Özlüce, İnebolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Özlüce (Zarbana)
Özlüce (Zarbana) konumu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kastamonu
İlçe İnebolu
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Rakım 1 m (3 ft)
Nüfus
 (2018)
 • Toplam 232
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0366
İl plaka kodu 37
Posta kodu 37510
Resmî site
[1] -

Özlüce, Kastamonu ilinin İnebolu ilçesine bağlı doğal güzellikleriyle ön plana çıkmış güzide bir köydür. Ayrıca Türkiye'de bir limana sahip tek köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Özlüce köyü eski adı Zarbana olarak da bilinmektedir. Ancak antik çağlarda "Garium Locum" olarak daha sonraki dönemlerde ise deniz meltemi anlamına gelen "Zefiyron" ve "Zarpana (sarpana)" olarak adlandırıldığı da olmuştur.

Antikçağ Kaynaklarında ve Sonraki Seyahatnamelerde Kastamonu Kıyıları

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2015 236
2000 298
1997 293

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılık ile sınırlıdır, yetiştirilen tarım ürünleri arasında fındık ve mısır başta gelir. Ayrıca son yıllarda köyde yapılan kivi yetiştiriciliğinde başarı sağlamıştır. Köyün ekonomisinde balıkçılık da önemli yer tutmaktadır, köy halkının hemen hepsi irili ufaklı balıkçı tekneleriyle balıkçılık faaliyetlerinde bulunmaktadır.

Alt Yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi son 10 yıl içerisinde köylülerin kendi uğraşları ile yapılmıştır. Şu an köy evlerinde dağlardan gelmekte olan kaynak suyu kullanılmaktadır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Evlerde kullanılan atık sular, toprak içine kazılmış kuyulara gitmektedir. Bu şekilde doğaya geri dönüşümü sağlanmaktadır. PTT şubesi ve PTT acentesi vardı ancak PTT'nin maddi imkansızlıkları nedeni ile şube kapatılmıştır. PTT ve diğer işler için İNEBOLU'daki büyük Postane kullanılmaktadır.Sağlık ocağı ve Sağlık Ocağı lojmanı bulunmaktadır. Yenidoğan ve Sürekli bakımı yapılması gereken hasta takibi düzenli olarak yapılmaktadır. Gerekli görüldüğünde İnebolu ya da Kastamonu'ya sevk sağlanmaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol, Kaplama denilen Asfalt yoldur. Bölge Heyelan bölgesi olduğundan, Bahar aylarında hasarlar oluşmakta ve akabinde tamiratları, gerekli bakım ve onarımları Karayolları 152. Şube Müdürlüğü tarafından düzenli olarak yapılmaktadır. Yol kenarlarındaki dere ıslahı ve drenaj düzenleme işleri çalışmaları 2013 Ağustos ayı itibarıyla devam etmektedir. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün yüksek noktalarına yerleştirilmiş olan baz istasyonları sayesinde cep telefonları ile görüşme rahatlıkla yapılmaktadır. Zarbana'nın 2006 yılında Devlet töreni ile açılışı yapılmış Balıkçı Barınağı Limanı bulunmaktadır. Bu sayede amatör balıkçılık artmış, Profesyonel balıkçılık daha rahat yapılır hale gelmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]