Wigan Metropoliten Borough

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Wigan Metropoliten Borough
Metropolitan Borough of Wigan
Wigan Civic Centre: Wigan Metropoliten Borough idare merkez binasi
Wigan Metropoliten Borough arması
Arma
Wigan Metropoliten Borough, Greater Manchester ve Ingiltere içinde konumu
Wigan Metropoliten Borough, Greater Manchester ve Ingiltere içinde konumu
ÜlkeBirleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülkeİngiltere İngiltere
BölgeKuzey Batı İngiltere
KontlukGreater Manchester
Yüzölçümü
 • Toplam188,19 km²
Nüfus
 (2019)
 • Toplam328,662
Zaman dilimiUTC±00.00 (BAS)
 • Yaz (YSU)UTC+01.00 (BAYS)
Alan kodları01942 , 01695 , 0161 , 01257

Wigan Metropoliten Borough (İngilizce: Metropolitan Borough of Wigan), Birleşik Krallık'ın İngiltere ülkesinin Kuzey Batı İngiltere bölgesinde tek seviyeli "metropoliten borough" statülü bir yerel idare birimdi. Bu yerel idare biriminin merkezi bu yerel idare bölgesi içinde en büyük yerleşke olan Wigan kentidir.[1]

Wigan Metropoliten Borough metropoliten yerel idare bölgesi 1972'de kurulup 1974'te resmen ortaya çıkmadan önce aynı alanda 19. yüzyıl ve daha önceki yasalarına göre kurulmuş olan hepsi eski Lancashire Kontluğu içinde bulunan şu değişik yerel idare birimleri bulunmaktaydı: "Wigan Kontluk Beldesi (County Borough)", "Leigh Kontluk Beldesi", "Abram Şehirsel Bölgesi", "Aspull Şehirsel Bölgesi", "Atherton Şehirsel Bölgesi", "Hindley Şehirsel Bölgesi", "İnce-in-Makerfield Şehirsel Bölgesi", "Orrell Şehirsel Bölgesi", "Standish Şehirsel Bölgesi" ve "Tyldesley Şehirsel Bölgesi", "Ashton-ın-Makerfield Şehirsel Bölgesi" tümüyle; ve "Wigan Kırsal Bölge"den Haigh, Shevington ve Worthington köyleri; "Billinge ve Winstanley Şehirsel Bölgesi" "High End" semti; "Gölborne Şehirsel Bölgesi"nin büyük bir kısmı. 1972 kanununun temelinde bulunan "Radcliffe-Maud Raporu" kurulacak olan yeni yerel idarenin isminin "Makerfield Metropoliten Borough" olması da tavsiye etmiş ama bu kabul edilmemişti. Fakat bu yerel idare içinde çok sayıda değişik eski "kasaba"/"küçük kent" bulunduğu için halkın bu yeni yerel idareyi kabul etmeyebileceği düşünülmüştür. Buna bir çare olarak bu yerel idarenin merkez şehri "Wigan" olmasına rağmen Leigh küçük şehri de ikincil merkez olarak kabul edilmiştir ve yerel idare konseyi yıl içinde bazı toplantılarını bu kentte yapmaktadır.

Wigan Metropoliten Borough yüzölçümü 188.19 km² ve en son 2008 nüfus tahminine göre bu sınırlar içindeki nüfus 306.800 kişidir.

İdare sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerel idare sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Wigan Metropoliten Borough törensel Greater Manchester Metropoliten Kontluğu'na bağlıdır. Fakat bu konsey 1986'da lağvedildikten sonra tek seviyeli "metropoliten borough" yerel idaresi birimine dönüşmüştür. Fakat bu durum büyük stratejik konular üzerinde kararlar almayı çok zorlaştırdığı için Nisan 2011'de tekrar "Greater Manchester"de ekonomik gelişme, yenileştirme ve ulaşım için yetkiler ve fonksiyonlarla "Greater Manchester Birleşik Yerel İdare (Greater Manchester Combined Authority)" adlı ama üyeleri, seçimle gelmeyerek, alt-yerel-idare temsilcilerinden oluşan bir yörel idare kurumu ortaya çıkartılmıştır.

Wigan Metropoliten Borough altında "semt/köy" adı verilebilecek "cıvıl parish" idareleri bulunmaktadır. Bu görev ayrımı Birleşik Krallık'ta genel bir standart yerel idare ayrımı olmayıp "semt/köy idaresi (civil parish)" kurmak bir üst yerel idarenin kararına bağlıdır ve bu alt yerel idarelere verilecek görev ve yetkiler çok sınırlıdır. "Wigan Metropoliten Borough Yerel İdare Konseyi" "semt/köy idaresi (civil parish)" sistemini çok sınırlı bir şekilde kullanmayı tercih etmiştir. Böylece şu üç tane "semt/köy (civil parish)" alt-yerel idarelerini kurmuştur: "Haigh", "Shevington" ve "Worthington". Wigan Metropoliten Borough altında bulunan diğer semt/köylerde seçilmiş alt-yerel idareleri kurulmamıştır.

