Flash TV

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Flash TV
Flash-tv-yeni-logo.jpg
Flash TV'nin 11 Ekim 2021'den beri kullanmakta olduğu yeni logosu
Tam adı Flash Bölgesel Televizyonlar Zinciri
(1992-2000)
Flash Televizyonu
(2000-günümüz)
Kuruluş 15 Ocak 1992 (1992-01-15) (İlk Test yayını)
26 Ocak 1993 (1993-01-26) (İlk Normal yayın)
30 Eylül 2021 (2021-09-30) (2. Test yayını)
11 Ekim 2021 (2021-10-11) (2. Normal yayın)
Kapanış 1 Mart 2019 (ilk Kapanış)
Şirket Göktuğ Group
Sahibi Ömer Ziya Göktuğ[1]
Mehmet Emin Göktuğ[1]
Unvan Göktuğ Elektronik Yay. San ve Tic. İşlt. A.Ş.
Genel yayın yönetmeni Hakan Aygün
Resim formatı 576i (16:9 SDTV)
1080i (16:9 HDTV)
Slogan Özgür?Komik!Korkak
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Yayın alanı  Türkiye
 Azerbaycan
 Kuzey Kıbrıs
Genel merkez İzmir, Ankara, İstanbul, Bursa (1992-2000)
İstanbul, (2000-2019,2021)
Websitesi flashtv.com.tr
İzlenebilirlik
Uydu yayını
Türksat 3A 12685 V 30000 2/3 (HD)
Digiturk 55. kanal (HD)
D-Smart 274. kanal (HD)
Kablo yayını
KabloTV 47. kanal (HD)
İnternet protokolü üzerinden televizyon
Turkcell TV+ 38. kanal (HD)
tivibu 60. kanal (HD)

Flash TV, 15 Ocak 1992 tarihinde Göktuğ Medya Grubu bünyesinde yayına başlayan Türkiye'nin 2. özel televizyon kanalıdır. 27 yıl boyunca devam eden yayınlarına 1 Mart 2019 tarihinde ara vermiştir. Kanal 30 Eylül 2021 tarihinde test yayınlarına yeniden başlayarak yeniden bu tarihte kurulmuştur. 11 Ekim 2021 tarihinde test yayılarını sonlandırıp yeni logosuyla yayınlarına başlamıştır.[2] Flash TV kadrosundaki isimler yavaş yavaş belli oluyor. Hakan Aygün, Savaş Kalafat, Fehmi Koru, Can Ataklı, Akif Beki, Seda Akgül, Orhan Uğuroğlu, Çağlar Cilara, Atilla Taş ve Faik Öztürk Flash TV yeni sezon kadrodaki isimler arasında yer aldı.[3] Müzik ve eğlence kanalı olarak kurulan Flash TV, 2021 yılında format ve logo değiştirerek haber kanalları listesine katıldı.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

15 Ocak 1992 tarihinde kurulmuş Türkiye'nin 2. özel televizyon kanalıdır. Türkiye'den ulusal yayın yapan ilk özel televizyon kanalı olmuştur ve Göktuğ Group bünyesindedir.

Flash TV uydu yayını yapmanın aksine, TRT gibi karasal yayın yaparak televizyon dünyasına girmiştir. TRT'den sonra karasal yayın yapan ikinci ulusal televizyon kanalı Flash TV'nin İstanbul, Bursa, İzmir ve Ankara'da merkezleri bulunmaktaydı. Yayında olduğu 28 yıl içerisinde çeşitli formatlarla yayın yapmış olan kanalda Cem Karaca, Çetin Altan, Mehmet Şevket Eygi, Ferhan Şensoy, Savaş Ay, Sabahattin Önkibar, Erhan Göksel ve Cübbeli Ahmet Hoca gibi çok farklı dünya görüşlerinden isimler düzenli programlar yapma imkanı bulmuşlardır.

Türk televizyon tarihinin fenomen kült yapımlarından biri olan Gerçek Kesit, 1993 yılından itibaren Flash TV ekranlarında izleyici ile buluşmuştur. Gerçek Kesit, Flash TV iç yapımlar ürünüdür. Birbirinden bağımsız 453 bölüm olan bu TV serisi, gazetelerin 2. sayfalarında yayınlanmış gerçek hayatta yaşanmış ibret verici dramatik olayların 40-50 dakikalık kısa filmlere dönüştürülmesidir. Bölümlerin içerisinde, konu alınan dramatik olayın gazete kupürleri yer almakta ve temsili tanıklar kullanılmaktadır. Programın sunucusu ünlü Yeşilçam oyuncularından Perihan Savaş'tı. Genellikle başrollerde emektar tiyatro sanatçısı Cahit Kaşıkçılar oynamaktaydı. Türkiye'de birkaç jenerasyonun hafızalarında yer edinmiş Gerçek Kesit oyuncularına hayranları tarafından çeşitli lakaplar takılmıştır. Sarı Bıyık, Beyaz Çorap, Kaleci Saçlı Adam, Matkap Rıza, Cesi Gerçek Kesit oyuncularına takılmış lakaplardan bazılarıdır. Samimi amatör ruh, 90'lı yılların kısıtlı imkânları, sansürsüz atmosfer ve günümüzdeki ağır tempolu dizilerin aksine hızlı bir akışla yaşanmış hikayelerin anlatılması sebebiyle Gerçek Kesit günümüzde hâlen ilgi görmektedir.

