İçeriğe atla

Saçak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çatıdan dışarı sarkan tipik bir saçak uygulaması. Cephe kaplaması ve yağmur oluğu da gözükmektedir.
Alt tarafından dekoratif desteklerle taşınan İtalyan tarzı saçak

Saçak çatının yapının dışına taşan kısımdır. Genelde binanın duvarlarını yağmurdan korumak amacıyla kullanılır.[1]

Fonksiyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Saçakların ana fonksiyonu yağmur suyunu duvardan uzak tutmak ve çatının duvar ile birleştiği noktalarda su birikmesine engel olmaktır. Saçaklar aynı zamanda bina çevresindeki yürüme alanlarının da yağmurdan korunma işlevini görürler. Ek olarak binanın temelinin erozyona maruz kalmasının azaltmak ve de duvarlara sıçrayarak gelen yağmurun minimize etmek işlevlerini de görürler.

Saçakların ikincil kullanım amaçları güneş ışığını kontrol etmektir. Saçakların binadan çıkma mesafesi arzulanan güneş ışığı kazanımı hedefine göre ayarlanmak suretiyle fayda sağlanır.[2] Bazı durumlarda saçaklar çatı katlarının havalanması için açıklıklar içermek fonksiyonuna da sahiptir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Home Clinic; Making Eaves Inspection a Routine". New York Times. 12 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2011. 
  2. ^ "External moisture – a guide to using the risk matrix" (PDF). Department of Building and Housing New Zealand. 13 Ocak 2015 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2011.