Sahte peygamber

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Sahte peygamber veya yalancı peygamber, teolojide peygamber olduğunu iddia eden ancak o dinin veya aynı gelenekten gelen başka dinlerin inananları tarafından peygamberliği kabul edilmeyen kişileri tanımlamak için kullanılan bir kavram. Bu kavram zaman zaman mesih olduğunu iddia eden kişiler için sahte mesih şeklinde de kullanılır. Tarih boyunca pek çok sahte peygamber ve mesih az da olsa taraftar bulmuşlardır.

İbrahimî dinlerde[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Musevilik bir Mesih beklentisi içinde olmakla beraber, Musevilere göre İsa beklenen Mesih değildir; bu yüzden onun Mesihlik iddiası da, peygamberliği de kabul edilmemiştir. Yine Musevilerin kendi içlerinden çıkan değişik peygamberlik ve mesihlik iddialarında bulunan David Alroy, Sabetay Sevi, Gazzeli Natan gibi şahsiyetler peygamber olarak görülmemişlerdir.
  • İsa'nın geleceğini bildirdiği Paraklit Hıristiyanlıkta bir kişi değil, Kutsal Ruh olarak kabul edildiğinden Paraklit'e sahiplenen değişik isimlerin peygamberliği tartışmalı olmuştur. Gnostikler, Mani için paraklit bir meşruiyet kaynağı olarak refere edilir. İsa kendisinden sonra peygamberler geleceğini, onların sahteleri de olacağını, onları meyvelerinden tanımak gerektiği ilkesine öğretileri arasında yer vermiştir. Ancak Hıristiyanlar da Muhammed'i peygamber olarak tanımamıştır.
  • Kur'an'ın Ahzab Suresi'e göre (Ayet 40) son peygamber Muhammed'dir. Muhammed'den sonra peygamberlik iddiasında bulunan öğretilerin kurucuları Bahaullah (bkz. Bahailik), Elijah Muhammed gibi kişiler Müslümanlarca peygamber olarak görülmezler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]