Köroğlu, İnebolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Köroğlu
Köroğlu konumu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kastamonu
İlçe İnebolu
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2018)
 • Toplam 71
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0366
İl plaka kodu 37
Posta kodu 37510
Resmî site
[1] -

Köroğlu, Kastamonu ilinin İnebolu ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün deniz kenarına yakın kısmında Pontus Rumlarından kalma Kale vardır. Köyün kurucusu Köroğlu lakaplı birisidir.Hömetli Köyünden gelmiş buraya yerleşmiştir.Halk Kahramanı Köroğluy bağı yoktur. "Kale Harmanı" olarak geçen mevkide kale de kullanılan kerpiçler pişirilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastamonu iline 110 km, İnebolu ilçesine 20 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 100
2000 130
1997 138

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım,hayvancılığa ve denizciliğe dayalıdır.Faal nüfûsun yüzde 80’i tarımla uğraşır.Ekim yapılan alanların yarısından fazlası fındık bahçeleri ile kaplıdır.Herhangi bir yüksek öğrenim göremeyen gençler erken yaşta denizcilikle tanışır. Gençlerin bazıları İstanbul gibi büyük şehirlere çalışmak için köyden kalıcı olarak göç ederler.Köyde yaşlı nüfus barınmaktadır ve bunların çoğu emeklidir. Emekli nüfus fınıdkçılıkla uğraşarak aile ekonomisine katkı sağlamaya çalışmaktadır. Ancak son zamanlarda iklimde yaşanan dengesizlik ve fındık fiyatlarındaki düşüş köy halkını ekonomik getirisi olan başka alanlara yöneltmiştir. Kivi yetiştiriciliği köy halkının umudu olmuştur. Bunun yanındada köyde arıcılık gelişmiştir. Bu çevrede bal almak isteyenlerin aklına ilk olarak Köroğlu Köyü gelmektedir. Köyde fındıktan sonra en çok mısır, buğday, arpa, patates ve baklagiller yetişir. Sebzecilik gelişmiştir. Karalahana, domates ve fasulye yetiştirilir. Meyve olarak elma, armut ve kiraz yetişir. Kıyı bölgesinde balıkçılık önemli bir geçim kaynağıdır. Balıkçılık henüz modern bir şekle girememiştir. Fakat devamlı gelişme hâlindedir. Hamsi, istavrit, palamut, torik, sargan, kefal, kötek, barbunya, mezgit, kalkan ve izmarit sâhillerde ve açıklarda avlanır. Orman varlığı bakımından zengindir.Ancak Ormancılık köyde ticaret olarak yapılamamaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır.İlköğretimin ilk beş yılını bu okulda tamamlayan öğrenciler taşımalı eğitim sistemiyle kalan üç yılı Özlüce İlköğretim Okulu'nda tamamlamaktadır.Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi yoktur . PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]