği, kapsamı nedir bunlar soru işareti.
"Sansür" konusu: Nereden çıktı bu konu anlamış değilim. Kullanıcılar tane tane nerelerin sorunlu olduğunu ya da olabileceğini izah etmeye çalışmışlar. Duygusal ya da alıngan olmanın bir faydasını, anlamını görememekteyim. Değil Çerkes maddeleri, maddelerin tamamının tarafsız bir dille ve güvenilir kaynaklarla yazılması gerekiyor, konu gayet net.--NanahuatlEfendim? 22.37, 24 Ekim 2020 (UTC)
ben maddeden bir takım içerikleri çıkardım, çıkarmaya da devam edeceğim. dile de el atacağım (hem bu madde hem de çerkesler maddesi hususunda - hatta şimdi daha çok buna el atmayı planlıyorum). şayet herhangi bir kullanıcıya göre; çıkarılmaması gerektiği düşünülen bir yer çıkarırsam, lütfen tereddüt etmeden çıkardığım içeriği geri alınız. @Muratero ve @Nanahuatl; siz de müsait oldukça el atarsanız, ve buradan çekincelerinizi dile getirseniz süper olur. iyi çalışmalar.--Dakmor Tojira 02.46, 26 Ekim 2020 (UTC)
Yapın buyurun, emeği geçenlerin emeklerine sağlık :) Üçüncü görüşe kim ihtiyaç duyarsa çağırabilir.--NanahuatlEfendim? 05.10, 26 Ekim 2020 (UTC)