TLR9

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

TLR9 ya da Toll benzeri reseptör 9 (Toll Like Receptor 9) , bağışıklık sisteminde rol oynayan Toll benzeri reseptörler ailesinin bir üyesi olan bir gen ve bunun ürünü olan proteindir. CD289 olarak da isimlendirilir.

İnsanlarda 3. kromozomun 3p21.3 bölgesinde bulunur.

TLR9, CpG'nin metillenmemiş bölgelerini tanır.

Toll geni 9 tarafından kodlanan bu protein, patojen tanımada önemli rol oynayan ve bunlara karşı doğuştan gelen bağışıklığın etkinleştirilmesini sağlayan Toll benzeri reseptör (TLR) ailesinin bir üyesidir.

TLR9, dendritik hücreler, B lenfositler ve doğal öldürücü hücreler gibi çeşitli bağışıklık sistemi hücreleri tarafından eksprese edilir. İntraselülerde, bağışıklık sisteminini viral veya bakteriyal enfeksiyonlara karşı DNA'nın zengin CpG motiflerine bağlanarak uyaran endozomal parçalar ve fonksiyonlarla birlikte bulunur. TLR9 sinyalleri, tip-I interferon ve IL-12 gibi sitokinlerin üretimiyle sonuçlanan reaksiyonlarda ilk yangı öncesi hücrelerin etkinleştirilmesine öncülük eder.

TLR1'in bulunduğu canlı grupları şunlardır: Eukaryota, Metazoa, Kordalılar, Craniata, Omurgalılar, Euteleostomi, Memeliler, Eutheria, Euarchontoglires, Primates, Haplorrhini, Catarrhini, Hominidae,Homo .

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]