Çiçekyazı, İnebolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çiçekyazı
Çiçekyazı konumu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kastamonu
İlçe İnebolu
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2018)
 • Toplam 175
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0366
İl plaka kodu 37
Posta kodu 37510
Resmî site
[1] -

Çiçekyazı, Kastamonu ilinin İnebolu ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün Eski adının Ogüstler'den kalma düelloda "Davran usta" tabirinin şive değişikliği ile Davrusta olduğu büyüklerce ifade edilmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenekleri pek ön plana çıkmamakla birlikte dini bayramlarda ve kır düğünlerinde köy halkı bir araya gelir. Bunun temel nedeni olarak da; kuşaklar arasındaki bağlantının tam anlamıyla sağlanamaması ve kültürel değerlerin eksik ya da hiç aktarılmamış olmasıdır. Yetişen neslin ilköğretim sonrası veyahut daha erken çağlarda gurbete gönderilmesi bu kopukluğun temel nedeni olarak gösterilebilir. Köyün nüfusunun %90'ı ilkokul mezunu ya da okur yazar konumdadır, iletişim eksikliği nedeni ile %10 orta ve yüksek tahsili olanlarda köylerini çok az ziyaret etmektedirler. Ancak, eğitim öğretim sistemindeki değişimler neticesinde köy nüfusunun eğitim seviyesinde son dönemde önemli artış görülmektedir. Çevre köylere göre en az göç veren ve en fazla nüfusa sahiptir. Kuzeyinde kalan Karabey ve Mumra, kuzeydoğusunda Salcıoğlu ve kuzey batısında Gidefi köyleri yer alır. Civar köylerde de gelenek görenek ve kültürel zenginlik adına pek fazla bir şey bulunmamaktadır. Köylerin en önemli kaynaşma ortamı kır düğünleridir. Belki en önemli kültürel faaliyet bu düğünlerde sergilenen "Atlı Hakçı" ve Sepetçioğlu davul-zurna gösterileri ile bayramlarda yapılan güreş oyunlarıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastamonu il merkezine 111 km, İnebolu ilçe merkezine 21 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 350
2000 394
1997 409

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde herhangi bir altyapı projesi ya da yapımı yoktur. Bilinen köy yerleşimi burada da hakimdir. Ancak, şu anki yönetimin yapmış olduğu su şebekesi, stabilize yolun asfaltlanma çalışması, cami, okul ve sağlık evinin tamir ve bakımı gibi çalışmalar köyün görünen yüzünü biraz daha değiştirmiştir.Kanalizasyon sistemi olmayıp foseptik kuyular bu işlevi üstlenmiştir.