Su aygırıgiller

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Su aygırıgiller
Hippo pod edit.jpg
Su aygırı (Hippopotamus amphibius)
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Takım: Artiodactyla (Çift toynaklılar)
Alt takım: Suina (Domuzumsular)
Familya: Hippopotamidae
(Su aygırıgiller)
Gray, 1821
Cinsler
Cüce su aygırı (Choeropsis liberiensis)

Su aygırıgiller (Hippopotamidae), çift toynaklılar takımından, günümüzde sadece iki cinsi kalmış olan domuzumsu bir familya. Familyanın iki cinsine sadece birer adet tür aittir: Su aygırı ve cüce su aygırı. Su aygırıgillerin yayılımı günümüzde Afrika kıtası ile kısıtlıdır.

Su aygırıgillere ait en eski kalıntılar Miozen çağından kalmadır. Pleistozen çağına kadar Avrupa, Asya ve Afrika'da yayılım göstermiş oldukları bilinir. En yeni araştırmalar su aygırıgillerin, balinaların karada yaşayan en yakın akrabaları olduklarını göstermiştir.

Geçmişte yaşamış olan bazı su aygırı türleri şunlardır:

  • Dev su aygırı (Hippopotamus major), buzul çağının dev memelilerinden. Eski çağ insanları tarafından avlanıldığı tahmin edilir.
  • Avrupa su aygırı (Hippopotamus antiquus), Pleistozen çağında Avrupa'da yaşamıştır.
  • Asya su aygırı (Hippopotamus palaeindicus), Pleistozen çağında Hindistan'da yaşamıştır.
  • Ada su aygırları: Bu küçük su aygırı türleri Pleistozen çağında Akdeniz adalarında yaşamıştır. Akrabalık açısından cüce su aygırı ile değil, daha çok su aygırı ile akrabadırlar:
  • Madagaskar su aygırları:

Madagaskar Adası henüz çift toynaklıların ortaya çıkmadan önce Afrika kıtasından kopmuş olduğu için, su aygırları ancak yüzerek bu adaya varmış olabilirler. Madagaskar su aygırları ancak 14'ncü veya 15'nci yüzyılda yok olmuşlardır. Tükenme sebeblerinin yoğun avlanma olduğu düşünülür, çünkü üzerinde insan aletlerinin iz bırakmış olduğu birçok su aygırı kemikleri bulunmuştur. Madagaskar folklorunda hala sözü edilen Kilopilopitsofi adlı yaratığın, bu soyu tükenmiş su aygırı türlerinden birisi olduğu tahmin edilir.

Kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ronald M. Nowak: Walker's Mammals of the World. Johns Hopkins University Press, 1999 ISBN 0-8018-5789-9

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]