TGRT

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
TGRT
Tgrt.png
Tam adı Türkiye Gazetesi Radyo Televizyonu
Kuruluş 22 Nisan 1993 (1993-04-22)
Kapanış 24 Şubat 2007 (2007-02-24)
Şirket İhlas Yayın Holding (1993-2006)
News Corporation (2006-2007)
Sahibi Enver Ören (1993-2006)
Rupert Murdoch (2006-2007)
Resim formatı 576i (4:3 SDTV)
İzlenme oranı 7.0 (AGP),()
Slogan Ekrana Huzur Geldi (1993-1998)
Dış Dünyaya Açılan Pencere (1998-2007)
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Yayın alanı Türkiye
Genel merkez Merkez Mh. 29 Ekim Caddesi İhlas Plaza No:11 A/51 34197 Yenibosna, İstanbul
Değiştirilen adı FOX (2007-günümüz)
Kardeş kanal(lar) TGRT Haber (2004-2006)
TGRT Pazarlama (2004-2010)
TGRT EU (2004-2006)
TGRT FM (1993-2006)
Websitesi tgrt.com.tr

TGRT (Tam adıyla:Türkiye Gazetesi Radyo Televizyonu), Türkiye'de özel televizyonculuğun ilk yıllarında İhlas Holding tarafından 22 Nisan 1993 tarihinde açılmıştır. Yayın hakları 25 Temmuz 2006 tarihinde ABD'li News Corporation şirketine satılan kanal, Fox olarak yayınlarını sürdürürken, TGRT'ye ait Karasal yayın frekansları ve yayın haklarının birçoğu satıldı. TGRT markası ise kardeş kanalları TGRT Haber ve TGRT Belgesel ile TGRT EU üzerinden yayına devam etmektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

TGRT Binası

Türkiye'de ilk özel TV kanalı aslında Star 1 diye bilinse de esasında TGRT'dir. TGRT'nin temelleri ilkin 1970'lerde Dr. Enver Ören tarafından Türkiye gazetesinin kurulmasıyla atılmıştır. 1989 yılında ise dönemin başbakanı Turgut Özal tarafından özel televizyon ve radyoların yayına başlamasına izin verilmiş, fakat o dönem özel radyo ve televizyonların yayın yapmasına izin veren yasal bir kanun olmadığı için kanal yayına başlayamamıştı. Star 1 ise 3 Mart 1989 tarihinde yasadışı yollardan Almanya üzerinden test yayınına başlamıştır. Arkadan kanalın asıl sahibi olan Cem Uzan, Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal'ı kanalın hisselerine ortak etmiş ve 1991'de ikinci özel televizyon olan Teleon'u yayına başlatmıştır. Kısa bir süre sonra ise 5 Mayıs 1990'da Magic Box, Star 1 adıyla normal yayına başlamıştır. Ondan bir süre sonra ise iş adamı Erol Aksoy ve gazeteci-televizyoncu Nuri Çolakoğlu 1 Mart 1991'de Fransa üzerinden Show TV'yi test yayınına sokmuştur. 1 Mart 1992'de normal yayına başlamıştır. Bu arada Kadir Has şirketler grubu da 1992'de HBB TV'yi yayına başlatmıştır. Ve en sonunda Tevfik Ahmet Özal, Star 1 ve Teleon ortağı olduğu Cem Uzan'la anlaşamamış ve 6 Mart 1992'de kendi özel televizyonu olan Kanal 6'yı kurmuştur. Öte yandan Haydar Baş da 1992'de Mesaj TV'yi yayına başlatmıştır. 1993'de dönemin DYP-SHP koalisyonu özel televizyonların yayına başlamasını yasallaştırınca 22 Nisan günü TGRT televizyonu da test yayın sürecinden çıkıp dönemin cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın cenaze törenini canlı yayımlayarak yayına başlamıştır. Arkadan özel radyo ve TV'leri denetlemek amacıyla hükümet çıkardığı kanunla RTÜK'ü kurmuştur. Ardından aynı yıl birbiri ardına STV, ATV, Cine5, Flash TV, Kanal D, Meltem TV ve Kanal 7 televizyonları yayına sokulmuştur.

TGRT ise emsallerinden farklı olarak ilk yıllarında Milliyetçi-Muhafazakar bir yayın politikası gütmüş olup yayın ortağı İhlas Haber Ajansı'nın sayesinde çok iyi haberciliğe imza atmıştır. Magazin içerikli yayınlar yapmamış ve genelde aileler ve topluma yönelik dizi, film ve programlar yayınlamıştır. Ayrıca din, kültür ve ahlak konularında da programlar yayımlayan özel televizyon kanalı TGRT'dir. Bu tür yayınlara devam edereken kanal 1998 yılının ikinci yarısında logosunu değiştirip, logosunu sağ üst köşeden sag alt köşeye kaydırmıştır.

