Spin (propaganda)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kamuya mal olmuş kişiler basın toplantılarını o kadar sık kullanırlar ki, basın toplantısı tesislerinin takma adı "spin odaları " dır. Basın toplantıları medyaya verdikleri mesajların zamanlamasını ve özgünlüğünü kontrol etme yolu olarak kullanılır.

Halkla ilişkiler ve siyasette spin, bir etkinlik, organizasyon ya da kişi hakkında bir konuyu bilerek belli bir yönde aktarmak ve bu şekilde kamuoyunu etkilemek yoluyla yapılan bir propaganda biçimidir. Reklamcılık gerçeklerin sunumunu yönetebilirken, "spin" genellikle samimiyetsiz, aldatıcı ve manipülatif taktiklerin kullanılmasını ima eder.[1]

Spin ve basın toplantıları (özellikle hükümet basın toplantıları) arasındaki sık ilişki nedeniyle, bu konferansların yapıldığı oda bazen "spin odası" olarak tanımlanmaktadır.[2] Aldatıcı veya yanıltıcı mesajlar geliştiren halkla ilişkiler danışmanları, anketörler ve medya danışmanları "spin doctors" veya "spinmeisters" olarak adlandırılabilir.

"Spinning"de kullanılan standart bir taktik, kamuoyu üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için bir konunun veya olayın algısını yeniden düzenlemek veya değiştirmektir. Örneğin, en çok satan ürününde önemli bir güvenlik sorunu bulunan bir şirket, ana rakibinin ürünlerinin güvenliğini eleştirerek veya tüm ürün kategorisiyle ilişkili riski vurgulayarak konuyu "yeniden çerçeveleyebilir". Bu, kamuoyunu şirketin önyargılı bakış açısına ikna etmeye yardımcı olabilecek "akılda kalıcı" bir slogan veya sağlam bir alıntı kullanılarak yapılabilir. Bu taktik, şirketin halkın dikkatini ürününün olumsuz yönlerinden uzaklaştırmasını sağlayabilir.

Spin, genellikle ücretli medya danışmanları ve medya danışmanları tarafından sağlanan bir hizmettir. En büyük ve en güçlü şirketler, spin konularında uzmanlığa sahip şirket içi çalışanlara ve sofistike birimlere sahip olabilir. Spin genellikle bir özel sektör taktiği olarak kabul edilirken, 1990'larda ve 2000'lerde bazı politikacılar ve siyasi personel, halkı manipüle etmek veya aldatmak için aldatıcı "spin" taktikleri kullanmakla suçlandı. Spin, potansiyel olarak olumsuz yeni bilgileri uzun bir hafta sonundan önceki son gün iş gününün sonunda serbest bırakarak halkın dikkatinden kaçmasını içerebilir; seçici cımbızlama onların işveren veya belli bir pozisyon savunan izlenimini vermek karşıt politikacı tarafından yapılan daha önceki konuşmalarından alıntılara yer vermek; veya muhalif bir politikacı veya aday hakkında, onları olumsuz bir ışık altında bırakacak şekilde kasıtlı olarak yanlış bilgi sızdırmak olabilir.[3]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ William Safire, "The Spinner Spun 23 Kasım 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.", New York Times, December 22, 1996.
  2. ^ Michael, Powell. "Tit for Tat on a Night Where Spin Is Master," 31 Aralık 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. New York Times. February 22, 2008.
  3. ^ Gaber (1999). "Government by spin: an analysis of the process". Contemporary Politics. 5 (3): 263-275. doi:10.1080/13569779908450008.