Fakat "Wigan Metropoliten Borough" yerel idareyi halka daha yakınlaştırmak için diğer bir alternatif olarak "Township" adlı kurumlar kurmuştur. Bu sisteme göre Wigan Metropoliten Borough sınırları içinde bulunan arazi 10 "township"e bölünmüştür. Her "township" için bir her "township" sakinin sorunları için başvurabileceği bir belediye memuru "Township Manejer" görevli olarak verilmiştir ve yıl içinde düzenli olarak toplanan ve her "township" sakının katılabilme hakkı olan "township forum" adlı "doğrudan-doğruya demokrasi" denilebilecek kurumlar kurulmuştur.

Yerel idare konseyi siyasi görünümü[değiştir | kaynağı değiştir]

"Wigan Metropoliten Borough" Yerel İdare Konseyinde 75 tane yerel idare meclis üyesi bulunur. Bu üyeleri seçmek için yerel idare alanı 25 yerel seçim bölgesine bölünmüştür

Mayıs 2011 Wigan Metropoliten Borough Konseyi yerel seçimlerinde İşçi Partisi 7 yeni üye kazanmıştır. Böylece bu konseyde "İşçi Partisi"nden 58 üye, Muhafazakâr Parti'den 5 üye; Liberal Demokrat Parti'den 2 üye ve üç değişik grup bağımsızlardan 8, 1 vw 1 üye bulunmaktadır. Wigan Metropoliten Borough Konseyin'nin idaresi İşçi Partisi kontrolündedir. "İşçi Partisi"nden Peter Richard Charles Smith Wigan Metropoliten Borough Yerel İdare Konseyi lideridir. Bu kişi hayat-boyu "lord"u olarak "Lord Smith of Leigh" adıyla Birleşik Krallık Parlamentosu'nda Lordlar Kamarası da üyesidir.

Wigan Metropoliten Borough 1974'te kurulmasından sonra genellikle her iki yılda bir törensel görevlerle, siyasi olmayan, bir "Belediye Başkanı (Mayor)" da seçmektedir.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Birleşik Krallık'ta nüfus sayımları 10 yılda bir yapılmaktadır ve 2011 sayımı yapılmış olmakla beraber sonuçlar daha belli olmamıştır. Eldeki en son 2008 nüfus tahminine göre "Wigan Metropoliten Borough" için nüfus 306.800 kişidir.[2] Bu yerel idare birimini merkezi olan Bolton'da ise nüfus 139,403 kişidir.[3]

"Wigan Metropoliten Borough" hukuken 1972'de kurulmakla beraber, o zaman içine dahil olan eski yerel idareler için nüfus sonuçları elde bulunduğu için, yapılan yeni hesaplarla Wigan Metropoliten Borough sınırları içindeki nüfusun 10 yıllık nüfus sayımlarına göre nasıl değiştiği bulunmuştur. Wigan Metropoliten Borough için nüfus sayımlarına göre nüfusun gelişmesi şu gösterimde izlenebilir:[4]

Kişi

ONS (Millî İstatistikler Ofisi) şehirsel alanlar için özel tanımlara yapmaktadır. ONS'e göre "Wigan Şehirsel Alanı" "Wigan Metropoliten Borough"nun batısı ile West Lancashire (borough)'ya bağlı Skelmersdale ve Üpholland birlikte olduğunu ve bu alan nüfusunun 166,840 kişi olduğunu kabul etmektedir. "Wigan Metropoliten Borough"nun doğuşunun "Greater Manchester Şehirsel Alanı"nın bir parçası olduğu kabul kabul edilmektedir. ONS'e göre "Wigan Metropoliten Borough"ya bağlı Ashton-ın-Makerfield, Aspull, Gölborne ve Shevington kasabaları kendi başlarına ayrı ayrı şehirsel alandır. Fakat "Wigan Metropoliten Borough"un tümü "Manchester Daha Büyük Şehirsel Bölgesi" içinde olduğu tanımlanmaktadır.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Wigan Metropoliten Borough'nun şu şehirle resmî kardeş şehir anlaşması vardır:

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bu belki bir karışıklık yaratmaktadır. Ama "Wigan Metropoliten Borough" bir yerel idare birimi ve "Wigan" bir coğrafi bir yerleşke adı olduğunun anlaşılması gerekir. Yerel idare birimi olan "Wigan Metropoliten Borough" alanı "Wigan" coğrafi biriminden büyüktür ve "Wigan" coğrafi birimi dışında bulunan irili ufaklı yerleşkeleri de içine alır.
  2. ^ "Bolton Resident Population Estimates by Ethnic Group (Percentages)". Office for National Statistics. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2011. 
  3. ^ "UK Towns with Populations over 100,000". LoveMyTown. 28 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mart 2009. 
  4. ^ Kaynak: Borough_of_Wigan#Population change

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]