2000'li yıllardan itibaren kanal yaşam ve kadın içerikli programlara da yer vermeye başlamıştır. Bu arada yönetim daha da büyümek adına önce 2004 senesinde TGRT Haber, TGRT Pazarlama ve TGRT EU kanallarını yayına sokmuştur. Bu arada İhlas Holding yönetimi Amerikalı News Corporation şirketine ortak olmuştur. 2007'de ise artan borçları kapatmak için holding yönetimi TGRT EU, Haber, Pazarlama, FM'i kapsamayacak şekilde kanalın bütün hisselerini TGRT markası kendinde kalması şartıyla News Corporation şirketine satılmıştır. Yayın hakları ABD'li News Corporation şirketine satılan kanal, Fox olarak yayınlarını sürdürürken, TGRT'ye ait Karasal yayın frekansları ve yayın haklarının birçoğu satıldı. TGRT markası ise kardeş kanalları TGRT Haber ve TGRT Belgesel ile TGRT EU üzerinden yayına devam etmektedir. Yakın zamanlarda kanalın TGRT adıyla genel içerikli kanalını olarak tekrar yayına açılacağını söylenmektedir. TGRT yazılı basın organı olarak bilinen Türkiye Gazetesi'ne aittir.

TGRT Haber[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana Haber sunucuları[değiştir | kaynağı değiştir]

TGRT Ana Haber'i sırasıyla;

Hafta sonları:

TGRT EU[değiştir | kaynağı değiştir]

TGRT EU; İhlas Holding'e bağlı olan Huzur Radyo Tv A.Ş. şirketine aitti. 17 Aralık 2004 tarihinde kurulmuştur. Satış işlemi gerçekleştirilerek borsaya İhlas Holding tarafından bildirilmiştir. Bu satış ile birlikte şirketin %56.5'i devredilmiş oldu. TGRT'yi satın alan ABD'li medya grubu News Corporation'ın sahibi Rupert Keith Murdoch'dır. News Corporation daha sonra bu şirketin diğer hissedarlarıyla da anlaşarak şirketin tümünü satın aldı.[kaynak belirtilmeli]

Bu satış işlemi, İhlas Yayın Holding A.Ş'nin bağlı ortaklığı olan TGRT Haber TV A.Ş ve bu şirketin bünyesinde bulunan TGRT Haber ve TGRT FM Radyosu'nu kapsamış oldu. 15 Nisan 2007 tarihinde FOX Türk yayına başlamıştır. 1 Temmuz 2009 tarihinde FOX Türk yayından kaldırılmış ve aynı frekansta TGRT EU kanalı yayın yapmaya başlamıştır. 22 Nisan 2014'te logo ve format değişlikliği yapıp Avrupa'ya özgü programların yanında TGRT döneminden kalma dizleri yayınlamaya başlamıştır. Ayrıca Avrupa'daki Türkler'in gazetenin yazılı basın organı Türkiye Avrupa gazetesine aittir.

TGRT Pazarlama[değiştir | kaynağı değiştir]

TGRT Pazarlama tarafından kullanılan logo

TGRT Pazarlama, İhlas Holding'in Huzur Radyo Tv A.Ş. şirketi bünyesinde bulunmuş bir alışveriş kanalıdır. 29 Ekim 2004'te kurulan TGRT Pazarlama, Türkiye'nin 24 saat yayın yapmış ilk alışveriş kanalıdır.[1] 21 Nisan 2010'da yayını sona ermiş ve TGRT Belgesel olarak yayına devam etmektedir.

TGRT Belgesel[değiştir | kaynağı değiştir]

TGRT Belgesel, İhlas Holding'in TGRT Dijital TV Hizmetleri A.Ş bünyesinde bulunan bir belgesel kanalıdır[2].

22 Nisan 2010'da yayına başlamıştır. Tabiat, hayvanlar alemi, tarih ve önemli şahsiyetlerin hayat hikâyeleri gibi çeşitli konularda belgeseller yayınlamaktadır. Açılmasıyla birlikte TGRT Pazarlama kanalı yayınına son vermiştir.

22 Nisan 2014'te bütün TGRT ailesiyle beraber logo değişikliğine gitmiştir.

TGRT Belgesel EU[değiştir | kaynağı değiştir]

8 Mayıs 2013'te İhlas Holding tarafından kurulan bir tv kanalıdır.Şu an için sadece Türksat 3A'da TGRT EU frekansından yayın yapmaktadır.Genellikle TGRT Belgesel'de eşzamanlı yayımlamaktadır.

Programları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]