Çiçekyazı, İnebolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çiçekyazı
Çiçekyazı konumu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kastamonu
İlçe İnebolu
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2018)
 • Toplam 175
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0366
İl plaka kodu 37
Posta kodu 37510
Resmî site
[1] -

Çiçekyazı, Kastamonu ilinin İnebolu ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün Eski adının Ogüstler'den kalma düelloda "Davran usta" tabirinin şive değişikliği ile Davrusta olduğu büyüklerce ifade edilmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenekleri pek ön plana çıkmamakla birlikte dini bayramlarda ve kır düğünlerinde köy halkı bir araya gelir. Bunun temel nedeni olarak da; kuşaklar arasındaki bağlantının tam anlamıyla sağlanamaması ve kültürel değerlerin eksik ya da hiç aktarılmamış olmasıdır. Yetişen neslin ilköğretim sonrası veyahut daha erken çağlarda gurbete gönderilmesi bu kopukluğun temel nedeni olarak gösterilebilir. Köyün nüfusunun %90'ı ilkokul mezunu ya da okur yazar konumdadır, iletişim eksikliği nedeni ile %10 orta ve yüksek tahsili olanlarda köylerini çok az ziyaret etmektedirler. Ancak, eğitim öğretim sistemindeki değişimler neticesinde köy nüfusunun eğitim seviyesinde son dönemde önemli artış görülmektedir. Çevre köylere göre en az göç veren ve en fazla nüfusa sahiptir. Kuzeyinde kalan Karabey ve Mumra, kuzeydoğusunda Salcıoğlu ve kuzey batısında Gidefi köyleri yer alır. Civar köylerde de gelenek görenek ve kültürel zenginlik adına pek fazla bir şey bulunmamaktadır. Köylerin en önemli kaynaşma ortamı kır düğünleridir. Belki en önemli kültürel faaliyet bu düğünlerde sergilenen "Atlı Hakçı" ve Sepetçioğlu davul-zurna gösterileri ile bayramlarda yapılan güreş oyunlarıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastamonu il merkezine 111 km, İnebolu ilçe merkezine 21 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

İklim, Karadeniz iklimi olup köy bol yağış alır. Kışlar biraz sert geçse de genel de sıcak bir iklim hakimiyeti görülür. Bahar ayları oldukça yağışlı ve sisli geçer. Yaz aylarında ise bahardan kalma yağmur bulutlarının taşıdığı güneş yağmurları...

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 350
2000 394
1997 409

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Balkan Harbi, Rus Harbi ve İstiklal Harbi'nde köyde hemen hemen erkek nüfus kalmamıştır, İstiklal Harbi'nden önce inşaat sektörü için tuğla ve kireç sanayi bir hayli gelişmişti; Ali Osman Çavuş (Saygı) ve dedesi önemli ölçüde kireç ve bezir üretimi ile değirmencilik yapmaktaydılar, ayrıca Fahri Kahya (Zollu)'nun idaresinde tuğla harmanında çalışmaktaydılar. Sonraları köyün ekonomisi yapılabildiği kadar tarım ve büyük baş hayvancılığına dayanmaktaydı. Ekilebilir arazinin yeterli olmamasından dolayı makineli tarıma hala geçilememiştir. Bunun nedeni arazinin engebeli ve ağaçlık olmasıdır. Son 10 yıl içerisinde ekili tarım adına yapılan hiçbir faaliyet yok denilebilir. Sadece hane halkının kendi ihtiyaçlarını karşılamak için yapmış olduğu faaliyetinden ibarettir. Bunu yanında dikili tarımın da yeterince tanıtılamamış olması ve insanların bu konuda bilinçsiz kalması, bu faaliyetin de gelişmesini engellemiştir, halen de konu ile ilgili bir çalışma yürütülmemektedir. Köy halkının erkek nüfusunun neredeyse tamamı inşaat işçisi olup yaz aylarında köy dışında çalışmaktadır. Bu da önemli bir gelir kaynağıdır. Göç edenlerden birçoğu yufkacı ya da inşaat işçisidir, bunun yanında Yüksek tahsillerini dışarıda tamamlamış bankacı, sigortacı, muhasebeci, Turizmciler vardır köylerine katkı sağlamaları beklenmektedir. Köyün ilçe merkezine olan yakınlığı geliştirilebilir yayla ve doğa turizmine önemli katkı sağlayabilir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde herhangi bir altyapı projesi ya da yapımı yoktur. Bilinen köy yerleşimi burada da hakimdir. Ancak, şu anki yönetimin yapmış olduğu su şebekesi, stabilize yolun asfaltlanma çalışması, cami, okul ve sağlık evinin tamir ve bakımı gibi çalışmalar köyün görünen yüzünü biraz daha değiştirmiştir.Kanalizasyon sistemi olmayıp foseptik kuyular bu işlevi üstlenmiştir.