Taşoluk, İnebolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Taşoluk
Taşoluk konumu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kastamonu
İlçe İnebolu
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2018)
 • Toplam 168
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0366
İl plaka kodu 37
Posta kodu 37510
Resmî site
[1] -

Taşoluk, Kastamonu ilinin İnebolu ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün eski ismi digözdür. yeni ismi ise köyün yakınında bulunan taşoluk ( çeşmeden) alınmıştır

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastamonu iline 86 km, İnebolu ilçesine 4 km uzaklıktadır. Kastamonu İnebolu Devlet Kara Yolu üzerinde kurulmuştur. Dağlık bir arazi yapısına sahiptir. Bölgede çok olmasa da kaynak suları mevcuttur. Bölge oldukça ormanlık bir alandadır ve ormanlarda çam, köknar, kayın başta olmak üzere hemen her tür ağaca rastlamak mümkündür.

Tasolukmanzara.jpg

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 140
2000 152
1997 186

köyün yerleşik nüfusunda geçmiş yıllarla karşılaştırıldığında sürekli bir azalma olduğu dikkat çeker.Bu azalmanın temel nedeni ekonomiktir. köyün; gerek yerleşik alanı gerekse işlenebilir arazisindeki yetersizlik genç neslin başta İstanbul olmak üzere değişik illere göçmesine neden olmuştur. Ailesinin geçim sıkıntısını gören gençlerimizin bir bölümü de kendi imkân ve becerileri doğrultusunda aldıkları eğitime uygun olarak iş hayatına atılmış değişik illerde yerleşmişlerdir. köyün gerçek nüfusu 450-500 dolayındadır. Son iki yılda özellikle İstanbul'da yaşayanlardan köye dönme hazırlığı yapanlar görülmektedir.Bunlardan bir kısmı yeni ev inşa etmişlerdir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

köy insanının başta İstanbul olmak üzere birçok il ve ilçe düzeyinde ekonomik -sosyal-kültürel ilişkileri mevcuttur. Yetiştirilen ürünlerin pazarlanması amacıyle İnebolu ile günlük, komşu ilçelerle de haftanın belirli günleri ticari ilişkilerimiz mevcuttur.