Oldham Metropoliten Borough

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Oldham Metropoliten Borough
Metropoliten Borough of Oldham
Oldham Civic Centre: Oldham Metropoliten Borough idare merkez binasi
Oldham Metropoliten Borough arması
Arma
Oldham Metropoliten Borough, Greater Manchester ve Ingiltere içinde konumu
Oldham Metropoliten Borough, Greater Manchester ve Ingiltere içinde konumu
Ülke Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülke İngiltere İngiltere
Bölge Kuzey Batı İngiltere
Kontluk Greater Manchester
Yüzölçümü
 • Toplam 142,4 km² (54,9 mil²)
Rakım 542 m (1.778 ft)
Nüfus
 (2019)
 • Toplam 237,110
 • Yoğunluk 1,543/km² (3,99/mil²)
Zaman dilimi UTC±00.00 (BAS)
 • Yaz (YSU) UTC+01.00 (BAYS)
Alan kodları 0161, 01706, 01457

Oldham Metropoliten Borough (İngilizce: Metropolitan Borough of Oldham), Birleşik Krallık'ın İngiltere ülkesinin Kuzey Batı İngiltere bölgesinde tek seviyeli "metropoliten borough" statülü bir yerel idare birimidir. Bu yerel idare biriminin merkezi bu yerel idare bölgesi içinde en büyük yerleşke olan Oldham kentidir.[1]

Oldham Metropoliten Borough metropoliten yerel idare bölgesi 1972'de kurulup 1974'te resmen ortaya çıkmadan önce aynı alanda 19. yüzyıl ve daha önceki yasalarına göre kurulmuş olan şu değişik yerel idare birimleri bulunmaktaydı: "Oldham Kontluk Beldesi (County Borough)" ve eski Lancashire Kontluğu'na bağlı olan "Chadderton Şehirsel Bölgesi", "Crompton Şehirsel Bölgesi", "Lees Şehirsel Bölgesi", "Royton Şehirsel Bölgesi" ile "West Riding Yorkshire"a bağlı "Saddleworth Şehirsel Bölgesi".

Oldham Metropoliten Borough yüzölçümü 142,4 km² ve en son 2019 nüfus tahminine göre bu sınırlar içindeki nüfus 237.110 kişidir.

İdare sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerel idare sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Oldham Metropoliten Borough törensel Greater Manchester Metropoliten Kontluğu'na bağlıdır. Fakat bu konsey 1986'da lağvedildikten sonra tek seviyeli "metropoliten borough" yerel idaresi birimine dönüşmüştür. Fakat bu durum büyük stratejik konular üzerinde kararlar almayı çok zorlaştırdığı için Nisan 2011'de tekrar "Greater Manchester"de ekonomik gelişme, yenileştirme ve ulaşım için yetkiler ve fonksiyonlarla "Greater Manchester Birleşik Yerel İdare (Greater Manchester Combined Authority)" adlı ama üyeleri, seçimle gelmeyerek, alt-yerel-idare temsilcilerinden oluşan bir yörel idare kurumu ortaya çıkartılmıştır.

Oldham Metropoliten Borough altında "semt/köy" adı verilebilecek "civil parish" idareleri bulunmaktadır. Bu görev ayrımı Birleşik Krallık'ta genel bir standart yerel idare ayrımı olmayıp "semt/köy idaresi (cıvıl parish)" kurmak bir üst yerel idarenin kararına bağlıdır ve bu alt yerel idarelere verilecek görev ve yetkiler çok sınırlıdır.

"Oldham Metropoliten Borough Yerel İdare Konseyi" "semt/köy idaresi (civil parish)" sistemini çok sınırlı bir şekilde kullanmayı tercih etmiştir. Böylece şu iki tane "semt/köy (cıvıl parish)" alt-yerel idarelerini kurmuştur: Saddleworth ve Shaw ve Crompton. Bu trlu altyerel idare bulunan yerlerde oturan nüfus toplam Oldham Borough nüfusunu %20,9 oranını oluşturmaktaydılar. Diğer semt ve köylerde "semt/köy idaresi (civil parish)" kurulmamıştır.

Yerel idare konseyi siyasi görünümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Oldham Metropoliten Borough Yerel İdare Konseyinde 60 tane yerel idare meclis üyesi bulunur. Bu üyeleri seçmek için şehir alanı her biri üç konsey üyesi seçen 20 yerel seçim bölgesine bölünmüştür

Mayıs 2011 Oldham Metropoliten Borough Konseyi yerel seçimlerinden sonra bu konseyde "İşçi Partisi"nden 34 üye, Liberal Demokrat Parti'den 21 üye; Muhafazakâr Parti'den 4 üye ve 1 Bağımsız üye bulunmaktadır. Böylece 'Oldham Metropoliten Borough Konseyin'nin idaresi İşçi Partisi kontrolündedir. "İşçi Partisi"nden Jim McMahon Oldham Metropoliten Borough Yerel İdare Konseyi lideridir.

Oldham Metropoliten Borough 1974'te kurulmasından sonra genellikle her yılda bir törensel görevlerle, siyasi olmayan, bir "Belediye Başkanı (Mayor)" da seçmektedir. 2011-2012 için Oldham Belediye Reisi olarak Richard Knowles seçilmiştir.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Birleşik Krallık'ta nüfus sayımları 10 yılda bir yapılmaktadır ve 2011 sayımı yapılmış olmakla beraber sonuçlar daha belli olmamıştır. Eldeki en son 2008 nüfus tahminine göre Oldham Metropoliten Borough için nüfus 219,700 kişidir.[2]. Bu yerel idare birimini merkezi olan Oldham'da ise nüfus 139,403 kişidir.[3]

Oldham Metropoliten Borough hukuken 1972'de kurulmakla beraber, o zaman içine dahil olan eski yerel idareler için nüfus sonuçları elde bulunduğu için, yapılan yeni hesaplarla Oldham Metropoliten Borough sınırları içindeki nüfusun 10 yıllık nüfus sayımlarına göre nasıl değiştiği bulunmuştur. Oldham Metropoliten Borough için nüfus sayımlarına göre nüfusun gelişmesi şu gösterimde izlenebilir:[4]

Kişi

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oldham Metropoliten Borough'nun şu şehirlerle resmî kardeş şehir anlaşmaları vardır. Bunlardan ikisi bu yerel idare kurulmada ona bağlanmış önceki yerel idarelerden devir alınmıştır :

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bu belki bir karışıklık yaratmaktadır. Ama "Oldham Metropoliten Borough"nun bir yerel idare birimi ve "Oldham"in ise bir coğrafi yerleşke adı olduğunun anlaşılması gerekir. Yerel idare birimi olan "Oldham Metropoliten Borough" alanı "Oldham" coğrafi biriminden büyüktür. "Oldham" coğrafi birimi dışında bulunan irili ufaklı yerleşkeleri de (yani Chadderton, Failsworth, Royton ve Shaw, Crompton, Lees köyü ve Saddleworth'u de) içine alır.
  2. ^ "Bolton Resident Population Estimates by Ethnic Group (Percentages)". Office for National Statistics. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2011. 
  3. ^ "UK Towns with Populations over 100,000". LoveMyTown. 28 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mart 2009. 
  4. ^ Kaynak: Borough_of_Oldham#Population change

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]