Paranoid (albüm)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Paranoid
Black Sabbath stüdyo albümü
Yayımlanma Birleşik Krallık:
18 Eylül 1970
ABD:
7 Ocak 1971
Tarz Rock Hard rock, heavy metal
Süre 42:13
Yapımcı Rodger Bain
Black Sabbath kronolojisi
Black Sabbath
(1970)
Paranoid
(1970)
Master of Reality
(1971)

Paranoid, Black Sabbath'ın ikinci albümüdir. En çok bilinen ve en büyük yükselişi yaptıkları albümlerden biridir. Black Sabbath ismi ile özdeşleşmiş, "Iron Man" (Demir adam) ve "War Pigs" (Savaşan Domuzlar) bu albümdedir.

1970 yılının Eylül ayında İngiltere'de piyasaya çıkan albüm, listelerler ilk sıralara kısa süre içinde tırmandı. Yapımcılar "Paranoid" şarkısını albümün lokomotifi olarak değerlendirdiler, ve hem Vietnam Savaşı'nı eleştiren, hem görece yavaş bir şarkı olan War Pigs'in albüm ismi olmasına karşı çıktılar. Fakat albüm kapağı ise değişmedi; kasklı, elinde kılıçlı koşan adam resmi olan kapak, Paranoid'in kapağı olarak kaldı. Paranoid şarkısı, tekrar birleşen orijinal kadronun, son dönemlerindeki konserlerinde çalıdığı son şarkıdır.

Albümde Electric Funeral, War Pigs gibi sosyal içerikli şarkıların yanında sözsüz, Rat Salad ve melodi yoğunluğu bulunan Planet Caravan ve zengin ve çok ritimli Hand of Doom, Fairies Wear Boots gibi şarkılar bulunur.

Liste başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzey Amerika Billboard listelerinde 12. sıraya, İngiltere listelerinde ise 1. sıraya kadar çıktı. Pop 45'likler, listesinde ise, Iron Man ve Paranoid sırayla 52. ve 63. sıraya kadar çıktı. Paranoid ise tek başına 45'lik olarak İngiltere'de 4. sıraya çıktı. 2003 yılında Rolling Stone dergisi, albümü en iyi albümler listesine 500 albüm arasında 130. sıraya koydu. Iron Man şarkısı, VH1 televizyon kanalı tarafından en iyi 40 metal şarkısı klasmanında birinci gösterildi. 2006 yılında Guitar World dergisi, en iyi 100 gitar albümü sıralamasında 6. sırada buldu. [5]

Albümdeki şarkıların tekrar yorumları[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

A yüzü[değiştir | kaynağı değiştir]

"War Pigs/Luke's Wall" – 7:57
"Paranoid" – 2:50
"Planet Caravan" – 4:35
"Iron Man" – 5:57

B yüzü[değiştir | kaynağı değiştir]

"Electric Funeral" – 4:52
"Hand of Doom" – 7:09
"Rat Salad" – 2:30
"Jack the Stripper/Fairies Wear Boots" – 6:16

Albümde bulunanlar[değiştir | kaynağı değiştir]