Sinekli Bakkal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sinekli Bakkal
Halide Edip Adıvar-Sinekli Bakkal.jpg
Kapak Resmi
Yazar Halide Edib Adıvar
Ülke Türkiye
Tür Roman
Yayım 1936
Yayımcı Can Yayınları
Sayfa 208
ISBN 975-447-114-2

Sinekli Bakkal, Halide Edib Adıvar'ın ünlü romanıdır.[1] İlk olarak İngilizce The Clown and His Daughter, (Soytarı ile Kızı) adıyla 1935 yılında Londra'da yayımlanmıştır. Türkçe olarak ilk defa 1935 yılında Haber gazetesinde tefrika edildi. Daha sonra 1936 yılında kitap olarak basılmıştır. 2006 itibarıyla 37. basımı yapılmıştır. Birçok yabancı dile çevrilen roman, 1942'de CHP Roman Armağanı'nı kazanmıştır.

Kitabın konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

II. Abdülhamit devrinde Aksaray’da Sinekli Bakkal Mahalliyesi’nde imamın küçük kızı Emine, aynı mahalleden orta oyuncu Tevfik ile babasının karşı çıkmasına rağmen evlenir. Tevfik, zenne rolüne çıktığı için “Kız Tevfik” diye anılmaktadır. Bir süre sonra bu yüzden ayrılırlar. Ayrıldıktan sonra Rabia isminde bir çocukları dünyaya gelir. Tevfik ünlü bir sanatçı iken İstanbul’dan sürgüne gönderilir. Bu sırada Rabia sesi ile herkesi büyülemektedir. Kuran ve mevlid okumakta üstüne kimse yoktur. Tevfik sürgünden döner, kızını yanına alır. Ancak bu sefer de Genç Türkler adlı bir gruba yardım ettiği için Şam’a sürülür. Rabia ise Müslüman olan piyano öğretmeni Peregrini ile evlenir. 1908'de İkinci Meşrutiyet'in ilanından sonra Tevfik sürgünden döner, Sinekli Bakkal Mahallesi’nde eski mutlu günlere dönülür. Ancak annesi hastalığından dolayı vefat eder. Rabia annesinin vefatına üzülür.

Çeviriler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Almanca: Die Tochter des Schattenspielers. İnglizce'den çeviren: Renate Orth-Guttmann. Zürih (Manesse Bibliothek der Weltliteratur) 2008. ISBN 978-3-7175-2164-8

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]