Tenacious D

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tenacious D
Genel bilgiler
Başladığı yerLos Angeles, Kaliforniya, ABD
TarzlarKomedi Rock, Akustik Rock, Hard Rock, Heavy Metal,
Etkin yıllar1994 - günümüz
Müzik şirketiSony BMG , Epic
İlişkili hareketlerDave Grohl, DİO, Trainwreck, Foo fighters
Resmî siteResmi Sitesi
Resmi Youtube Sayfası
Resmi Vevo Youtube Sayfası

Tenacious D, 1994'te Amerika Birleşik Devletleri'de Kyle Gass(diğer adıyla KG, Kage, Rage Kage) ve Jack Black (diğer adıyla JB, Jack Black, Jables) tarafından kurulmuş bir comedy rock müzik grubudur. İkili hem müzisyen hem de aktördür.

İkili The Actors Gang adlı gösteri grubunda tanışırlar. Gass'in sonradan söylediğine göre Black'i başta hiç sevmemiştir. Ama sonra ortak noktalarını keşfederler ve birbirlerinin en iyi arkadaşı olurlar. Kage sonra Jack'e gitar öğretmeye başlar. Hatta bazı şarkılarında bu usta - çırak ilişkisine değinirler.

Dave Grohl'un desteğiyle ilk albümleri Tenacious D'yi çıkarırlar. İlk single Tribute listebaşı olur. Stairway to Heaven ve The Devil Went Down to Georgia karışımı bu şarkının hikâyesi, daha sonra filmleri ve albümleri Pick Of Destiny'de yer almıştır.

Tenacious D, Jack Black'in sesi ve Kyle Gass'in gitar yeteneğinden oluşur. Tarzları daha çok absürt komedi şeklindedir. Çoğu şarkıları hikâye anlatma stilindedir. Şarkılarında cinsellik, dostluk, barış, macera, destan vb. konular işlenir.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Başlangıç[değiştir | kaynağı değiştir]

Black ve Gass bir gösteri için gittikleri Edinburgh, İskoçya'da tanıştılar. İkisi de Actors Gang denilen tiyatral bir ekibin parçasıydı. Ama yaşı daha genç olan Black bu gruba daha yeni katılmıştı. Jack gelmeden önce grupta müzikle ilgilenen tek kişi Kyle'dı. Bu olay aralarında bir çekişmeye neden oldu. Sonradan iyi anlaşan ikili birbirlerinin eksiklerini tamamlayarak bir grup kurmaya karar verdi. Jack, Kyle'a oyunculukta yardım ederken Kyle da Jack'e gitar dersleri veriyordu. Grubun başta bir ismi yoktu. Bu yüzden ilk canlı performanslarında isimlerini seyircilerin oylamasını istediler. Oylanması için seçilen seçtikleri isimler "Pets or Meat"(Evcil Hayvanlar ya da Et), "Balboa's Biblical Theatre" (Balboa'nın İncilli Tiyatrosu) ve "The Axe Lords Featuring Gorgazon’s Mischief" (Balta Lordlarıyla Gorgazon'nun yaramazlıkları - Kyle'ın favorisi) idi. Ama bunları oylamaya sokmalarına rağmen bu isimlerden birini seçmediler. Jack ve Kyle büyük basketbol hayranıydılar. Ve bir gün Chicago Bulls maçı sonrası Scottie Pippen ile yapılan bir raportajı izliyorlardı. Ona "Maçı nasıl kazandınız?" diye soruldu. Scottie Pippen ise "Azimli defans (Tenacious Defence) yaptık," dedi. Bu konuşmaya bayılan ikili adlarına Tenacious D koymaya karar verdiler. Sonra bir Actors Gang yardımıyla bir demo hazırladılar ve HBO'dan bir dizi teklifi aldılar.

HBO Dizileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bob Odenkirk tarafından prodüksiyonluğu üslenilen diziye Tenacious D adı verildi. Dizi iki 10 dakikalık kısımdan oluşan üç bölüm şeklinde çekildi. 1997'de sadece bir bölüm yayımlandı. Dizinin diğer bölümlerinin yayımlanması 2000 yazına kadar sürdü. Gass'in dediğine göre HBO 10 bölüm yayımlanmasını istemişti ama ekip artık sadece şarkı yazmak istiyordu. Bölümlerin yayımlanmasından sonra popüleritesi artan ikili canlı performanslar vermeye başladı. Los Angeles'ta verdikleri konserde Dave Grohl ile tanıştılar. Dave ikilinin performansını çok beğenmişti. Ardından Dave ile Foo Fighters'ın "Learn to Fly" adlı video klibinde oynadılar. Tenacious D'nin ünü Beck, Pearl Jam ve Foo Fighters ile birlikte gittikçe artmaya başladı.

İlk Albüm: Tenacious D[değiştir | kaynağı değiştir]

Mayıs 2000'de Epic Records ile anlaştılar. 2001'de ise ikili ilk albümlerini çıkardı. Albüm oluşturulurken tam bir grup kullanıldı. Hatta Dave Grohl bateri ile onlara katıldı. Ama Tenacious D hala iki kişiden oluşuyordu. Jack bu konu hakkında "kimse bizi bir grup olarak görmekten hoşlanmaz," dedi. Albüm bir senede Amerika'da En Çok Satan Albümler listesinde 33 numaraya yerleşti. Albümde dizideki parçaların yanı sıra yeni parçalar da vardı. "Wonderboy" adlı parçada ikili nasıl birleştiklerini fantastik şekilde anlatıyordu. "Tribute" adlı parçada ise yollarına çıkan şeytanın onlara dünyanın en iyi şarkısını söylemelerini yoksa ikisinin de ruhunu emeceğini söylemesine karşın onların da dünyanın en iyi şarkısını söylemelerini anlatıyordu. "F*** her gently" de ise ekip herkese bir öneride bulunuyordu.

