Nasuhi Baydar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Nasuhi Baydar
14. Fenerbahçe SK Başkanı
Görev süresi
1924-1925
Yerine geldiği Ömer Faruk Efendi
Yerine gelen Ali Naci Karacan
Türkiye Büyük Millet Meclisi
6. ve 7. dönem milletvekili
Seçim Bölgesi 1939 – Malatya
1944 – Malatya
Kişisel bilgiler
Doğum Nasuhi Esat
1894
İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 6 Nisan 1962
Mesleği Siyasetçi, Futbolcu, Edebiyatçı, Gazeteci

Nasuhi Baydar, (d. 1894, İstanbul) -(ö. 6 Nisan 1962), Türk siyasetçi ve edebiyatçı.

Saint Joseph Institut Commercial Ticaret ve Bankacılık Şubesi mezunudur. Fenerbahçe'nin kuruluş yıllarındaki ilk kadrosunda da bulunan Nasuhi Bey, forvet mevkinde görev almıştır.[1] Posta, Telgraf ve Telefon Nezâreti Posta Umûru Kâtipliği, Düyun-u Umumiye İdare-i Merkeziye Muhasebe Şubesi Muhasip Refikliği, Aşar Şubesi Mümeyyizliği ve Müsevvidliği, Bursa Cer Temvir ve Kuvvei Muharrikei Elektiriye Şirketi Umûmî Kâtipliği, Emlak ve Eytam Bankası Genel Sekreterliği, İstanbul Şubesi Muamelât Memurluğu, Muhaberat Servis Memurluğu, Umûmî Kâtipliği Büro Şefliği, Hâkimiyet-i Milliye Yazı İşleri Müdürlüğü, Ankara Belediyesi İktisat İşleri Müdür Muavinliği, Yazarlık, Belediye Meclis Azalığı, TBMM VI. ve VII. Dönem Malatya Milletvekilliği, Divân-ı Riyâset Kâtipliği yapmıştır.[2] Ayrıca edebiyatçı ve çevirmen yazar olarak birçok eser üreten Nasuhi Bey'in başta "Aşıkane Dostluk, Kerpiç Damlar, Köy Hekimi" ve ayrıca Honoré de Balzac'ın "Eugenie Grandet" adlı romanını Türkçeye çevirmesi gibi birçok kitabı mevcuttur.[3][4] Evli ve üç çocuk babasıdır.

Nasuhi Bey aynı zamanda bir gazete yazarı da olarak; 28 Haziran 1913 yılı, ilk spor mecmuası olan İdman Dergisi'nde; Fenerbahçe'nin kuruluş tarihini detaylı bir şekilde anlatmış ve kulübün ilk aşamalarındaki tüm isimlerin biyografilerini oluşturmuştur.[5][6]

Nasuhi Bey, Fenerbahçe'nin ilk şampiyonluğunu kazanan kadroda. (En altta oturanlardan sağdan ikincisi)

1924–1925 yılları arasında Fenerbahçe'de başkanlık yapmıştır. Alâ lakaplı Alaattin Baydar'ın ağabeyidir. Nasuhi Bey, 6 Nisan 1962 yılında vefat etmiştir.

Sportif görevi
Önce gelen:
Ömer Faruk Efendi
14. Fenerbahçe SK Başkanı
1924-1925
Sonra gelen:
Ali Naci Karacan

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]