Mosin-Nagant

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mosin-Nagant
Mosin-Nagant.jpg
Çeşidi Tüfek
Uyruğu Rusya Rus İmparatorluğu
Sovyetler Birliği Sovyetler Birliği
Üretim tarihi
Tasarımcı Sergei Mosin ve Nagant firması
Üretildiği tarih 1881-1965 (askeri)
1891-günümüz (sivil)
Üretim adedi 37.000.000
Özellikler
Ağırlık 4 kg (M91/30), 3.4 kg (1938 yılındaki versiyonu için), 4.1 kg (1944 yılındaki versiyonu için)
Uzunluk 1,232 mm
Namlu uzunluğu 730 mm

Mühimmat 7.62x54mmR
Kalibre 7.62 mm
Etkili menzil 500 m. (550 yard) normal versiyonu için, +750 metre keskin nişancı versyonu için

Mosin-Nagant, Rus yapımı elle kurmalı piyade tüfeğidir. Tüfek 1891 yılında Rus yüzbaşı Sergei Mosin ve Belçikalı Nagant firması tarafından tasarlanıp o yıl hizmete konulmuştur. 1965 yılına kadar üretilip 1998 yılına kadar hizmette kalmıştır. Rus-Japon Savaşı, Kore Savaşı, I. Dünya Savaşı ve II. Dünya Savaşı boyunca hep hizmette kalmıştır.

Tüfeğin 7.62x54mm'lik fişekle çalışması, Mosin-Nagant'ı daha değerli kılmıştır; çünkü tüfekler, saldırı tüfekleri ve makineli tüfekler gibi silah türleri için iyi bir ölçü olduğu NATO tarafından da onaylanmış mermi çekirdeği kalınlığında olması, bu merminin normalde diğer tüfek mermilerinden daha uzun menzilli olması (7.92x57 Mauser, 7.7x58mm Arisaka...) ve diğer birçok tüfek mermilerinden daha isabetli bir atış sağlaması gibi özellikleri, 7.62x54mm mermisinin Mosin-Nagant'ın atışlarını daha iyi yapan nedenlerden bazılarıdır.

Bu tüfek de diğer birçok tek atış tüfekleri gibi kundak içinde 5 mermi ile doldurulur. Kullanımı daha rahat olduğu için ayrı bir de ün kazanmıştır. Ayrıca bu silah tam bir keskin nişancı tüfeğidir. Ünlü Rus keskin nişancı Vassili Zaitsev de bu tüfeği kullanmıştır. Ayrıca bu silah Ruslar için o kadar değerliydi ki Çin'e kopyasını ürettirmeyip ihraç ettiler.

Bu değerli tüfek, Türk ordusunun I. Dünya Savaşı ve Türk Kurtuluş Savaşı'nda kullandığı tüfekler arasındadır, bununla birlikte tam 107 sene boyunca bir orduda kullanılarak tarihe adını geçirmiştir. Şu an sadece koleksiyoncular tarafından kullanılır. Kopyası olmayan bu değerli tüfek bazı ülkelerde (özellikle Doğu Bloku) yine Mosin-Nagant lisans'ı altında üretilmiştir fakat farklı isim alanda olmuştur.

Yapılış Sebebi[değiştir | kaynağı değiştir]

1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'ndan sonra Ruslar, Türklerin kullandığı Winchester tüfeklerine karşı olan zayıflıklarını gidermeyi düşünmeye başladılar. 13 senelik çalışmalar sonucunda bu tüfek ortaya çıkmıştır. Daha sonraları Sovyet Rusya, Kurtuluş Savaşı'nda Millet Meclisi'ne bu tüfekten birkaç yüz bin tane hibe olarak vermiştir.

Kullanıcılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kullanıldığı savaşlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]