Flash TV 90'ların sonu ve 2000'li yılların başında video müzik kanalı formatına ağırlık vermiştir. Daha sonraları Türkiye video müzik sektörünün tükenme sürecine girmesi ve televizyon izleyicisinin dönüşen talepleri doğrultusunda, kanalın yayın formatı evrilmeye başlamıştır. Flash TV o yıllarda yeni yeni baş gösteren yüksek maliyetli dizi furyasına katılmayarak, kendi öz kaynaklarıyla ürettiği yerli yapımları çoğaltıp çeşitlendirme yoluna gitmiştir. Böylelikle Flash TV kendi stüdyolarında seyircili canlı müzik eğlence programları ve show programları yapımlarına odaklanmıştır.

2000'li yılların ortalarından itibaren gündüz kuşağında kadın programları ve reality showlar yayınlayan Flash TV, prime time kuşağının tamında İstanbul stüdyolarında çekilen seyircili yerli format müzik eğlence programlarını yayınlamıştır. Kadın programı olarak öne çıkan, Yasemin Bozkurt'un sunduğu 'Kadının Sesi' programı olmuştur. Ayrıca Esra Erol ve Yasemin Bozkurt başta olmak üzere onlarca sunucunun, sunucu olarak görev aldığı, Türkiye'nin ilk evlilik programı Dest-i İzdivaç Flash TV gündüz kuşağı programlarındandı. Böylelikle Türk televizyonlarında ileriki yıllarda çığırından çıkacak olan izdivaç programı furyası başlamıştır. Yalçın Çakır'ın sunumuyla canlı yayında kayıpların arandığı “Gerçeğin Peşinde” programı absürt sokak gerçeklerini sansürsüz haliyle ekranlara taşımış Türkiye'nin en sert reality show programıydı. Flash TV yapımı unutulmaz müzik eğlence programlarından bazıları ise araba tamirhanesi dekoruyla ekranlara gelen arabesk müziğinin efsane isimlerinden Müslüm Gürses'in sunumuyla “Baba Show” programı, hapishane dekoruyla olay olan Dilber Ay'ın “Kadere Mahkumlar” programı, halaylarıyla meşhur Mahmut Tuncer Show, Latif Doğan sunumunda Küstüm Show ve Ankaralı Namık, Ankaralı Yasemin, Oğuz Yılmaz gibi sanatçıların sunduğu oyun havaları ile meşhur Evlere Şenlik programlarıdır. Ayrıca Yıldız Tilbe, Mustafa Keser, Fatih Kısaparmak, Ankaralı Namık, Ankaralı Yasemin, Oğuz Yılmaz, Ankaralı Ayşe, Sinan Yılmaz Hakan Taşıyan ve Yusuf Hayaloğlu gibi ünlü isimler de Flash TV İstanbul stüdyolarında müzik eğlence programları yapmışlardır.

Flash TV 28 yıllık ulusal yayın hayatının her döneminde haftanın her günü sabah, akşam ve gece haberlerini kendi haber merkeziyle hazırlayıp sunmuştur. Gazete ve köşe yazarlarının okunarak yorumlandığı sabah haberleri programı Yılmaz Tunca ile Gerçek Gündem Ankara stüdyolarından yayınlanmıştır. Yayın yılları içerisinde akşam ve gece haberleri İstanbul ve Bursa merkezleri tarafından hazırlanıp sunulmuştur. Çeşitli dönmelerde gündeme özel yapılan programlarda Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan, Erdal İnönü, Bülent Ecevit, Recep Tayyip Erdoğan, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş gibi farklı görüşlerden siyasi liderler Flash TV programlarına konuk olmuşlardır.

4 Ocak 2019'da Flash TV yaşanan gelişmeler nedeniyle Gerçek Gündem ve Gece Hattı haber programlarını yayından kaldırdığını duyurmuştur. 5 Şubat 2019 tarihinde Bursa merkez binası için yıkım işlemleri başlatılmıştır. 28 Şubat 2019 gecesi kanal 28 yıllık ulusal televizyon yayınlarını durdurmuştur. 21 Nisan 2021 tarihinde kanalın yeni sezonda yayına yeniden başlayacağı açıklanmıştır. 30 Eylül 2021 tarihinde test yayınına yeniden başlamış olup 11 Ekim 2021 tarihinde yeni logosuyla yayın hayatına yeniden başlamıştır. Bu kez haber kanalı olarak format değiştirmiştir. Özellikle Halk TV , Tele1, KRT TV gibi kanalların eski ekiplerinden bazı gazeteciler ve programlar transfer edilmiştir. [2]

Logolar[değiştir | kaynağı değiştir]

1993-2006 yılları arasında kulanılan ilk logosu .
2006-28 Subat 2019'a kadar kullanılan logosu.

Flash TV HD[değiştir | kaynağı değiştir]

2015 yılında kanal tüm yayınları upscale edip HD yayına geçmiştir. Fakat bir süre sonra HD yayına ara vermiştir. 30 Eylül 2021 tarihinde yeniden yayına başladığında tekrar HD yayına geçmiştir.

Flash Haber[değiştir | kaynağı değiştir]

çalışmıştır.

Ana Haber sunucuları[değiştir | kaynağı değiştir]

Flash TV Ana Haber'i sırasıyla hafta içleri;

hafta sonları;

yazları;

sunmuştur.

Programlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Arşivlenmiş kopya". 6 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2020. 
  2. ^ a b https://www.medyakoridoru.com/amp/koridordan/flash-tvnin-yayin-tarihi-yine-ertelendi-25391/
  3. ^ "Dertleri halay çekerek unutturan Flash TV bomba gibi geliyor! İşte yeni logosu ve kadrosu". Haberler.com. Erişim tarihi: 6 Ekim 2021.