İçeriğe atla

Frikik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Deniz kenarında mayosu yırltıldığı için frikik veren kadın kartpostalı.

Frikik (İngilizceFree kick), kontrolsüz bir hareket ile eteğin havalanması gibi ufak bir kaza ile, bacak, göğüs vb. mahrem alanının görünmesi ile istemeden erotik poz vermeye denilir. Özellikle paparazi'lerin ve özel medyaların sık kullandığı bir kelimedir. Frikik vermek genellikle istek dışı gerçekleşir fakat bilerek de verilebilir. Örneğin bazı sanatçıların magazin haberlerinde dikkat çekmek için bilerek frikik verdikleri iddia edilir. Bununla birlikte teşhircilik frikik vermeye dahil edilmez.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Frikik, İngilizcede free kick (TürkçeSerbest vuruş) deyişinden gelmektedir fakat İngilizcede frikik yerine wardrobe malfunction (TürkçeKıyafetin azizliğine uğramak) deyişini kullanılmaktadır. 1930'lu yıllarda futboldaki serbest vuruş anlamında kullanılsa da 90'lı yıllarda anlam olarak başkalaşım geçirerek kazara erotik poz vermek anlamına dönüştü. Frikik kelimesi bu anlamda yazılı olarak ilk kez 1996 yılında kullanıldı.[1][2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Frikik Kelime Kökeni, Kelimesinin Anlamı - Etimoloji". www.etimolojiturkce.com. 28 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Eylül 2022. 
  2. ^ "Frikik Ne Demek? - Türkçe Kelime Anlamı". Türkçe Ne Demek. Erişim tarihi: 28 Eylül 2022.