Rastgelelik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bu resimdeki her RGB pikseli birbirinden bağımsız bir şekilde örneklenmiştir. Her bir RGB değeri rastgele bir şekilde uzayından seçilmiştir.

Rastgelelik, olaylarda belirli bir paternin veya öngörülebilirliğin olmama halidir.[1] Rastgele olaylardan, sembollerden ya da adımlardan oluşan bir dizi, herhangi bir mantıksal kombinasyona ya da paterne uyumluluk göstermez. Tekil rastgele olaylar tanımları gereği öngörülemezlerdir. Ancak çoğu durumda, farklı sonuçların oluşum sıklığının çok sayıdaki olaylar kümesine dağılımı tahmin edilebilir. Örneğin, iki zar atıldığında, tekil bir atışın sonucu tahmin edilemezken; toplamda 7 gelmesi, 4 gelmesinden iki kat daha sık olacaktır. Bu açıdan bakıldığında rastgelelik, tesadüften ziyade bir sonucun belirsizliğinin ölçümüdür ve de olasılıkbilgi entropisi ve şans kavramlarında uygulanır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The Oxford English Dictionary defines "random" as "Having no definite aim or purpose; not sent or guided in a particular direction; made, done, occurring, etc., without method or conscious choice; haphazard."