Salıcıoğlu, İnebolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


Salcıoğlu
—  Köy  —
Kastamonu
Kastamonu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kastamonu
İlçe İnebolu
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 167
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0366
İl plaka kodu
Posta kodu 37510
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Salcıoğlu, Kastamonu ilinin İnebolu ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının buraya ilk yerleşenlerin sal yapıp satmalarından geldiği halk arasında dilden dile söylenerek gelmiştir. Bu bölgenin ormanlık bölge olmasından dolayı bu konuda araştırmalar yapan NAZLIKOCA sülalesinden Durmuş oğlu (Durmuş Yemen savaşında cephede şehit düştüğü anlatılmaktadır.)Mehmet oğlu Yusuf oğlu; eğitimci KAMİL SALCIOĞLU tarafından tahmin edilmektedir.SOYADI KANUNU ile dedesi MEHMET (Lakabı TOPALAĞA)de KASTAMONU MERKEZ KOVALCA KÖYÜNE yerleşmesine rağmen SALCIOĞLU soyadını almıştır. Yerleşim yerinin Osmanlı dönemindeki adı GİBOR olarak geçmektedir.O bölgedeki çok sayıda SALCIOĞLU soyadlı kişinin bulunması eğitimci KAMİL SALCIOĞLU nun bu söylenerek gelen araştırmalarını delillendirmektedir. NAZLIKOCA buraya ilk yerleşen kişilerden olduğu,oğlu Durmuş'un OSMANLI döneminin sonlarında yapılan savaşlarda şehit düştüğü dilden dile anlatılmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün yemek kültürünü eğitimci KAMİL SALCIOĞLU bezir yağı ile yapılan yemeklerin oluşturduğunu tespit etmiştir.Dedesi Nazlıkoca sülalesinden KASTAMONU merkez KOVALCA köyüne yerleşen Durmuş oğlu MEHMET(Lakabı TOPALAĞA)in beziryağlı yemekleri de anlatılır.Kestane ağaçları doğada kendiliğinden yetişmektedir.Bu nedenle kestane meyvesinin bol olarak bulunması da beslenme kültüründe önemli yer tutmaktadır.Ayrıca ormanlık bölgedeki av hayvanlarının etlerinden yapılan et yemekleri ve kuyu kebabı meşhurdur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastamonu iline 66, İnebolu ilçesine 24 Km. uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 99
2000 167
1997 197

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır fakat faal değildir. Taşımalı sistemle eğitim yapılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol TOPRAK olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]