Street Fighter II: The World Warrior

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Street Fighter 2 logosu
Street Fighter 2 dövüşçüler tablosu

Street Fighter II: The World Warrior, 1991'de Capcom şirketi tarafından üretilmiş Street Fighter oyununun devam oyunu. Yakın zamanda birçok konsol Play Station, X-BOX ve bilgisyarda Windows ile cep telefonlarında Android platformunda çıkarılmıştır. Arcade donanımı olan Cp Sistemi'ni kullanan Capcom'un 14. oyunudur. Oyunun ikinci serisinde birçok konsept eklenmiştir. İlk defa komut bazlı özel hareketler ve 6 tuş özelliği eklenmiştir. Buda iki oyuncu arasında rekabetçi bir oynanış sağlamıştır.

Street Fighter II'nin başarısı 1990'ların başında Arcade oyun endüstrisi için bir rönesans devri olmuştur. Diğer oyun geliştiricileri kendi dövüş oyunlarının franshise olarak geliştirmesinde ilham olmuştur ve dövüş oyunlarının altın çağı başlamıştır bu tarihten itibaren. Güncellenen sürümüyle Nintendo'nun ev konsollarında satışını arttırmıştır.

1994'te Amerika'da arcade ve ev konsollarında 25 milyon adet satmıştır. 1995 yılında çıkan yeni versiyonlarından 2 milyar dolar kar etmiştir. Oyun konsolu portu 14 milyon adet satmıştır, Snes portu 6.3 milyon satmış, Capcom'un 2013 yılına kadar en çok satmış oyunu unvanını elinde tutmuştur.

Oyundaki amaç[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir dövüşçü seçip dünyadaki her yeri gezip dövüşerek sonunda Balrog, Sagat ve Vega yenip Mister Bison'ı öldürmek.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]