Ağaç ev

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çocuk Ağaç Evi
Korowai' de bir Ağaç Evi

Ağaç ev, bir veya birden fazla olgun ağaç gövdesinin yanında veya dalları arasında inşa edilen, genellikle ahşaptan, iş alanı, yaşam alanı, oyun alanı, geçici ikamet gibi amaçlar için kullanılan evlere verilen addır.

Barınma[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağaç evler, ormanlık alanlarda yapılan faaliyetler için doğa dostu bir seçenektir. Çünkü ağaç evler arazi gerektirmez ve böylece ormanların belirli bölümleri hasara uğramaz. Ancak, vahşi yaşam, iklim, bitki örtüsü, toprak özellikleri insan yaşamına elvermez. Bu sebeple ağaç evler, ormanlık alanlarda kullanım için idealdir. Sıcak kuşak iklim çevrelerinde, bu tip ortamlarda ağaç evler kullanılır. Genellikle bu tip ortamlarda, evler, işgalci vahşi hayvanlardan, sel ve taşkınlardan korunabilmek için yükseltilir. Böylece ağaç evlerde barınma sağlanır.

Papua Yeni Gine'de bulunan Korowailer'de, komşu kabilelerden ve avcı ve yırtıcı hayvanlardan korunmak için yaklaşık 40 metre yükseltilmiş ağaç evlerde yaşanmaktadır.

Malzemeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağaç evlerin yapıldığı malzemeler, oldukça geniş bir yelpaze oluşturur. Ahşap, yaygın olarak kullanılır. Çünkü ahşap, bir ağaç ev yapımında kullanılabilecek; güçlü, hafif ve düşük maliyetli bir malzemedir. Çelik ise kablolar ve civatalar, sürgüler için kullanılır. Ayrıca çelik, ağaç evine 270 kg kadar destek kapasitesi de sağlamak için kullanılmaktadır.[1]

Ağaç evi inşacıları, pencere çerçevesi, kapı gibi materyalleri bazen geri dönüşüm malzemelerinden veya parçalarından sağlarlar. Bu yüzden ağaç evi inşası, sürdürülebilir madde kaynaklarını ve geri dönüşümlülüğü teşvik için kullanılan yollardan biridir.

Geri dönüşüm malzemeli, ayrıca parayla satın alınmış malzemelere kıyasla inşaya yeni bir yapı dizaynı ve soyut yapı tarzı kazandırabilmektedir. Kumaş da ağaç evler üzerinde çadır gibi sert olmayan ve geçici yapılar oluşturmak için kullanılabilmektedir.

Kullanım alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

1990'ların ortalarından bu yana, eğlence amaçlı kullanılan ağaç evler ABD ve Avrupa'da oldukça ilgi çekmektedir. Ağaç evler , barınak amaçlı olmalarının yanı sıra, dekoratif olarak da park, bahçe dizaynlarında ve peyzaj mimarisinde önemli bir yere sahiptir. Ağaç evler, küçük çocuklar tarafından oyun alanı, tatilciler ve doğa sporcuları için barınak özellikleriyle, popülaritesini korumaktadır. Ağaç evler kullanarak hizmet veren lokantalar bulunmaktadır.[2]

Ayrıca, ağaç evler otel olarak da kullanılabilmekte, ticari olarak kazanç sağlanabilmektedir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ağaç Evleri İnşaası 1 Aralık 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce)
  2. ^ "Ağaç Evlerde Konaklama". 29 Haziran 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2009. 
  3. ^ "Ağaç Ev Oteli". 2 Mayıs 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2009.