Kızıl Ordu Korosu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kızıl Ordu Korosu
Alexandrov Korosu Dans Topluluğu ile, Varşova 2009
Genel bilgiler
TarzlarKlasik, Marş, Opera,
Etkin yıllar1928–günümüz
Resmî siteredarmychoir.com
Eski üyelerValery Khalilov, ve diğer 63 üye
Kızıl Ordu Korosu arması

Kızıl Ordu Korosu, Sovyetler Birliği Ordusu Kızıl Ordu'nun resmi korosudur. Koro erkek koro elemanları, orkestra ve dans grubundan oluşur. Rusya'nın halk şarkılarından kilise müziklerine, opera aryalarından popüler müziklere kadar uzanan geniş bir yelpazede eserler icra etmişlerdir. Bunların arasında "Katyuşa", "Kalinka", "Kernina" ve "Ave Maria" en bilinenlerindendir. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra da Rusya'da ve diğer ülkelerde konserler vermeye devam etmişlerdir.

Rusya'nın Karadeniz kıyısında bulunan Soçi kentinden Suriye'nin Lazkiye şehrine giden bir askerî uçak kalkıştan 20 dakika sonra radardan kayboldu. Karadeniz'e düştüğü açıklanan uçakta bulunan yolcuların 64'ü Kızıl Ordu Korosu üyelerindendi. Tümü hayatını kaybetti.[1]

Kızıl Ordu Korosu'nun ölene kadar şefliğini yapmış olan Aleksandr Aleksandrov Sovyetler Birliği Marşı'nı bestelemiştir. Sovyetler Birliği Marşı sözleri değiştirilerek bugün Rusya Ulusal Marşı olarak kullanılmaktadır. Aleksandr Aleksandrov Kızıl Ordu Korosu'nda görevliyken halen Rusya'nın en ünlü Büyük Anayurt Savaşı marşları olan Svyaşennaya Voyna (Rusça: Священная война / Kutsal Savaş) ve Nesokruşimaya i Legendarnaya (Rusça: Несокрушимая и легендарная / Yenilmez ve Efsanevi) adlı marşları da bestelemiştir.

Kazan Katedrali

Kızıl Ordu Korosu 1928 yılında Moskova Merkez Ordu Kulübü'nde ilk şeklini almıştır. Kızıl Ordu Korosu adı altında on iki asker, bir vokal, bir akordiyon, 2 dansçı ve bir anlatıcı bulunmaktadır. İlk resmi gösterilerini 12 Ekim 1928'de Orkestranın 1929 yılında koro Sovyetler Birliği'nin Uzak Doğu bölgesinde Demiryolu inşa eden askerleri ziyaret ederek konserler verirler. Değişik birliklerden insanlardan oluşan koro, orkestra ve dansçılardan oluşan grup rütbe ayrımı yapmadan amatör sanatı geliştirmek, askerlere moral vermek ve onları kaliteli müziğe ilgilerini çekmek amacı ile 1933 yılına kadar 300'e yakın etkinlik düzenledi. Bu dönemde grup sovyet şarkılarla beraber Vasily Solovyov-Sedoy Paris'te Uluslararası Modern Hayatda Sanat ve Teknoloji Sergisi'nde sahne aldılar ve juri tarafından Grand Prix Onur Ödülü'ne layık görüldüler.

II. Dünya Savaşı sırasında Sovyet Cepheleri'nde, havaalanlarında, hastanelerde askerlere ve halka moral vermek için 1500'ün üstünde gösteri yaptılar.

Aleksandr Aleksandrov'un 1946 yılında ölümünden sonra oğlu Boris Aleksandrov koronun yönetimini başarı ile devam ettirdi. 1987'de son emekliliğinden önce Koro'ya Dünya turu sırasında şeflik yaptı. 2003'ten günümüze kadar koroya Vyacheslav Korobko şeflik etmektedir.

Bunun dışında koro David Foster, Jean-Jacques Goldman ve Steve Barakatt gibi birçok popüler sanatçı ve yapımcı ile birlikte de çalışmıştır.

Koronun bileşenleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Solistler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yevgeny Belyaev, en ünlü solistlerinden bir tanesidir. Kalinka, Marysya, Accordion Player gibi daha birçok şarkıyı seslendirir. Ayrıca tenordür. Rusya Halk Sanatçısı, SSCB Devlet Ödülü almıştır.

Koro[değiştir | kaynağı değiştir]

Koro diğer başka erkek koroları gibi tenör, bariton ve bas olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Ancak bu bölümler sekiz değişik vokal çizgisinde alt kategorilere de bölünmüştür.

Orkestra[değiştir | kaynağı değiştir]

Orkestra, klasik askerî koro orkestra nüelerinden başka balalayka, domra, akordiyon, ikili bass, çeşitli tahta üflemeli çalgılar, brass, gitar gibi Rus ve batı geleneksel müzik aletlerini de kullanmıştır.

Dans grubu[değiştir | kaynağı değiştir]

Grubun sahne gösterilerinde yer alan dansları Zaparozhtsi dansları, Kazak süvari dansları, Mart bayramı, askerî danslar, denizci dansları temel olmak üzere zaman zaman bunların birbiriyle karışımlarından oluşan dansları da kullanılmıştır.

The Wall konseri[değiştir | kaynağı değiştir]

1991 yılında Kızıl Ordu Korosu Berlin Duvarı'nın yıkılması üzerine Roger Waters'ın The Wall konserinde savaş karşıtı şarkılarından Bring the Boys Back Home (Çocukları evlerine geri gönderin) adlı şarkısında eşlik ettiler.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "92 kişiyi taşıyan Rus uçağı Karadeniz'de düştü". tr.sputniknews.com. 25 Aralık 2016. 18 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ocak 2022.