Özbaşı, İnebolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Özbaşı
Özbaşı konumu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kastamonu
İlçe İnebolu
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2018)
 • Toplam 31
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0366
İl plaka kodu 37
Posta kodu 37510
Resmî site
[1] -

Özbaşı, Kastamonu ilinin İnebolu ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski ismi "Gemere" dir. Her ne kadar resmi dairelerde Özbaşı ismi kullanılsa da köy ve çevresinde Gemere olarak bilinmektedir. Gemere ismi ise yüzyıllar önce burada yaşayan Ermenilerinden gelmektedir. Manası ise gemici köyüdür. Osmanlının buraları fethetmesiyle burdan kaçan ermenilerin yerine yaklaşık 250 yıl önce Orta Asya'dan gelen lakabı Keçicioğlu Ahmet ile kardeşi Keçicioğlu Mehmet gelir. Köy iki mahalle şeklinde olup köy halkı tarafından öteköy (aşağı köy) diye adlandırılır. Keçicioğlu Ahmet keçi güdmeye daha elverişli olan dağlık tarafa yerleşir. Kardeşi Keçicioğlu Mehmet ise öteköye,tarıma daha elverişli olan yere yerleşir. Keçicioğlu Mehmet'in evi ise yarı yıkık bir şekilde günümüze kadar gelmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Evler ağaç ve tuğla-ağaç karışımı olarak iki şekilde yapılır. Her ikisi de iki katlıdır. İlk kat yani giriş katı depo ve ayrı bir kapıdan girilen ahır kısmından oluşur. İkinci kat yaşam katıdır. Ağaç evlerde bazı odalarda hamam denilen duvara gömmeli bölmeler bulunur. Bu bölmeler adından da anlaşılacağı üzere duş yapma amaçlıdır. Tüm evlerin yakınında yerden yaklaşık 1.5 metre yüksekliğinde 4 ağaç direğin üzerine inşa edilmiş ambarlar bulunur. Ambarlarda kışlık yiyecekler depolanır. Fırın denilen tuğladan yapılmış 1.5 metre yüksekliğinde şömine tarzı yapıları ise bir iki ev ortak olarak kullanabileceği gibi tek başına kullanan evlerde mevcuttur.

Köyün gelenekleri tüm İneboluyla benzerlik gösterir. Düğünlerde davul-zurna ve köçek bulunur. Ayrıca düğünler "Harman" denilen geniş düzlüklerde yapılır.

Yemekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Piran
Diğer şehirlerimizde "Kuyu kebabı" olarak da bilinir. Piran koyun-koç gibi küçükbaş hayvanların derin bir kuyuya asılıp üzerinin hava almayacak şekilde kapatılmasıyla yapılır.

Haşul
Mısır ununun suda haşlanıp üzerine ayran dökülmesiyle elde edilir.

Kara lahana
Özbaşı köyü kara lahanıyı çok çeşitli yemeklerinde kullanır.Başlıca yiceklerinden biridir kara lahana. Örnek olarak mısır ekmeğinin altına,dolmada üzüm yaprağı yerine ya da sadece lahanayı yaprakları ve kök kısmını haşlayarak ana yemek olarak kullanabilirler.

Mantı
Özbaşı köyünde mantı açılmış hamurun muska şeklinde katlanıp üzerine et suyu ve etin dökülmesiyle yapılır. Diğer mantı çeşitlerinin aksine hamuru katlarken içine kıyma ya da et koyulmaz.

Karıştırma
En çok sevilen yemeklerdendir. Elde açılıp sacda kızartılan daire şeklindeki yufkanın, ince dilimler halinde kesilip üzerine haşlanmış tavuk suyu ve küçük parçalara ayrılmış tavuk etinin dökülmesiyle yapılır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastamonu iline 118 km, İnebolu ilçesine 28 km uzaklıktadır. Köy engebeli araziler üzerine kurulmuştur.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri 2012 25 2007 55
2000 58
1997 57

Meyve ve Yemiş Ağaçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde bulunan meyve ve yemiş agaçlarının çeşitliliği dikkat çekmektedir.

Kiraz,üzüm,kara(siyah) erik,vişne,çilek,kivi,dut,elma, fındık,ceviz,kestane vb.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]