2005'e gelindiğinde albüm Amerika'da platinum statüsü elde etti. Bu kadar yılın geçmesine rağmen ikilinin şarkıları çok popülerdi. Televizyonda birçok kişi onları övüyordu. Bu sırada Tribute, Wonderboy ve F*** her gently'ye video klip çekildi.

Ayrıca şarkıda "DİO" adlı, Dio'nun artık yaşlandığını ve meşaleyi başkasına bırakması gerektiğini anlatan bir pir parça vardı. Ronnie James Dio, bu şarkıyı "Push" adlı video klibinde oynamalarını isteyecek kadar sevdi. Ardından ikili bu video klibi ve Jesus Ranch ve Kyle Quit the band'in akustik versiyonlarını Complete Masterwork adlı DVD'lerinde yayımladı. Ayrıca Complete Masterworks, HBO dizilerinin bölümleri, diğer müzik videoları ve Londra'daki canlı performanslarını içeriyordu.

Pick of Destiny (Kaderin Penası)[değiştir | kaynağı değiştir]

2003'te Jack hayali bir grubun kurulmasını anlatan bir senaryo yazıldığını söylemişti. Film Working Title Films tarafından yazılıp yönetilecekti. Film 2003'ün sonuna doğru çıkmaya hazırlanıyordu ama film Peter Jackson'nın King Kong uyarlaması yüzünden 2006'a kadar ertelendi. Ertelenme sebebi ise film büyük bütçeliydi ve Jack bu filmde yer almak istiyordu. İkili bir de filmde yer alan şarkılarını yeni albüm için kaydetmeye başladı. Bu sefer elektro gitarda John Koneski, bas gitarda ise John Spiker vardı. Dave Grohl yine baterideydi. Ayrıca Dave bir de filmde Belzeboss'ı seslendirip oynadı.

Filmin galası 6 kasım 2006'da Grauman's Chinese Theatre'da yapıldı. Bu arada filmin albümü de yayımlandı. Film ise dünya çapında 22 Kasım'da çıktı. Film sadece bir haftada 40 milyon dolar ile hasılat rekoru kırdı. Albüm ise Amerika'da En Çok Satan Albümler listesinde ilk sekize, İngiltere'de de ilk ona girdi. Film sonrası ikili yanlarına John Konesky (Antichrist), John Spiker (Charlie Chaplin), Brook Wackerman (Colonel Sanders) ve Jason Reed'i (Satan, Mushroom, The Fan, The Metal) alarak ilk defa tam bir grup olarak tura çıkarlar. Jack tam grup olarak çıkmanın onlara çok para kaybettirdiğini söyler.

Rize of the Fenix ve turlar[değiştir | kaynağı değiştir]

2006'da Black aktörlüğe bir yıllık ara vereceğini ve Tenacious D'ye odaklanacağını söyler. Yeni albümün 2010'da çıkacağı açıklanır. Ama aslında albüm 2012'de çıkacaktır. 2008'de Jack ayrıca verdiği konserlerin ve ekstra içeriklerin içinde olacağı Complete Masterworks 2 DVD'sini duyurur. Ve o yılın sonuna doğru DVD satışa çıkar.

2011'de yapılan röportajda Jack yeni albümün adının "Rize of the Fenix" (Anka Kuşunun Yükselişi) olacağını duyurur. Albüm mayıs 2012'de satışa çıkacaktır.

26 Martta Tenacious D'nin Youtube Vevo sayfasına To Be Best adlı bir video yüklenir. Videoda ikili Pick of Destiny filmi sayesinde ünlenmiş adeta bir hollywood yıldızı olmuşlardır. Zaten aktörlükle çok ünlenmiş Jack, daha da ünlenmeye devam eder. Ama Kage bu hayata ayak uyduramayıp delirmiştir. Akıl hastanesindeki Kyle dışarı çıkıp Jack'in yanına gelir ama Jack onu tanımıyormuş gibi davranır. Kyle da onu öldürmeye kalkar. Jack'in önüne atlayan kişi D'nin sonsuza kadar devam etmesi uğruna kendini feda eder. Bunu göre Jack ise Kage'den özür dileyip ona sarılır. Hemen kayıt stüdyosuna giderler ama artık eskisi gibi değillerdir. Yeniden eğitim alırlar ve tam 75 dakikada bir albüm oluştururlar. Bu videodan sonra Vevo kanalında Rize of the Fenix videoklibi de yayımlanır. Ondan birkaç hafta sonra Rodie video klibi yayımlanır.

Festival Supreme

Grubun iki yıldır düzenlediği bir festivaldir. Festival aynı Tenacious D gibi komedi-rock türü müzik üreten grupların sahne aldığı bir yaz festivalidir.

Protestolar[değiştir | kaynağı değiştir]

Tenacious D, bazı konserlerinde şeytan temalı müzik yapmaları sonucu protesto edilmişlerdir. 2010 Blizzcon'daki konserde Jack Black şöyle demiştir; "İnsanlar bizi hep şarkılarımızla şeytanı andığımız için protesto ettiler. Konserlerde albümlerimizi yaktılar ve konsere gelen insanlara bizi dinledikleri zaman büyük günaha gireceklerini söylediler. Ama biz hiçbir zaman şeytanı anmak için şarkı söylemedik. Tam aksine biz şarkılarımızı hep onunla dalga geçmek için söyledik."

Grup üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmi üyeler
Diğer üyeler

Turlar ve konserlerde:

Sadece turlarda:

Sadece konserlerde:

Albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]