Amstrad CPC

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Amstrad CPC
Geliştirici(ler)Amstrad
TipKişisel bilgisayar
Çıkış tarihi1984
Son üretim1990
Satış adedi3 milyon
OrtamKaset, 3 inç disketler
İşletim sistemiAMSDOS (Locomotive BASIC 1.0 veya 1.1; CP/M 2.2 veya 3.0)
CPUZilog Z80A @ 4 MHz
Hafıza64 veya 128 KB, 576 KB'ye yükseltilebilir
Kontrol girişiKlavye

Amstrad CPC (Colour Personal Computer), Amstrad tarafından üretilen bir 8-bitlik ev bilgisayarıdır. 1984 yılında piyasaya sürülmüş olup 1980'lerin ortalarında Commodore 64 ve Sinclair ZX Spectrum'un egemen olduğu ev bilgisayarı pazarında rekabet etmek için tasarlandı.

Seri, CPC464, CPC664 ve CPC6128 olmak üzere toplam altı farklı model ortaya çıkardı ve Avrupa ev bilgisayarı pazarında oldukça başarılı rakiplerdi. Sistemin yaşam döngüsünü donanım güncellemeleriyle uzatmayı amaçlayan daha sonraki 464plus ve 6128plus ile artı donanımı GX4000 olarak bir oyun konsoluna yeniden paketleme girişimi önemli ölçüde daha az başarılıydı.

CPC modellerinin donanımı, 64 veya 128 KB RAM'e sahip Zilog Z80A CPU'yu temel alır. Klavyede bilgisayar tasarımları, kompakt bir teyp ünitesi veya 3 inç disket sürücü gibi entegre bir depolama aygıtına sahiptir. Ana üniteler yalnızca ana ünitenin güç kaynağı olarak iki katına çıkan renkli, yeşil ekranlı veya monokrom bir monitörle birlikte satıldı.[1] Ayrıca, harici disk sürücüleri, yazıcılar ve bellek uzantıları gibi çok çeşitli birinci ve üçüncü taraf donanım uzantıları da mevcuttu.

CPC serisi, esas olarak video oyunları oynamak için kullanılan diğer ev bilgisayarlarına karşı konuşlandırıldı ve güçlü bir oyun yazılımı tedarikinden yararlanmaktaydı. Özel monitörlü komple bir bilgisayar sistemi için nispeten düşük fiyat, yüksek çözünürlüklü tek renkli metin ve grafik özellikleri ve CP/M yazılımını çalıştırma imkânı, sistemi geniş bir uygulama yazılımı yelpazesi tarafından yansıtılan iş kullanıcıları için de cazip hale getirdi.

Üretildiği dönem boyunca, CPC serisi yaklaşık üç milyon adet sattı.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ CPC464 User Manual, p. 11, Amstrad Consumer Electronics Plc.
  2. ^ "Amstrad Product Archive". 5 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]